fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Používanie tejto kozmetiky v tehotenstvo ubližuje plodu: Zbavte sa jej

Máte tip? napíšte nám mailom

Tehotné ženy by sa mali vyhýbať parabénom v kozmetických prípravkoch, tvrdí štúdia. Experti zistili, že práve parabény majú negatívny vplyv na váhu plodu. Kontroverzné chemikálie môžu spôsobiť, že dieťa bude mať v neskoršom veku problémy s obezitou.

Ak vo svojom okolí poznáte niekoho s tehotenským bruškom, nebolo by na škodu opýtať sa, aké kozmetické či hygienické prípravky používa. Nedávna štúdia dokázala, že kozmetika, ktorá obsahuje parabény, je pre plod nebezpečná. Ovplyvňuje najmä váhu dieťaťa v budúcnosti, ktorá môže byť podstatne vyššia. Tehotné ženy by preto mali dať prednosť prírodnej kozmetike.

Parabény vplývajú na váhu dieťaťa

Na základe pozorovania experti tvrdia, že tehotné ženy by sa mali parabénom vyhýbať. Pri skúmaní 629 párov matiek s deťmi spozorovali, že váha dieťaťa, ktorého matka používala nebezpečnú kozmetiku, je po narodení normálna. Akonáhle však dieťa dosiahlo osem a viac rokov, začala sa uňho prejavovať obezita. Výskum trval dva roky na základe ročných kontrol výšky a váhy dieťaťa.

„Naše výsledky poskytujú presvedčivé dôkazy o tom, že parabény, najmä butylparabén, prispievajú k zvýšenému riziko detskej obezity,“ prezradil autor výskumu Tobias Polte.  Tieto chemické látky boli v minulosti spájané s hormonálnymi poruchami. Zatiaľ však neexistuje žiadna štúdia, ktorá by tento vzťah potvrdila alebo vyvrátila.

Prečítajte si tiež:
7 faktov o ľudskom tele, ktorým zaručene neveríte. Spoznajte, ktoré to sú

Používanie tejto kozmetiky v tehotenstvo ubližuje plodu: Zbavte sa jej

Nie len kozmetika, ale aj potraviny

Parabény sa nevyskytujú iba v kozmetike, ale aj potravinárstve či farmácii. Na etiketách kozmetických výrobkov ich nájdete označené ako E, pri ktorom je vždy rôzne trojčíslie. Tieto chemické látky zabezpečujú trvácnosť kozmetiky, čo znamená, že slúžia ako konzervačné látky. Bežne ich nájdete v šampónoch, odlíčovadlách, sprchových géloch a krémoch.

Dávajte pozor na etikety

Lepšou alternatívou je prírodná kozmetika, prípadne kozmetika bez parabénov. Venujte čas čítaniu etikiet. Ak sa spomínané písmeno „E“ objaví už v hornej časti zoznamu zloženia, prípravok radšej položte naspäť do regálu. Znamená to, že obsahuje plno parabénov. Ak sú tieto látky uvedené až na konci, produkt ich obsahuje menej. Najväčší pocit istoty budete mať až vtedy, keď zvolíte výrobky, na ktorých je jasne napísané: „Bez parabénov“.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií