fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Prekvapivá izraelská štúdia: Aktívny sexuálny život je prevenciou pred infarktom myokardu!

Máte tip? napíšte nám mailom

Podľa izraelskej štúdie je pravdepodobnosť prežitia pacientov s akútnym infarktom myokardu o 27 % vyššia, ak majú sex aspoň raz týždenne. Informuje o tom The American Journal of Medicine.

Zdroj: unsplash.com

Štúdia sa zamerala na 1120 mužov a žien, ktorí prekonali infarkt a mali menej ako 65 rokov. Počas ich pobytu v nemocnici pacienti uviedli frekvenciu pohlavného styku v období pred infarktom myokardu. Na začiatku štúdie 42 % pacientov uviedlo frekvenciu pohlavného styku viac ako raz za týždeň. Žiadnu sexuálnu aktivitu uvádzalo 6 % pacientov. Štúdia sa pri týchto pacientoch ďalej zamerala na obdobie 10 – 13 rokov po infarkte myokardu.

U ľudí, ktorí mali sex viac ako raz týždenne, bolo o 27 % menej pravdepodobné, že zomrú, v porovnaní s tými, ktorí v roku pred srdcovým infarktom nenahlásili žiadny sexuálny život.

Zdroj: unsplash.com

Tí, ktorí mali sex viac ako raz týždenne v roku, ktorý predchádzal infarktu, boli v priemere mladší (49 rokov). Pacienti, ktorí nemali pohlavný styk celý rok pred infarktom, mali 58 rokov.

Pre správne vyhodnotenie tejto štúdie sa autori zamerali nielen na sexuálny život pacientom pred a po infarkte, ale aj na ich sociálno-ekonomický stav, životný štýl a celkový zdravotný stav.

Prečítajte si tiež:
Neuveriteľné fakty o ľudskom tele, ktoré vás dostanú!
Zdroj: unsplash.com

Napriek opakovaným hodnoteniam štúdia zaznamenala opačnú súvislosť medzi frekvenciou pohlavného styku pred a po infarkte myokardu, čo však autori pripisujú len čiastočne zmeraným potenciálnym faktorom.

Má teda aktívny sexuálny život vplyv na prežívanie po infarkte myokardu? Táto štúdia nám na to s väčšou istotou odpovie o niekoľko rokov.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií