fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Nedajte šancu jesennej depresii! Vieme, ako s ňou účinne bojovať

Máte tip? napíšte nám mailom

Jesenná depresia číha s odchodom leta na každom rohu. Lístie padá, dni sú studenšie, tmavšie a neraz aj pochmúrnejšie. Viete, ako s pochmúrnou náladou úspešne bojovať.

Chýba nám slnko a teplo

Jesenné depresie a výkyvy nálad nemusia mať so skutočnou depresiou nič spoločné. Sú to nepríjemné pocity smútku, ktoré na nás doliehajú s ubúdajúcimi slnečnými lúčmi. Pociťujeme viac problémov ako inokedy a beznádej sa môže stupňovať. Keď nesvieti slnko, sme veľmi unavení, bez nálady a chuti na niečom pracovať. Častejšie postihuje ženy ako mužov, pretože ženy citlivejšie vnímajú zmenu počasia a prechod z letného času na zimný. Nechuť k tomu, čo inak zbožňujeme, je potrebné prekonať, aby sme si mohli život plnohodnotne užívať každú možnú chvíľu. Ak sa bojíte, že jesenná depresia pohltí aj vás, nezúfajte. Pozrite sa s nami na to, ako s ňou hravo zatočíte a užijete si pohodovú jeseň.

jesenná depresia
Zdroj: Pixabay.com

Neseďte doma, choďte na prechádzku

Ľudia, ktorých trápi jesenná depresia a melanchólia, nemajú chuť chodiť von. Radšej sedia doma a tým si nechtiac ubližujú ešte viac. Neurobte túto chybu a vyberte sa na krásnu jesennú túru do lesa. Prechádzka na čerstvom vzduchu vám pomôže prevetrať si hlavu, zbaviť sa negatívnych myšlienok a zlepšiť krvný obraz. Budete lepšie spať a spoznáte nové pamiatky a kúty Slovenska. Vonku sa tiež môžete stretnúť so svojimi priateľmi a pri pohári vínka prídete na iné myšlienky. Tento čas si môžete skrátiť aj zbieraním gaštanov alebo farebného lístia, z ktorých sa dajú urobiť veľmi pekné dekorácie.

Prečítajte si tiež:
Chudnutie za 20 minút denne: prečo je intervalový tréning skutočným hitom

Doprajte si voňavý horúci kúpeľ

Horúci kúpeľ je pre mnohých ľudí vytúženou bodkou za dlhým pracovným dňom. Je to oddych a pôžitok zároveň, kedy si neoddýchne len telo, ale aj naša myseľ. Ochutiť si ho môžete soľou do kúpeľa, hravou penou alebo rôznymi šumivými guľami, ktoré nádherne prevoňajú priestor i pokožku. Príjemnú relaxačnú atmosféru si môžete vychutnať sami alebo so svojím partnerom. Tlmené svetlo, obľúbená hudba, sviečky a horúci kúpeľ sa postarajú o to, aby ste sa cítili omnoho lepšie a jesenná depresia bude zaručene rýchlo preč.

horúci kúpeľ zlepší náladu
Zdroj: Pixabay.com

Nájdite si čas na svoje koníčky

Spomeniete si, kedy ste si pri všetkých povinnostiach našli čas na to, čo máte najradšej? Kolobeh práca – domácnosť – deti môže byť veľmi náročný a únavný. Nechajte občas všetko tak a venujte sa svojim koníčkom, ktoré vám robia radosť. Otvorte knihu so šálkou horúceho čaju, pustite si pod dekou obľúbený film alebo seriál, choďte do mesta tancovať alebo vyrazte za dobrodružstvom do zahraničia. Zmena stereotypu dokáže zlepšiť náladu a prebudiť vo vás odvahu meniť svoj svet k lepšiemu.

nájdite si čas na svoje koníčky a porazte jesennú depresiu
Zdroj: Pixabay.com

Doprajte si gurmánske zážitky

Nie vždy máme čas a chuť doma variť rôzne špeciality. Kým niekto považuje jedlo len za povinnosť, iní si ho veľmi radi vychutnajú. Mnohé potraviny zlepšia náladu, napríklad tmavá čokoláda, orechy, ovocie i zelenina. Vyberte sa za skvelým jedlom do obľúbenej reštaurácie a na šálku kávy do kaviarne. Stimulujte svoje chuťové bunky a razom zabudnete na to, že vám chýba slniečko a cítite sa zle.

Prečítajte si tiež:
Pri lyžovačke nezabúdajte na kvalitné okuliare. Tieto nosia aj známi športovci a herci

Obklopte sa vecami, ktoré žiaria farbami

Sedieť v pochmúrnej kancelárii, kde niet jedinej farby, nepridá na duševnej pohode ani tomu najväčšiemu optimistovi. Zmeny nemusia byť nijak veľké, nemusíte si hneď kupovať nový nábytok. Radosť môže urobiť aj nová farebná dekorácia, presunutie vecí, zavesenie obrazu alebo upratanie stola. Doma trávime veľké množstvo času, a preto je dôležité cítiť sa tam  šťastne a príjemne.

obklopte sa peknými vecami a porazte jesennú depresiu
Zdroj: Pixabay.com

Vyskúšajte aromaterapiu

Aromaterapia sa stáva čoraz populárnejšou aj u nás. Využíva silu prírodných esenciálnych olejov. Každá vôňa má svoje jedinečné účinky, ktoré dokážu pomôcť s veľkým množstvom zdravotných problémov. Veľmi priaznivo vplývajú na našu psychiku a dokážu zlepšovať náladu, zmierniť úzkosť a nespavosť. Nepotrebujete nič, len svoju obľúbenú vôňu a difuzér alebo aromalapmu. Nielenže pekne prevoňajú priestor, ale stanú sa aj štýlovým doplnkom. Na jesennú depresiu vyskúšajte napríklad levanduľu, bergamot, mätu či medovku a kvapnite si do života esenciu šťastia.

Aromaterapia porazí jesennú depresiu
Zdroj: Pixabay.com

Zdroj: info.sk, dixo.sk, zenskyweb.s

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií