fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

POZOR! Vznikajú supercely, z ktorých môže vzniknúť tornádo

Začínajú mimoriadne búrkové hodiny, ktoré v nadchádzajúcich hodinách prinesú do našej oblasti extrémne búrky. Prvé nebezpečné búrky vznikajú nad Českom a v oblasti Rakúska.

Máte tip? napíšte nám mailom

Presne podľa predpovedí začínajú v našej oblasti vznikať prvé výrazné búrky, ktoré začínajú spôsobovať prvé škody. Búrky, ktoré majú supercelárnu štruktúru sa vyskytujú predovšetkým v Česku, kde existuje pravdepodobnosť, že vyprodukujú tie najextrémnejšie javy.

Intenzívne búrky by mali v priebehu nasledujúcich hodín nabrať na sile a v priebehu noci sa presunie ďalší výrazný búrkový systém.

Supercely v Česku

V týchto chvíľach sa nad územím Českej republiky vytvorilo niekoľko supercelárnych búrok, ktoré zatiaľ prinášajú predovšetkým silný vietor a menšie krúpy. To sa však môže čoskoro zmeniť.

Aktuálne sondážne merania totiž upresňujú predpovede numerických modelov. Zatiaľ čo modely predpovedajú, tak sondáže nám dávajú reálny pohľad na aktuálny stav atmosféry. Vďaka sondáži vieme, že nad Českom sú veľmi dobré podmienky pre vznik supercelárnych búrok.

Strih vetra a povrchový CAPE v nižších vrstvách vytvárajú predpoklady, že môže vzniknúť aj tornádo. Teraz však závisí aj od ďalších okolností, či sa tak reálne stane.

Takmer určite však jadrá búrok budú produkovať veľké krúpy a prívalové zrážky, ktoré môžu spôsobiť lokálne zatopenie.

Prečítajte si tiež:
Na Slovensko mieri poriadna zima! Prinesie výdatný dážď a sneženie

V noci prejde búrkový komplex

Aktuálne sa v Česku vyskytujú búrky, pred ktorými aj Český hydrometeorologický ústav vydal varovanie 3. stupňa. Medzičasom sa nad Alpami a južným Nemeckom formuje ďalší búrkový celok, ktorý prinesie počas noci intenzívne búrky s tisíckami bleskov a silným vetrom.

Čo sa týka Slovenska, tak momentálne sa očakáva, že prvé búrky sa môžu objaviť na krajnom západe a severozápade počas noci. Oveľa výraznejšie a početnejšie však budú búrky počas zajtrajšieho dňa na celom našom území.

Zostáva tak sledovať aktuálnu situáciu v Česku, kde sa tvoria supercely a dúfať, že k extrémnym prejavom búrok nedôjde. No supercely, ktoré sa tvoria vyzerajú až strašidelne.

Máte tip? napíšte nám mailom
Zdroj imeteo

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií