fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Psy znižujú pravdepodobnosť srdcových ochorení, tvrdí štúdia

Máte tip? napíšte nám mailom

Nová štúdia preukázala, že milovníci psíkov môžu mať až o 23 % menšiu pravdepodobnosť výskytu srdcovo-cievnej choroby. Môže to však značiť aj to, že zdravší ľudia preferujú psy.

Pes je naozaj najlepší priateľ človeka. Podľa švédskej štúdie, ktorá trvala až 12 rokov, byť majiteľom znamená menšiu šancu pre ochorenia srdca. Štúdia (zložená z 3 miliónov ľudí medzi vekom 40 až 80) zistila, že vlastniť psa je spojené už so spomínanými 23 % redukcie srdcovo-cievnych ochorení.

Dokonca ukázala, že sa znížila aj celková úmrtnosť majiteľov spôsobená inými príčinami až o 20 %. Predchádzajúce výskumy poukazujú na to, že psy pomáhajú zmierniť sociálnu izoláciu a dokonca aj depresiu. Tie, samozrejme, môžu viesť k rôznym chorobám a k skorej smrti.

Skeptický názor odborníkov

Psičkári lepšie reagujú na stres. Ich krvný tlak a pulz sa nezvyšuje, majú viac fyzickej aktivity a trochu nižšiu hladinu cholesterolu. Americká Heart Association bola do veľkej miery zaskočená výsledkami desiatok štúdií v roku 2013, ktoré dokazovali pravdepodobnú spojitosť medzi zníženou šancou ochorení a vlastníctvom psa.

Prečítajte si tiež:
Známy čínsky e-shop má v ponuke semienka stoviek nádherných rastlín! Videli ste ich?

Asociácia sa však k výsledkom stavia odmietavo, nakoľko tvrdí, že ide zväčša o pozorovania vedcov, ktoré však v skutočnosti nemôžu dokázať príčinnými súvislosťami. To znamená, že aj iné faktory môžu mať vplyv na zdravie majiteľov alebo že si psíkov jednoducho kupujú ľudia, ktorí sú viac fit a štvornohý miláčik pre nich bude skvelým partnerom na dlhé prechádzky.

prechádzka a pes
Zdroj: unsplash.com/Tamara Bellis

Objektívna štúdia

Tove Fall, epidemiologička a vedúca autorka najnovšej štúdie, tvrdí, že všetci v tíme sa snažili urobiť to čo najobjektívnejšie a vziať do úvahy rozdiely vo vzdelaní, v reálnom zdravotnom stave a životnom štýle ľudí so psom i bez neho.

Jedným z najvýraznejších zistení bol pozitívny vplyv na ľudí, ktorí žijú sami.

„Vyzerá to tak, že psík môže byť náhradou za bývanie s inými ľuďmi. Znižuje bežnú pravdepodobnosť smrti,” hovorí Fall. „Psy vás prinútia k prechádzkam, poskytnú vám sociálnu podporu a urobia váš život zmysluplnejší. Pokiaľ psa máte, dostanete sa viac do kontaktu s inými ľuďmi. Ak sa stane, že ochoriete a ste majiteľom, máte väčšiu motiváciu sa zotaviť a vrátiť k nemu domov.”

Pes
Zdroj: pexels.com/rawpixel.com

Samozrejme, kúpiť si psa, ležať na pohovke a napchávať sa mastným jedlom riziko srdcových ochorení nezníži. Rovnako tak malý “kabelkový” psík vyzerá síce roztomilo, ale to vaše zdravie tiež neovplyvní. Fallovej štúdia dokázala, že najväčšie zdravotné benefity plynú z kúpy retrívera alebo stavača.

Prečítajte si tiež:
5 alternatívnych spôsobov prípravy výbornej domácej kávy

Dokým jej nemecký krátkosrstý stavač neumrel, behávala s ním takmer každý deň 10 km. „Napríklad u nás vo Švédsku máme jeden z najnižších podielov vlastníctva psov v Európe,” hovorí epidemiologička. Sama si nedávno opäť zaobstarala šteniatko. „Možno práve štúdie ako táto pomôžu ľuďom pochopiť, aké dôležité sú psy v našich životoch.”

Zdroj: guardian.com

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií