fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Chceš niekoho presvedčiť, aby zmenil názor? Pomôže ti tento viac než 3 stáročia starý trik, ktorý je OVERENÝ časom

Máte tip? napíšte nám mailom

Určite to poznáš – diskutuješ s niekym o niečom a jeho názor je podstatne odlišný od toho tvojho. Chceš ho presvedčiť, že ten tvoj je správny, no nedarí sa ti. Dnes ti prezradíme psychologický trik, ktorého autorom je fenomenálny filozof, matematik a fyzik Blaise Pascal, a vďaka ktorému presvedčiť každého.

Je pravdou, že na internete možno nájsť stovky či tisíce tipov a rád, ako dosiahnuť to, čo chceme. Lenže ako zistiť, ktoré skutočne fungujú a ktoré nie? Najlepšie je veriť niečomu, čo je overené dlhými rokmi a tento psychologický trik, ktorý je starý viac než 350 rokov, funguje perfektne.

Blaise Pascal
Blaise Pascal

Francúzsky filozof, matematik, fyzik a prozaik Blaise Pascal napísal vo svojej knihe Peenses toto: “Keď chceme niekomu dokázať, že sa dopúšťa chyby a že jeho názor je mylný, najprv si musíme uvedomiť, z akého uhla sa na danú vec pozerá. Je potrebné vyjadriť mu pochopenie, no zároveň mu ukázať, že strana, na ktorej je, nie je správna.”

To však nie je jednoduché, pretože ľudia si veľmi neradi pripúšťajú, že sa mýlia a na danú záležitosť sa pozerajú zo zlého uhla. Geniálny Francúz však myslel aj na to, a preto dal svetu takúto radu: “Nepresviedčajte ľudí o svojej pravde priamo. Každý človek oveľa rýchlejšie a oveľa radšej uverí tomu, na čo príde sám.”

Inak povedané, ak chceš niekoho presvedčiť o svojej pravde, musíš ho najprv nenápadne nasmerovať k tomu, že si daný fakt uvedomí sám. Pascal ďalej radí, že ak sa stretneš s názorom, s ktorým nesúhlasíš, nesmieš s touto informáciou dotyčnú osobu priamo konfrontovať. V prvom rade treba vyjadriť súhlas s vecami, ktoré sa ti na jeho názore pozdávajú. Celé to teda tkvie v empatii. “Musíte sa dokonale vcítiť do situácie človeka, ktorého sa práve o niečom snažíte presvedčiť. Ak by ste boli na jeho mieste, uverili by ste tomu, čo práve hovoríte? Ako by to na vás pôsobilo?”

Zdroj: Indy100

Prečítajte si tiež:
Vieš, čo treba urobiť, keď ti padne mobil do vody? Dodrž tieto rady a svoj smartfón zachrániš
Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií