Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Tehotenstvo a jeho vplyv: Aké telesné zmeny môžu očakávať tehotné ženy?

Aké kompletné zmeny vzhľadu ženského tela môžu ženy počas tehotenstva predvídať?

Tehotenstvo je pre ženu obdobím veľkých psychických a fyzických zmien. Všetko od veľkosti jej brucha až po rýchlosť tlkotu jej srdca sa bude meniť v priebehu deviatich mesiacov až do pôrodu. Zároveň sa ženy musia pripraviť na čiastočné hormonálne výkyvy a čiastočné fyzické záťaže nosenia väčšej telesnej hmotnosti. Ďalej môžu očakávať, že si kúpia nové podprsenky, budú hľadať spôsoby, ako zmierniť opuchnuté nohy, lapať po dychu po prejdení niekoľkých schodov a čudovať sa, ako tehotenstvo mení aj rast nechtov.

Tieto zmeny v tele môžu ženy počas tehotenstva predvídať

Telesné zmeny počas tehotenstva

Telo tehotnej ženy podstúpi rôzne fyzické zmeny, ktoré môžu byť zrejmé alebo veľmi jemné. Tieto zmeny sú nevyhnutné k správnemu vývoju plodu a pripravujú ženu na pôrod.

Zmeny dýchacieho systému

Dýchacia hodnota stúpa na vyváženie zvýšenia matkinej spotreby kyslíka, čo je potrebné na požiadavky maternice, placenty a plodu.

Dochádza k:

– zvýšenej respiračnej rýchlosti;
– zvýšenej minútovej ventilácii (množstvo vzduchu, ktorý sa dostane do pľúc za jednu minútu);
– respiračnej alkalóze (nastáva pri nadmernej ventilácii, keď sa znižuje koncentrácia CO2 v krvi);
– zníženiu funkčnej kapacity;
– zvýšeniu dychového objemu.

Zmeny kardiovaskulárneho systému

Počas tehotenstva je upravený celý kardiovaskulárny systém. Zvýši sa objem krvi, rastie viac ciev a tlak na zväčšenie maternice na veľké žily spôsobuje, že krv sa spomalí v návrate k srdcu.

Dochádza k:

– zvýšeniu srdcového výstupu;
– zvýšeniu krvného obehu;
– zvýšeniu pokojovej srdcovej frekvencie;
– zníženiu periferného odporu;
– zníženiu krvného tlaku (v druhom trimestri).

Gastrointestinálne zmeny (zmeny žalúdka a čreva)

Ako sa maternica zväčšuje, zdvíha sa z panvovej dutiny, čo vytláča žalúdok, črevá a ostatné priľahlé orgány. V tomto prípade sa zníži žalúdočná pohyblivosť/zápcha, zvýšia sa šťavy a dochádza k páleniu záhy.

Zmeny na prsiach

Prsia sa stávajú väčšie a citlivejšie z dôvodu zvýšenej hladiny hormónov estrogénu a progesterónu. Ako sa približuje dátum pôrodu, hormonálne zmeny spôsobujú, že ženské prsia sú viac pripravené na dojčenie.

Bradavky môžu viac vyčnievať. Pričom v treťom trimestri, kolostrum – žltá tekutina (tekutina produkovaná mliečnymi žľazami krátko pred pôrodom a počas prvých dní po pôrode), tzv. prvé mlieko, môže unikať z bradaviek.

Endokrinné zmeny

Hormonálne zmeny upravujú celý systém tela. Placenta pôsobí ako dočasné endokrinné žľazy počas tehotenstva. Vyrába veľké množstvo estrogénu a progesterónu od 10-12 týždňa tehotenstva. Slúži na udržanie rastu maternice, pomáha regulovať činnosť maternice a je zodpovedná za mnoho zmien v tele.

Tehotné ženy môžu návaly tepla spôsobené zvýšenou hormonálnu úrovňou. Ku koncu obdobia, zadná hypofýza začne vylučovať oxytocín, ktorý bude slúžiť na spustenie pôrodných bolesti. Pri narodení začne predná hypofýza vylučovať prolaktín zodpovedný za produkciu materského mlieka.

Tehotenstvo je pre ženu obdobím veľkých psychických a fyzických zmien

Všetko od veľkosti jej brucha až po rýchlosť tlkotu jej srdca sa bude meniť v priebehu deviatich mesiacov až do pôrodu. Zároveň sa ženy musia pripraviť na čiastočné hormonálne výkyvy a čiastočné fyzické záťaže nosenia väčšej telesnej hmotnosti. Ďalej môžu očakávať, že si kúpia nové podprsenky, budú hľadať spôsoby, ako zmierniť opuchnuté nohy, lapať po dychu po prejdení niekoľkých schodov a čudovať sa, ako rýchlo im rastú nechty.

Aké kompletné zmeny vzhľadu ženského tela môžu ženy počas tehotenstva predvídať?

Zmeny brucha

Počas druhého trimestra sa brucho začína zväčšovať až do konca tohto trimestra, horná časť maternice bude v blízkosti hrudného koša. Brucho môže tehotnú ženu pobolievať na jednej alebo druhej strane, pretože brušné steny a väzy podporujúce maternicu sú natiahnuté.

Zmeny močového systému

Rozširovanie maternice vyvíja tlak na močový mechúr, močovú trubicu a svaly panvového dna, čo vedie k dočasným problémom močového mechúra, ako je unikanie moču pri kýchaní, kašľaní či smiechu. Obličky musia pracovať extra ťažko  pri vylučovaní odpadových látok matky a plodu.

Svalovo-kostrové zmeny

Dochádza k zakriveniu chrbtice na udržanie rovnováhy, čo vytvára posun v postoji s prehnanou bedrovou lordózou. To vedie k typickej chôdzi  koncom tehotenstva. Zvyšuje sa väzová voľnosť spôsobená vyššou hladinou relaxinu, čo prispieva k bolesti chrbta. Väzy držiace panvové kosti spolu sa postupne uvoľňujú  ako príprava matky na rodenie.

Zmeny pokožky

Zvyčajne v druhej polovici tehotenstva sa objavujú strie na stehnách, bruchu, zadku a prsiach. Tieto jazvy sú spôsobené naťahovaním pokožky.

Hyperpigmentácie na pupku, bradavkách, brušnej čiare sú spoločné v dôsledku hormonálnych zmien v tehotenstve. Hyperdynamický obeh a vysoká hladina estrogénu môže spôsobiť pavučinové žilky a sčervenanie dlane.

Ďalšie bežné zmeny – Vďaka hormonálnym zmenám môžu mať mnohé ženy skúsenosť so zmenou štruktúry nechtov a vlasov aj s ich rastom počas tehotenstva. Kŕče v nohách môžu byť spôsobené únavou z nosenia tehotenskej váhy, stlačením ciev v nohách, nadbytkom fosforu, nedostatkom vápnika alebo horčíka a kolísaním tehotenských hormónov.

Tehotenstvo prináša aj to, že chodidlá a členky môžu opuchnúť kvôli nadbytočnej tekutine v tele. Mierne zvýšenie telesnej teploty na začiatku tehotenstva je treba poznamenať. Teplota sa vráti do normálu v 16 týždni gravidity.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií