fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Učenie hrou: Ako docieliť, aby deti milovali matematiku už od útleho veku? Skúste omaľovánky

Máte tip? napíšte nám mailom

Pamätáte si prijímačky na vysokú školu? Ako by to bolo včera, keď som celá spotená a nervózna sedela za stolom s perom v ruke a lámala si hlavu nad zadaním.

Nešlo o kvantá teórie, na aké som bola zvyknutá zo strednej školy. ,,Naplno využite vašu kreativitu a predstavivosť. Ak k tomu pridáte aj nadhľad, úspech máte zaručený,” písalo sa pri každej úlohe. 

Ako sa pripraviť na niečo podobné? Jednoducho. Tieto kresby založené na číslach a kružniciach vám k tomu pomôžu. 

Nezáleží na tom, koľko máte rokov a či máte radi matematiku

Tá mnohým dospelým naháňa strach aj dnes. Verzií je niekoľko – mali zlú učiteľku, nerozumeli vysvetleniu v škole a doma sa im nemal kto venovať. Alebo, jednoducho povedané, nemali na to bunky. Keď napíšeme, aby ste si zastrúhali farbičky a pustili sa do matematiky, vyvoláme vo vás strach? Neľakajte sa, skúste z matiky urobiť zábavu v podobe jednoduchej hry, od ktorej sa vaše deti nebudú vedieť odtrhnúť. A možno nebudú jediné, ktovie. 

Ako na to?

Večný nepriateľ mnohých, matematika, môže byť aj veselá, a to hlavne vtedy, keď sa ukryje do tiel najrôznejších zvieratiek. Tie predsa deti milujú! S prváčikmi alebo s budúcimi školáčikmi si môžete precvičiť čísla, ale aj ich predstavivosť a kreativitu. Keď už máte obrázky hotové, pokračujte rozhovorom o nich. Budete prekvapení, koľko vedomostí si z toho deti odnesú. Najmä rodičia vedia, že ak dieťaťu povedia, že sa učí, v momente jeho nadšenie a záujem opadne. Takto si to ani nevšimne.

Zdroj: kreativita.info
Zdroj: kreativita.info
Zdroj: kreativita.info
Zdroj: kreativita.info
Zdroj: kreativita.info
Zdroj: kreativita.info
Zdroj: kreativita.info
Zdroj: kreativita.info
Zdroj: kreativita.info

Stereotyp náš každodenný

Žijeme v dobe, ktorá je veľmi rýchla a občas nás núti, aby sme sa jej prispôsobili. To má dopad nielen na nás a to, ako trávime voľný čas, ale najmä na našu rodinu. Predovšetkým mamy vedia, čo je to stereotyp. Vstanú, urobia raňajky, deťom nachystajú desiaty, odprevadia ich do školy a vyzdvihnú ich z nej, odtiaľ ich zavezú na krúžok a cestou domov ešte stihnú nakúpiť. A keď už konečne prídu domov, môžu začať variť večeru, medzitým dať prať, umyť po všetkých riad a v neposlednom rade manželovi vyžehliť košeľu. Je toho skutočne veľa. Občas samy nevedia, kde im hlava stojí.

Vieme, čo by padlo vhod

Oddýchnuť si. A pokojne aj so svojimi deťmi. Sadnite si spolu za stôl a tvorte, vymýšľajte, kreslite, vyfarbujte. Ak deti zapoja svoju kreativitu a svoj osobitý výtvarnícky talent, o radosť z každej takejto kresbičky nebude núdza. Čo tak k komu ešte pridať aj edukačný charakter?

Nie je problém, veď tvoriť sa dá rôzne. To si určite povedala aj grafická dizajnérka Dorota Pankowská, prezývaná aj ako Dori, ktorá sa rada inšpiruje všetkým okolo seba. Najlepšie drobnosťami, ktoré bežný smrteľník prehliadne.

Vedeli ste, že logo Twitteru je vytvorené z trinástich dokonalých kružníc?

A teraz sa zamyslite nad tým, koľko takýchto kružníc by ste potrebovali k nakresleniu rôznych druhov zvierat. Hovoríte si, že trinásť kružníc je veľmi málo? Dori si to nemyslí. Tá totiž pri niektorých zvieratách z jej grafického portfólia nepotrebovala viac ako päť kružníc.

Sama priznala, že pri niektorých musela dokonca pár kružníc ešte pridať, aby nevyzerali tak „obyčajne”, hoci ich vôbec nepotrebovali.

Všetky zvieratá si najskôr nakreslí na papier a až potom premýšľa, aké kružnice –  veľké či malé – by pridala a kde. Keď sa rozhodla svoje dielka predávať na svojej webovej stránke, stretla sa s nečakaným úspechom.

Ak by ste si takéto zvieratko nekúpili, nechajte sa aspoň inšpirovať.

https://www.instagram.com/p/BF9uPc1qqDy/

Prečítajte si tiež:
Mount Everest sa premenil na najvyššiu skládku odpadkov na svete

https://www.instagram.com/p/BF9uIoTqqDY/

https://www.instagram.com/p/BF9uDltqqDH/

Zdroj: kreativita.infodorotapankowska.cominstagram.com/Dorota Pankowska

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií