fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Greta Thunberg sa rozplakala počas prejavu, Donald Trump ju vysmial

Máte tip? napíšte nám mailom

Greta Thunberg sa za posledný rok dostala do mimoriadnej pozornosti médií. Kto by o nej ešte nepočul, ide o 16-ročnú švédsku ekologickú aktivistku, ktorá založila hnutie Piatky za budúcnosť.

Greta je skutočným fenoménom doby

Tínedžerka rozpútala medzi mladými ľuďmi po celom svete doslova environmentálny ošiaľ, keď začala organizovať piatkové protesty za budúcnosť našej planéty a svoje posolstvá šírila prostredníctvom Instagramu po celom svete. Takýmto spôsobom sa k nej pripájali mladí i starší z čoraz väčšieho počtu krajín, vďaka čomu v relatívne krátkom čase vzrástol záujem o ekologické problémy a prehĺbila sa celosvetová diskusia o tejto téme.

Prečo sa 16-ročná školáčka rozhodla zachraňovať ľudstvo?

Keď mala Greta Thunberg osem rokov, prvýkrát v škole počula o problematike globálneho otepľovania. Dovtedy vôbec netušila, že niečo také existuje. Táto informácia ju mimoriadne zasiahla a jej detská myseľ jednoducho nedokázala pochopiť, prečo dospelí pre záchranu našej Zeme nič nerobia. O tri roky neskôr upadla do hlbokých depresií, ktorých príčinou bol aj pocit bezmocnosti v otázke vlastnej budúcnosti. Psychické problémy ju dohnali až k tomu, že na istý čas úplne prestala rozprávať. A potom sa postavila pred všetkých.

Dievča, ktoré zmobilizovalo svet

“Keď neprotestujem, ako by som umierala,” hovorieva Greta. Mladé žieňa zmietané vlastnými zdravotnými ťažkosťami sa po náročnom období rozhodlo, že jedinou možnosťou, ako svojim “démonom” čeliť, je začať aktívne podnikať kroky na zlepšenie situácie. A tak sa aj stalo. Po lete roku 2018, ktoré bolo vo Švédsku najsuchším za posledných 262 rokov, sa nenápadné dievča s podomácky vyrobeným transparentom v rukách namiesto školy vybralo pred stockholmský parlament. Bolo to práve v piatok a jej fotka obletela celý svet. Počnúc týmto momentom sa postupne začali pravidelne organizovať tzv. Piatky za budúcnosť v mnohých krajinách. Robím to preto, lebo vy, dospelí, kašlete na moju budúcnosť,“ vyhláslia Greta Thunberg.

Klimatická konferencia v New Yorku

Za približne rok, odkedy sa mladá Švédka rozhodla zachrániť planétu, sa zúčastnila na mnohých konferenciách, diskusiách i prednáškach. Veľmi významným podujatím zaoberajúcim sa environmentálnymi problémami bola práve klimatická konferencia, ktorá sa uskutočnila 23. septembra v New Yorku. Tu okrem hláv štátov vystúpila aj Greta Thunberg so svojím prejavom, v ktorom emotívnym spôsobom apelovala na svetových lídrov. “Ako sa opovažujete? Ocitli sme sa na prahu masového vymierania a napriek tomu jediné, o čom dokážete hovoriť, sú peniaze. Ste pre nás sklamaním,”  hovorila so slzami v očiach.

Donald Trump mladú aktivistku verejne vysmial

Napriek tomu, že sa prezident Spojených štátov summitu nezúčastnil v plnom rozsahu a podujatie navštívil len na chvíľu, nenechal si ujsť príležitosť okomentovať Gretine vystúpenie na svojom Twitteri, a to dosť nevhodne. Na sociálnu sieť napísal: „Pôsobí ako veľmi šťastné mladé dievča, ktoré sa teší na svetlú a krásnu budúcnosť. Je to také milé!“  Samozrejme, bol ironický a narážal na jej plač a znechutenie z fungovania politikov.

Zdroj: hashtag.zoznam.sk

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií