fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

V Malom Dunaji sú mŕtve ryby. Čo je príčinou?

Máte tip? napíšte nám mailom

Dajme si niečo z iného súdka. Nie je všetko také ružové, ako si myslíme. Prednedávnom sme písali o veľrybe, ktorá uhynula kvôli nášmu egoizmu a prekonzumovanosti sveta. V žalúdku mala 8 kg plastových vreciek a igelitiek. (Pretože si do nich balíme napríklad aj banány a akosi zabúdame, že ovocie a zelenina väčšinou obal už majú).

My síce nemáme oceán ani moria, no aj tak dochádza k nie lichotivým situáciám. Ako napríklad minulý týždeň…

V Malom Dunaji uhynuli ryby

Úhyn rýb nahlásili inšpekcii v piatok (8.6.) poobede rybári, neskôr aj policajti. V stredu (6.6.) a vo štvrtok (7.6.) boli podľa inšpekcie v Bratislave a jej okolí vysoké teploty ovzdušia, ako aj vodných tokov, a silné prívalové dažde s intenzívnymi zrážkami, pri ktorých došlo k zatopeniu viacerých komunikácií. “V dôsledku vysokej zrážkovej činnosti bol enormne zvýšený aj prítok odpadových vôd do Ústrednej čistiarne odpadových vôd vo Vrakuni, v dôsledku čoho došlo aj k odľahčovaniu odpadových vôd z čistiarne,” priblížila SIŽP.

V Malom Dunaji preto došlo k deficitu kyslíka (hodnoty sa v piatok pohybovali od 3,9 do 4,5 mg/l) a zakaleniu s následným úhynom rýb.

Kto za to môže?

Za minulotýždňovým úhynom rýb v Malom Dunaji bol nedostatok kyslíka v rieke. TASR to potvrdila Slovenská inšpekcia životného prostredia (SIŽP), ktorá na toku vykonala obhliadku od bratislavskej Vrakune až po obec Tomášov v okrese Senec.

Na mŕtve ryby v Malom Dunaji nie je príjemný pohľad. Zdroj: pravda.sk

Takýto úhyn rýb podľa slov Tibora Dányiho, predsedu Mestskej organizácie Slovenského rybárskeho zväzu Bratislava II,  v Malom Dunaji nie je prvý. Ako tvrdí, deje sa to najmä po prívalovom daždi. “Všetka kanalizačná voda ide do čistiarne odpadových vôd (ČOV). Tu musia vo zvýšenej miere realizovať aj vypúšťanie tejto vody,” vysvetlil pre TASR. Voda, ktorá ide z ČOV, má podľa jeho slov menší obsah kyslíka a keď sa dostane vo zvýšenom objeme do rieky, spôsobí, že ryby môžu uhynúť.

Prečítajte si tiež:
Nebuďte otravní! TOTO je 10 zlozvykov, ktoré lezú ľuďom fakt na nervy

Bratislavská vodárenská spoločnosť (BVS), ktorá prevádzkuje vo Vrakuni ČOV, pre TASR uviedla, že z jej strany neboli do vodného toku Malý Dunaj vypustené fekálie. ČOV bola prevádzkovaná v súlade s prevádzkovým a manipulačným poriadkom i vodoprávnym rozhodnutím.

Mestská časť Vrakuňa od pondelka (11.6.) rána žiadala prešetriť možnú kontamináciu vody v Malom Dunaji. Reagovala tak na video, ktoré sa začalo cez víkend šíriť na internete a bolo v ňom vidieť množstvo uhynutých rýb v tejto rieke. Starosta Martin Kuruc uviedol, že možných zdrojov znečistenia je viacero, preto požiadal Okresný úrad Bratislava a SIŽP, aby tento stav prešetrili.

Rozhorčenie obyvateľov

„Pleskáče, kapre, mreny, karase, zubáče aj sumce. Mŕtvu rybu by ste mohli nájsť doslova pri každom strome. Malý Dunaj utrpel ďalšiu ranu pod pás. Smrad od fekálií sa číri všade, voda aj brehy sú posiate mŕtvolami v rozklade. Kto je vinník? Kto ponesie za to zodpovednosť? Kedy sa už táto nádherná voda dočká zaslúženého pokoja. Je to smutné, plakal by som,“ takto emotívne vyjadril svoje sklamanie a zúfalstvo Bratislavčan Andrej, ktorý na sociálnu sieť zavesil toto video:

Kto chcete, zdieľajte.. Nech to vidí každý.. AKTUALIZOVANÉ INFO : S najväčšou pravdepodobnosťou ČOV-Vrakuňa začala vypúšťať (s prepáčením) ho na v stredu v noci. K prvému uhyn došlo vo štvrtok v ranných hodinách, kedy bola táto katastrofa aj nahlásené Inšpekcii životného prostredia. Merania potvrdili výskyt fekalii v v extrémnych číslach, čo sa prejavilo na rapidnom poklese kyslíka a ryby sa podusili. Najväčšia "vlna" bola v priebehu štvrtka a noci zo štvrtka na piatok, prognóza ukazuje, že k ďalšiemu uhyn by už dôjsť nemalo. Merania ešte teraz ukazujú zle čísla. Teraz už ostáva iba čakať, čo voda v plaví :(Aktuálne, po dažďoch neskutočne množstvo skapatych rýb.. Malý Dunaj utrpel ďalšiu ránu pod pás.. Smrad sa šíri všade, voda aj brehy sú posiate mŕtvola i v rozklade.. Kto je vinník? Kto ponesie zodpovednosť? Kedy už táto nádherná voda dostane svoj zaslúžený pokoj.?!? Je to smutné, plakal by som..Pleskac, kapor, mrenka, karas, Zubáč a sumec.. Na každom strome..

Zveřejnil(a) Andrej El Siluro dne Neděle 10. června 2018

Síce to tentokrát zapríčinili prívalové dažde, no aj tak sa skúsme zamyslieť nad naším prístupom k riekam a celkovo k životnému prostrediu. Stačí krátka prechádzka a človek je schopný nazbierať neuveriteľné množstvo odpadkov. Buďme trochu ústretovejší.

Prečítajte si tiež:
VIDEO: Učiteľka predviedla svojim študentom, ako sa nasadzuje kondóm! Takto šikovne sa jej to podarilo aj ústami

Zdroj: Teraz.sk

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií