Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

USA žalujú Čínu. Za podcenenie COVID-19 žiadujú tisícky miliárd dolárov

Americkí právnici už podnikli prvé kroky na obžalobu lídrov krajiny. Čína bude čeliť obvineniu z nedbanlivosti a utajenia choroby COVID-19.

Lídri Komunistickej strany Číny búdu čeliť obvineniam súvisiacimi s pandémiou koronavírusu. Americkí právnici už podnikli prvé kroky smerujúce k obžalobe. Čína sa bude zodpovedať za nedbanlivosť, ktorá umožnila rozšírenie COVID-19 do všetkých kútov sveta.

V hre sú bilióny

V hromadnej žalobe, ktorá bola podaná na Floride, sú zahrnuté tisícky prípadov zo 40 krajín sveta. Okrem toho Čína čelí aj žalobe v mene zdravotníkov. Tí obviňujú Čínu z toho, že zhromažďovala zdravotnícke potreby, ktoré boli potrebné na záchranu životov v iných krajinách.

Silnejú hlasy, ktoré žiadajú, aby organizácia OSN dôsledne vyšetrila, akým spôsobom vznikol a následne sa rozšíril COVID-19 v čínskom meste Wuhan. Je však nepravdepodobné, že k vyšetrovaniu dôjde. Čína má v OSN právo veta. Vedci sú stále naklonení možnosti, že sa vírus preniesol na človeka z netopiera na trhu vo Wuhane, ale existujú aj teórie, ktoré tvrdia, že vírus je umelo vytvorený a pochádza z čínskeho laboratória. Túto možnosť už pripustili aj predstavitelia americkej vlády. Zaujímavé je, že tejto konšpiračnej teórii verí až tretina Američanov.

Aj Číňania sú nespokojní

Ľudia v Číne, podobne ako celý svet, hľadajú odpovede na pálčivé otázky. Dalo sa zabrániť tisíckam úmrtí, ak by vláda zareagovala rýchlejšie? Dnes už vieme, že prvý prípad COVID-19 sa vo Wuhane vyskytol pravdepodobne ešte v novembri 2019. V januári začali čínski lekári upozorňovať úrady, že im v nemocniciach príbúdajú prípady nákazlivého zápalu pľúc. Úrady sa však lekárov snažili umlčať. Jedným z lekárov bol aj Li Wen-liang, ktorého polícia pokarhala za šírenie nepravdivých informácií. Lekár zomrel 7. februára na COVID-19. Mal len 33 rokov.

Čína na varovania lekárov a odborníkov zareagovala až 20. januára. O tri dni neskôr uzatvorila Wuhan. V Číne sa však medzitým koronavírusom nakazili tisícky ľudí. Hŕstka z nich sa odhodlala zažalovať predstaviteĺov Wuhanu a žiadať od nich náhradu za zmarené životy svojich príbuzných. To, či sa občanom Číny podarí získať od vlády aspoň ospravedlnenie, je zatiaľ vo hviezdach. Vo Wuhane umrelo na koronavírus podľa oficiálnych údajov 3 869 ľudí. Toto relatívne nízke číslo takisto vzbudzuje otázky.

To, či bude Čína potrestaná za svoje správanie počas pandémie koronavírusu, sa dozvieme v najbližších mesiacoch či rokoch. Myslíte si, že vláda by mala niesť zodpovednosť za to, že nereagovala rýchlejšie?

Zdroj Dailymail Guardian CNN
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií