Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Staroegyptská soška, ktorá ma viac ako 4000 rokov, začala záhadne rotovať

Soška, ktorá je stará viac ako 4000 rokov, sa sama otáča v uzamknutej múzejnej vitríne. Príčiny tohto javu zostávajú ale aj dnes stále záhadou.

Niekedy okolo roku 1800 pred naším letopočtom si nechal jeden významný Egypťan, ktorý sa volal Neb-senu, vyrobiť približne 25 cm vysokú sošku. Neskôr ju obetoval vládcovi podsvetia Osiridovi. V roku 1993 sa táto soška dostala do Manchesterského múzea, kde dlho pekne poslušne stála. Keď ju kurátor Cambell Price premiestnil do novej vitríny, všimol si po niekoľkých dňoch niečo zvláštne. Soška bola pootočená. Nikto na ňu ale nesiahol. Kľúče od vitríny má predsa len Price.

Pokračovanie pod reklamou

Samozrejme, si to nevedel vysvetliť, preto nastavil pascu. Myslel si totiž, že si chce niekto spraviť len srandu a sochu otáča. Nastavil preto kameru tak, aby zameriavala sochu. Kamera zachytávala jeden obrázok za sekundu a nechal ju bežať niekoľko dní. Soška sa opäť poslušne otáčala a Price si bol istý, že na záberoch uvidí páchateľa. Aké však bolo jeho prekvapenie, keď sa ukázalo, že vitrínu za celú dobu nikto neotvoril. Soška sa veľmi pomaly otáčala sama od seba. Nikto sa jej ani nedotkol. V sekvencií, ktorá je snímaná raz za sekundu by sa musel tajomný neznámy prinajmenšom mihnúť, ale žiadne stopy po ňom nevidel.

[videogallery video1=”youtube” url1=”” image1=”” caption1=”” video2=”youtube” url2=”” image2=”” caption2=”” ]

Pokračovanie pod reklamou

 

Dodnes záhada nepozná riešenie a vzhľadom k tomu, že Price neverí na nadprirodzené sily, snaží sa nájsť iné, racionálnejšie riešenie. Ako vodítko mu slúži fakt, že socha sa po dlhé desaťročia ani nepohla. Ktovie, možno si len po presunutí na iné miesto povedala, že nemá rada zmeny a chce sa vrátiť na to pôvodné a dáva to takto najavo. Čo si o tom myslíte vy?

 

Zdroj: vtm.e15
Obrázok – 1.

reklama

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií