Neohrozuje váš život technostres? Zistite to hneď teraz!
Moderná doba priniesla mnoho vecí, s ktorými sa musí človek vysporiadať. Dnes to nie je len bežný stres, ale dokonca aj technostres! Čo to vlastne je a kto by si naň mal dať pozor?
Čo je to technostres?
Je to zvláštne slovo a nie každý presne vie, čo sa za ním ukrýva. Prvýkrát bol definovaný v roku 1984 a postihuje stále viac ľudí. Venuje sa mu viac pozornosti a uvažuje sa o tom, že bude uznaný za chorobu z povolania. Technostres je definovaný ako neschopnosť čeliť novým technológiám. Sú to problémy pri práci s počítačom alebo mobilom. Príliš časté používanie technológií a najmä pripojenie k internetu časom vedie k nutkavému pocitu, že potrebujete byť stále online. Nie je to iba o tom, že s niečím robiť neviete. Je to aj o tom, že technológie ovládajú vás a váš život.
Aké sú jeho prejavy?
Technika ide dopredu veľmi rýchlo a mala by nám uľahčiť každodenný život. Problém nastáva vtedy, keď schopnosti niektorých ľudí zaostávajú za technikou a nevedia ju použiť. Nové technológie sa stávajú súčasťou bežného života, sú všade a nevieme im čeliť. Technostres môže spôsobiť fyzické aj psychické ťažkosti, ktoré môžu byť veľmi nepríjemné.
K tým fyzickým patria bolesti hlavy, problémy so žalúdkom, bolesti chrbta, problémy so zrakom či zvýšené potenie. K psychickým prejavom patria nervozita, únava, nespavosť, nočné mory, znížená schopnosť sústrediť sa a strach zo zlyhania. Môže sa meniť aj správanie a ľudia majú strach zo zlyhania či zlého výkonu, odmietajú nové technológie a cítia preťaženosť z mnohých informácií.
Problémom môže byť aj práca z domu
Práca z domu má nepochybne veľa výhod, ktoré si uvedomuje čoraz viac zamestnávateľov. Ľudia pracujú z pohodlia svojho domova, ušetria veľa času a prispôsobia pracovný režim svojim potrebám. Rizikom je, že niektorí ľudia pracujú neskoro večer, v noci, na dovolenke, počas víkendu a v čase, kedy by mali oddychovať a nebrať nové sily. Neustále kontrolujú e-maily, a tak po čase majú pocit, že musia na všetky správy odpovedať okamžite. Technostres číha všade.
Dá sa pred ním chrániť?
Existujú spôsoby, ako sa pred stresom chrániť a mnohé z nich platia aj v prípade technostresu. Začnite tým, že sa nebudete podceňovať. Ak si budete veriť, ľahšie sa naučíte robiť s akoukoľvek technikou. Nezvládnete to naraz, tak si učenie rozdeľte na časti a každý deň sa naučte niečo nové. Robte si poznámky, ku ktorým sa budete môcť vrátiť. Nebojte sa pýtať, nikto učený z neba nespadol. Nezaťažujte sa so zbytočnými informáciami, učte sa najmä to, čo potrebujete k svojej práci. Nerozčuľujte sa, ak vám niečo nejde. Zhlboka sa nadýchnite a skúste to ešte raz. Nezabúdajte relaxovať a vyčleniť si čas pre seba. Mimo pracovnej doby už nepíšte emaily a pokiaľ je to možné, venujte sa viac osobnej komunikácii.
Dôležité je uvedomiť si, že technológie sú tu preto, aby nám život uľahčili, nie aby sa stal horším. Ak máte pocit, že telefón alebo počítač začína mať nad vami prevahu, choďte na dovolenku bez techniky. Žiadne selfie, Instagram ani Facebook. K šťastnému životu ich nepotrebujete. Technostres sa stane minulosťou.
Prečítajte si tiež:
6 rád, ako sa zbaviť stresu! Pomôže žuvačka aj vitamínová bomba