fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Tri tipy na vytvorenie štýlovej a funkčnej vidieckej záhrady

Bývate v dome so záhradou a premýšľate, ako oživiť svoju záhradu? V tomto článku sa pozrieme na tri praktické tipy, ktoré vám pomôžu osviežiť vzhľad vášho domova. Najmä dve z nich prispejú k zdravému rastu a sviežemu vzhľadu okrasných a úžitkových rastlín.

Máte tip? napíšte nám mailom

Pokiaľ ide o zeleninový záhon alebo ovocné stromy v záhrade, môžete sa spoľahnúť aj na ich zvýšenú úrodnosť. Nezáleží na tom, či sa dom nachádza na vidieku alebo v mestskej štvrti, tieto tipy sú užitočné pre každú záhradu vo vidieckom štýle.

Získajte kvalitné hnojivo pre svoje rastliny

Najprv začneme niečím menej štýlovým, ale o to funkčnejším. Jedna vec, ktorá by nemala chýbať v žiadnej záhrade, je určite kompostér. S kompostérom budete mať v záhrade miesto, kde môžete ukladať všetok biologický odpad, ktorý vzniká v záhrade. Môžete doň napríklad vložiť pokosenú trávu, narezané vetvičky alebo biologický odpad z kuchyne.

Prečítajte si tiež: Ako správne triediť odpad od roku 2022

Druhá funkcia kompostéra je mimoriadne praktická – časom sa z nepotrebného odpadu stane niečo užitočné, konkrétne výživný kompost. Kompost je vysokokvalitné hnojivo pre rastliny, takže ním môžete svojmu zeleninovému záhonu dodať potrebnú výživu. Udrží vaše rastliny svieže a prosperujúce, takže sa vám za trochu práce s kompostom odmenia peknými plodmi.

Odolná dlažba z prírodného materiálu

Tehlová dlažba môže úplne zmeniť okolie domu a môže sa použiť na terase, pred garážou alebo na vytvorenie chodníkov okolo domu a inde v záhrade. Výhodou tehlovej dlažby je jej univerzálny vzhľad, ktorý sa hodí prakticky kamkoľvek. Dokonale sa hodí do záhrady vo vidieckom štýle. Tehly sú k dispozícii v rôznych farbách – môžete si vybrať od svetlej cez typickú červenohnedú až po tmavý antracitový odtieň tehál. Rôzne typy tehál sa líšia aj štruktúrou povrchu a môžete si vybrať buď hladký povrch, alebo drsnejší, rustikálny povrch.

Prečítajte si tiež:
V Londýne vytvoria 11 kilometrov dlhý chodník z kvetov pre včely a iný drobný hmyz. Chcú im pomôcť prežiť

Prečítajte si tiež: Chcete štrkový záhon? Ešte nie je neskoro – založte si ho práve teraz!

Tehlová dlažba poteší aj svojimi vlastnosťami. Ide o prírodný materiál s dlhou životnosťou – tehly sú mrazuvzdorné, stálofarebné, odolné voči poveternostným vplyvom a majú nízku nasiakavosť. Vďaka svojej pevnosti a odolnosti sa môže používať na pochôdzne aj bežecké plochy, a ak je dlažba dobre urobená, bude vyzerať skvele dlhé roky.

Pôsobivá štýlovka, priťahujúca pozornosť

Na záver sme si ponechali jednu zaujímavú funkciu, o ktorej ste možno ešte nepočuli. Hmyzí hotel dodáva záhrade poriadnu dávku originality a nápaditosti. Čo to je? Hmyzí hotel vyzerá ako vtáčia búdka, ktorú má na záhrade takmer každý. Ako však naznačuje názov, hmyzí hotel nie je určený pre vtáky, ale poskytuje ubytovanie rôznym druhom hmyzu, ako sú divé včely a motýle.

A práve divé včely by ste vo svojej záhrade určite chceli mať – sú jedným z najužitočnejších druhov hmyzu, ktorý denne navštívi až niekoľko tisíc kvetov, čo je oveľa viac ako známe včely medonosné. Navyše vylietajú aj v chladnom počasí. Hniezdenie v podobe hmyzieho hotela prináša aj iné výhody ako “len” dôkladnejšie opeľovanie kvetov rastlín. Pri správnom umiestnení v záhrade priťahuje prirodzených bojovníkov proti škodcom, ako je napríklad slnečnica.

Prečítajte si tiež:
Klimatický summit bude v Škótsku, podarila sa mu neuveriteľná vec

Prečítajte si tiež: Ako na krásny TRÁVNIK? Dbajte na túto starostlivosť od jari do zimy!

Hmyzí hotel je najlepšie umiestniť južným smerom, aby mal návštevník čo najviac slnečného svetla a bol chránený pred dažďom a vetrom. Mal by byť umiestnený asi 50 cm nad zemou a ideálne v blízkosti záhonu s kvitnúcimi rastlinami. Jeho poloha by sa po inštalácii nemala zmeniť.

Prínos hmyzieho hotela k zlepšeniu vzhľadu a funkcie záhrady je teda zrejmý. Pokiaľ ide o vzhľad samotného hmyzieho hotela, je to individuálna záležitosť. Ak si zaobstaráte kvalitný drevený hotel pre hmyz, bude sám o sebe vyzerať dobre, ale samozrejme, nie každý ocení pohľad naň “v prevádzke”. Našťastie je takmer vždy možné umiestniť ho tak, aby nebol príliš viditeľný.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií