fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Tomuto sa hovorí naozajstný vojnový hrdina!

Máte tip? napíšte nám mailom

Neuveriteľné! Toto sú slová, ktoré si poviete, keď uvidíte tento skutočný príbeh. Do pozornosti vám dávame film o neobyčajnej obetavosti mladého hrdinu.

Dej filmu sa odohráva počas 2. svetovej vojny. Krátko po tom, ako Japonci napadli prístav Pearl Harbor, sa rozhodlo mnoho mladých mužov narukovať do armády. Jedným z nich bol aj hlavný hrdina príbehu Desmond Doss (Andrew Garfield).

doss006 andrew_garfield_2011_cc

Vojak Desmond Doss v dobovej fotke a herec Andrew Garfield, ktorý ho stvárňuje vo filme 

Vojak Doss bol ako každý iný vojak – až na jeden detail. Jeho vnútorné presvedčenie mu nedovoľovalo nosiť so sebou akúkoľvek zbraň, nechcel ľudí zabíjať. Armáda preto využila jeho služby inak – a stal sa zdravotníkom 307. pešieho pluku 77. divízie.

hacksaw-ridge-2016-luke-bracey-andrew-garfield

Záber z filmu (zdroj:screenrant.com)

Síce bol zdravotníkom, no nebol mimo nebezpečia – bojoval v prvých líniách. Táto skutočnosť sa nepáčila ostatným vojakom – ak by sa niečo stalo, neozbrojený Doss by len asi ťažko zastavil nepriateľa leukoplastom a tabletkami, a preto si od kolegov vypočul mnoho posmeškov a urážok.

Prečítajte si tiež:
Pochoduj alebo zomri: Nový dokument o Slovákoch a Čechoch v radoch francúzskej cudzineckej légie čaká televízna premiéra

A ako sa stal tento nenápadný vojak bez zbrane vojnovým hrdinom?

V marci 1945 vypukla krvavá bitka o Okinawu. Vojaci dostali za úlohu dobyť 120 metrový útes. Pomocou lán sa šplhali po strmom útese, no keď vyšli hore, ocitli sa v ohnivom pekle plnom guliek z guľometu a striel z mínometu. Mnoho vojakov bolo zranených, krv sa liala ako voda.

hacksaw-ridge-2016-images-andrew-garfield

Záber z filmu (zdroj:screenrant.com)

Všetci dostali rozkaz stiahnuť sa, no neozbrojený Doss sa rozhodol neposlúchnuť. Za stálej streľby zo strmého útesu znášal jedného zraneného vojaka za druhým viac ako 12 hodín. Týmto obetavým činom zachránil životy 75 mužov. Ak čakáte nejaký smutný filmový koniec, tak čakáte zbytočne. Vojak Doss neumrel na bojovom poli, dožil sa vysokého veku. Po vojne získal za svoju statočnosť viac ako 10 vojenských ocenení.

desmond-doss-ap-images

Desmoda Dossa vyznamenáva vtedajší americký prezident Harry Truman

Inšpiratívny príbeh vojaka Dossa vyšiel ako kniha The Unlikeliest Hero, teraz o ňom vychádza aj film Hacksaw Ridge: Zrodenie hrdinu. Režisérom filmu je oscarový režisér Mel Gibson (režíroval aj Umučenie Krista a Statočné srdce). Film sa dostane do kín už tento týždeň, premiéru bude mať 10.11.2016.

Prečítajte si tiež:
Skvelá správa! Dokument o našej krajine budú vysielať v 118 krajinách sveta

Trailer na film:

 

Zdroj titulného obrázku: http://www.hacksawridge.movie

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií