fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Toto sú prírodné antidepresíva, vďaka ktorým budete šťastnejší!

Máte tip? napíšte nám mailom

Každý človek občas pociťuje veľkú únavu, smútok a melanchóliu. Rozhodne to netreba podceňovať. Ak máte taký problém, vyskúšajte prírodné antidepresíva, na ktoré nepotrebujete recept od lekára.

Prírodné antidepresíva – kurkumín

Kurkumín je hlavnou účinnou kurkumy, ktorá je populárna aj u nás na Slovensku. Pripisuje sa jej veľké množstvo liečivých účinkov a niektorí ju dokonca označujú aj ako mocný všeliek. Niektoré výskumy poukazujú na to, že je účinný ako Prozac – antidepresívum, ktoré užívajú milióny ľudí po celom svete. Kurkumín pôsobí tak, že zvyšuje hladinu serotonínu aj dopamínu – hormónov šťastia. Právom tak patrí medzi prírodné antidepresíva.

https://www.instagram.com/p/By4V8TPpynL/

Šafran

Je považovaný za vzácnu kulinársku špecialitu. O jeho antidepresívnych účinkoch sa veľa nehovorí, ale tiež pôsobí na metabolizmus serotonínu. Dôležité je vyberať si naozaj kvalitný produkt, pretože vo svete dochádza k jeho falšovaniu. Okrem toho pomáha aj pri chudnutí, pretože potláča chuť do jedla. 

Zelený čaj

Ak ho pijete pravidelne, depresia sa vám pravdepodobne vyhne oblúkom.  Obsahuje veľmi zaujímajú látku EGCG, ktorá dokáže priviesť človeka k dokonalému pocitu uvoľnenia. Je to podobné ako pri meditácii. Zelený čaj pomôže pri depresii, úzkosti, strese alebo problémoch so sústredením a koncentráciou. Prírodné antidepresíva môžu byť celkom chutné, čo poviete?

Ľubovník bodkovaný

Je považovaný patrí medzi najúčinnejšie prírodné antidepresíva. Ak sa ho rozhodnete vyskúšať, treba ísť na to s mierou, inak sa prejavia vedľajšie účinky ako pri liekoch z lekárne. Môžu to byť  úzkosť, nevoľnosť či výkyvy krvného tlaku. Tiež sa potvrdilo, že môže účinky niektorých liekov znásobovať alebo oslabovať. 

https://www.instagram.com/p/B2_aAb8ClWW/

Prírodné adaptogény

Sú to látky, ktoré nám lepšie pomôžu adaptovať sa na stres a cítiť sa lepšie, energickejšie. Patrí k nim napríklad ženšen. Je ich viac druhov a medzi ich úžasné účinky možno zaradiť zlepšenie psychickej i fyzickej kondície. Dokážu zmierniť strach, stres a úzkosť a dobijú nás pozitívnou energiou. Ashwaganda má upokojujúce účinky na nervový systém, uvoľňuje psychické napätie a nervozitu. Z človeka opadáva únava a zlepšuje aj spánok. Dang shen je popínavá rastlinka z Číny, ktorá je prospešná pri chronickej únave. Rhodiola  je rastlina z oblasti Kanady či Škandinávie. Odstraňuje únavu a depresiu.

https://www.instagram.com/p/B1EuTOtI9MD/

Aromaterpia

O tom, že éterické oleje a vôňa samotná majú nad človekom veľkú moc, sa vie od nepamäti. Mnohé vône dokážu vyvolať spomienky a zlepšiť tak náladu. Stačí si do aromalampy, difuzéra alebo do vane nakvapkať pár kvapiek toho správneho oleja a budete sa cítiť ako vymenení. Na smútok, depresiu a melanchóliu sú veľmi dobré oleje bergamot, levanduľa alebo ylang ylang. Prírodné antidepresíva tak môžu byť veľmi voňavé.

View this post on Instagram

Cheiro de chuva, cheirinho de mãe, cheiro de comida de vó. Os aromas nos despertam memórias, sensações e sentimentos. O olfato, um dos sentidos com mais poderosa ação sobre o nosso sistema nervoso central, permite à Aromaterapia a entrega de bem estar através de moléculas presentes nos óleos essenciais – extraídos da parte aromática das plantas. Eles oferecem diversos benefícios. Promovem bem-estar e concentração, aliviam sintomas de ansiedade e depressão, e fortalecem as defesas do corpo. Esses são só alguns exemplos da sua aplicação terapêutica, que pode se dar através da inalação, aromatizadores, sprays, massagens e águas de banho. #aromaterapia #cosmeticacomvida #biocosmeticos #oleosessenciais #itacorubi #centrofloripa #mercadosaojorge

A post shared by Loja Belverde (@lojabelverde) on

Maškrta na záver

Aby sme neboli len vážni, tak potešíme aj milovníkov sladkého. Organický kakaový prášok bude raj pre vaše chuťové poháriky  môžete ho v kuchyni využiť na rôzne zdravé dobroty. Kakaové bôby obsahujú antioxidanty, ktoré sú potrebné pre fungovanie našej nervovej sústavy. Keď si na nich pochutnáte, uvoľnia sa hormóny šťastia a budete mať dobrú náladu. Ideálna je aj zmena životosprávy. Ukazuje sa, že šťastní ľudia trávia veľa času vonku na čerstvom vzduchu, hýbu sa a smejú sa. Prírodné antidepresíva môžu byť aj zadarmo.

https://www.instagram.com/p/B0gQz5sATu-/

Prečítajte si tiež:

Sociálny experiment: Ignorujú Slováci depresiu?

Zdroj: provitality.sk  nu3o.com  plnielanu.sk  diva.sk  modernypraclovek.

 

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií