fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Rusi unášajú Ukrajinky a robia z nich sexuálne otrokyne, medzi obeťami sú aj deti

Na Ukrajine sa ruskí vojaci dopúšťajú vojnových zločinov, ženy znásilňujú a páchajú na nich sexuálne násilie. 

Máte tip? napíšte nám mailom

10.5.2022 (Webnoviny.sk) – Z Ukrajiny hlásia porušenia ľudských práv, ktoré by mohli predstavovať vojnové zločiny. Šéfka monitorovacej misie Organizácie Spojených národov (OSN) pre ľudské práva Matilda Bogner uviedla, že po návšteve 14 miest v Kyjevskej a Černihovskej oblasti dostali správy o znásilneniach, nútenej nahote a vyhrážkach sexuálnym násilím.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

Dôkazov o mučení pribúda

Ako doplnila, najčastejšími obeťami sú ženy a dievčatá. Od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu vo februári OSN zdokumentovala 204 prípadov núteného zmiznutia, informuje spravodajský portál BBC.

OSN poukázala na činy vykonané ruskými silami, no poznamenala, že dostali aj dôveryhodné informácie o zlom zaobchádzaní, zadržiavaní v izolácií a mučení ruských zajatcov zo strany ukrajinských síl a pridružených ozbrojených skupín.

Rusko a Ukrajina „musia urýchlene a efektívne vyšetriť“ tieto obvinenia a „vystríhať svoje sily“, aby zastavili ďalšie porušovanie, vyjadrila sa Bogner.

Obetí bude viac ako sa predpokladalo

Bogner na brífingu v Ženeve povedala, že počet zabitých civilistov je „o tisíce vyšší” ako pôvodne uvádzaný údaj 3381 a miera úmrtnosti sa zhoršila, pretože ľudia nemajú prístup k lekárskej pomoci.

Prečítajte si tiež:
Putin sledoval manévre strategických jadrových síl, odpálili aj balistickú strelu Jars

Od začiatku vojny OSN tiež eviduje poškodenie alebo zničenie stoviek vzdelávacích a zdravotníckych zariadení a zhruba 50 náboženských miest naprieč Ukrajinou.

Viac k témam: Obvinenie zo znasilnenia, Porušovanie ľudských práv, rusko-ukrajinský konflikt, Sexuálne násilie, Vojnové zločiny
Zdroj: Webnoviny.sk – Rusi unášajú Ukrajinky a robia z nich sexuálne otrokyne, medzi obeťami sú aj deti © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií