Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Prečo ľudstvo stále existuje?

Prečo ľudstvo stále existuje? Výskumníci z Univerzity of East Anglia (UAE) veria, že za tým stojí evolučná sila známa ako sexuálny výber, ktorá zohráva kľúčovú úlohu pri zlepšovaní zdravia obyvateľstva a chráni nás pred vyhynutím.

Štúdia, ktorá bola zverejnená v časopise Nature, skúmala chrobákov, aby zistili, prečo väčšina mnohobunkových organizmov spolieha na sexuálny výber. Za kontrolovaných laboratórnych podmienok skúmali 50 generácií chrobákov po dobu desiatich rokov a testovali vplyv sexuálneho výberu. Túto teóriu skvelo teoretizoval Charles Darwin. Sexuálny výber je proces, kedy samci medzi sebou súťažia aby mohli dostať samicu, po ktorej túžia a samice si vyberajú tých najsilnejších samcov.

Prečo ľudstvo stále existuje?

Vedci zistili, že keď v populácii odstránili prirodzený sexuálny výber a chrobáky spárovali náhodne, zdravie celej populácii rýchlo klesalo. Naopak, chrobáky, ktoré si mohli vyberať partnerov, kde bola intenzívna konkurencia, populácia bola oveľa odolnejšia voči zániku.

prečo ľudstvo stále existuje

Ak chcete dobre konkurovať „súperom“ a získať, čo najlepšiu partnerku, musíte byť pre ňu čo najlepší. Tým pádom sexuálny výber partnerov predstavuje dôležitý a efektívny filter na udržanie a zlepšenie populačného genetického zdravia. Zistenia vedeckého výskumu zastavajú myšlienku, že sexuálny výber partnera dodáva silu celej populácii.

Štúdie taktiež naznačujú, že sexuálny výber zohráva kľúčovú úlohu pri prenášaní genetických mutácii. To znamená, že prirodzenou cestou, kedy si muži vyberajú ženy, tak nestáva sa aby si vybrali takú ženu, kde následne pri splodení dieťaťa by mali nastať nejaké genetické mutácie. Opak môžeme vidieť ak majú deti dvaja súrodenci.

Zdroj: iflscience.com

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií