fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Predpovedal Steven King v knihe Svedectvo príchod koronavírusu?

Keď sa začala šíriť svetom nákaza COVID-19, mnohí ľudia si spomenuli na knihu Stephena Kinga, Svedectvo. Podobnosť fikcie s realitou je v tomto prípade do očí bijúca.

Máte tip? napíšte nám mailom

Autori vedecko-fantastickej literatúry sa vo svojich knihách často zaoberajú tým, ako by vyzeral svet potom, ako by sa ním prehnala katastrofa. Katastrofa máva rôznu formu, niekedy za to môže príroda, inokedy mimozemšťania a dosť často neznáma nákaza a následná epidémia. To je aj prípad knihy Svedectvo (The Stand), ktorú napísal majster hororu, Stephen King.

Známa dystopia vyšla v roku 1978 a v origináli má úctyhodných 823 strán. V slovenskom preklade kniha zatiaľ nevyšla.

O čom je kniha Svedectvo?

Katastrofu má v tejto knihe na svedomí nákaza „super chrípky“, ktorá vznikla v tajných amerických laboratóriách. Nedopatrením sa táto choroba dostane medzi ľudí. Pacientom nula je vojak, ktorý spoločne so svojou rodinou utečie z vojenskej základne. Keď jeho rodinu armáda vypátra, sú už všetci mŕtvi a malé texaské mestečko je nakazené.

Vírus sa nedá zastaviť žiadnymi liekmi ani očkovaním, a tak sa mu v priebehu krátkeho času podarí vykynožiť 99 % obyvateľstva Zeme. Ľudia, ktorým sa nákaza vyhla, sú z nejakého dôvodu imúnni a práve oni začnú odznovu budovať civilizáciu.

Prečítajte si tiež:
Výučba v letnom semestri na STU sa predlžuje, potrvá do 6. júna

72-ročný autor venuje v knihe veľa času mechanizmu šírenia nákazy a práve tieto pasáže sú veľmi podobné tomu, čo zažívame počas dnešných dní. Ďalšia časť knihy sa venuje budovaniu novej spoločnosti a mýtickému boju medzi dobrom a zlom.

Je koronavírus podobný superchrípke v knihe?

Samotný Stephen King sa bráni porovnaniam jeho fiktívnej superchrípky s koronavírusom. Na svojom Twitteri zverejnil 8. marca túto správu:

„Nie, koronavírus nie je Svedectvo! Nie je to ani zďaleka také vážne. Šanca na prežitie je veľmi vysoká. Zachovajte pokoj a urobte všetky potrebné opatrenia.“

Spisovateľ ďalej píše, že jeho čitatelia by mali využiť čas, ostať doma a čítať knihy. “Knihy nás predsa unášajú do iných svetov, a to je v dnešnej dobe skutočne potrebné,” dodal.

Stephen King má v tomto pravdu. Koronavírus sa, bohužiaľ, šíri veľmi rýchlo, našťastie však nie je ani zďaleka taký fatálny ako ten fiktívny, ktorému život vdýchol slávny americký autor.

Máte tip? napíšte nám mailom
Zdroj Twitter NY post
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií