fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Národný park Slovenský raj má narodeniny! Oslavuje 30 rokov

Národný park (NP) Slovenský raj si v tomto roku pripomína 30. výročie svojho vzniku. Minister životného prostredia László Sólymos vo štvrtok na tlačovej konferencii v Spišskej Novej Vsi pri tejto príležitosti uviedol, že za tie roky sa na Slovensku veľa vecí zmenilo a práve ochrana prírody patrí medzi oblasti, “v ktorých máme čo dobiehať”.

Šéf envirorezortu poďakoval zamestnancom NP za ich dlhoročnú prácu. Zároveň podotkol, že práve v Slovenskom raji vidieť, ako sa ochrana prírody môže stať jedným z pilierov rozvoja celého regiónu. 

Významný medzník v histórii NP predstavuje zonácia, ktorá vstúpila do platnosti v júni 2016. “Tá nastavila jasné pravidlá hospodárenia, pričom sa vytýčili územia, ktoré sa majú nechať bez zásahov človeka. V súčasnosti tvorí takáto zóna 25 percent z celkového územia Slovenského raja,” upozornil riaditeľ Správy NP Slovenský raj Tomáš Dražil.

View this post on Instagram

🌲Slovenský raj je moje detstvo, mám naň krásne spomienky. Keď som v auguste 2016 prešiel tiesňavou Kyseľ (na foto), bolo to po 40 rokoch od požiaru, kvôli ktorému museli nádhernú prírodu uzavrieť. Les sa dokázal prirodzene obnoviť tak, že prekvapil aj odborníkov. Včera sa konala konferencia k 30. výročiu Národného parku Slovenský raj a ja ďakujem za pozvanie. Ďakujem všetkým ľuďom, ktorí sa starajú o naše prírodné a kultúrne dedičstvo. Som presvedčený, že našim deťom by sme mali odovzdať prírodu v lepšom stave, než sme ju zdedili. Aby aj ďalšie generácie zažili krásu našich lesov, ako som ju prechodil ja v trinástich rokoch v Slovenskom raji 🙂 #slovenskyraj #slovenskýraj #kysel #ferrata #slovensko #slovakia #andrejkiska

A post shared by Andrej Kiska (@andrejkiska) on

Zonácia však podľa neho zároveň umožnila naštartovať aj nové ekoturistické aktivity, ako napr. splav Prielomu Hornádu a sprístupnenie ferraty Kyseľ. Sólymos upozornil, že vďaka zonácii Štátna ochrana prírody (ŠOP) historicky prvýkrát získala odkúpením pozemkov svoj vlastný les. “Touto cestou napredujeme aj v ďalších lokalitách. Minulý rok sme začali aktívne využívať predkupné práva na národných parkoch po celom Slovensku. Len nedávno sme kúpili približne 67 hektárov v Poloninách, predtým v Slovenskom krase či v Malej Fatre,” podotkol minister. (POKRAČOVANIE NA DRUHEJ STRANE)

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií

"