fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

PRVÉ INFO: Pred Vianocami môže doraziť sneženie. Budú Vianoce konečne biele?

Predpoveď počasia na viac ako pár dní dopredu sa často mení. Bežne býva nepresná a preto sa ani neodhaduje presný charakter počasia, no len teplotná, či zrážková odchýlka, priemerovaná na dlhšie obdobie. Čím sme bližšie k Vianociam, tým dávajú modely špecifickejšie scenáre. Najnovšie behy modelov vôbec nevylučujú husté sneženie.

Máte tip? napíšte nám mailom

Na našom webe sme už dávnejšie písali o teplom počasí, ktoré má na našom území prevládať v predvianočnom období. Prvotne sa predpokladal aj nadpriemerne teplý vianočný týždeň, najnovšie behy meteorologických modelov momentálne počítajú už aj s úplne iným scenárom. Tesne pred Vianocami totiž môže prísť k zvratu v počasí.

Snímka obrazovky o
Potenciálne ochladenie podľa modelu GFS, zdroj: Wetterzentrale.de

Podľa modelu GFS čaká naše územie v období Vianoc cyklonálne počasie. Od západu by k nám mali často prúdiť tlakové níže, ktoré by mohli okrem ochladenia priniesť aj sneženie.

Podobný scenár očakáva aj model ECMWF, kedy by sa po 23. decembri malo nad naše územie dostať niekoľko studených frontov po sebe.
Takéto počasie by nás naozaj potešilo. Prešli by sme totiž z inverzného a hmlistého, na pravé zimné počasie, so snehom. Ešte je ale priskoro konkretizovať, keďže Vianoce sú vzdialené stále viac ako 10 dní.

Čo je ale zaujímavé podotknúť je to, že modely začínajú dávať aj možnosť sneženia, pričom doteraz si boli meteorológovia viac-menej istí s teplejším charakterom počasia.

V priebehu najbližších dní bude zaujímavé sledovať, či Vianoce prinesú ochladenie a sneženie. Do Vianoc ale so žiadnym takýmto scenárom počítať netreba.

Prečítajte si tiež:
Česko zasiahli supercelárne búrky. Padali tam 4 cm krúpy

O vývoji počasia na najbližšie dni, ale aj na Vianoce vás budeme priebežne informovať.

Viac správ o počasí nájdete na iMeteo.sk - Najnovšie informácie o počasí pre Slovensko a svet.
Máte tip? napíšte nám mailom
Zdroj imeteo

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií