fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

V nedeľu hrozia extrémne búrky. Môžu padať 8 cm krúpy

V priebehu nedele očakávame v našej oblasti mimoriadne silné búrky, ktoré budú s vysokou pravdepodobnosťou páchať škody. V susednom Rakúsku hrozia búrky, ktoré môžu priniesť krúpy s priemerom aj viac ako 8 centimetrov.

Máte tip? napíšte nám mailom

Dôvodom nebezpečných búrok bude postupujúci studený front. Ten sa bude už v ranných hodinách vlniť na česko-nemeckom pohraničí a dopoludnia bude veľmi pozvoľna postupovať ďalej na východ.

Pred studeným frontom sa bude v rozsiahlej oblasti, siahajúcej severo-južne od severného Rakúska po Poľsko a západo-východne od Nemecka až po západ Slovenska, labilizovať vzduch.

Na severe Rakúska a na krajnom juhu Česka sa naviac očakáva výrazná dynamika, ktorá bude priať vzniku supercelárnych búrok a neskôr aj búrkových komplexov.

Predpoveď búrok podľa služby ESTOFEX, zdroj: Estofex.org
Predpoveď búrok podľa služby ESTOFEX, zdroj: Estofex.org

Hrozia obrovské krúpy a silný vietor

Na severe Rakúska sa očakáva okrem nestabilného vzduchu aj výrazná dynamika atmosféry. Tá bude priať vzniku supercelárnych búrok, ktoré môžu priniesť krúpy s rozmermi aj cez 8 centimetrov. Okrem krúp sa môže vyskytnúť aj silný nárazový vietor.

Supercelárne búrky budú najskôr vznikať aj v Bavorsku, tie môžu postúpiť nad juhozápad Česka. Takisto tam môžu priniesť predovšetkým krupobitie a silný nárazový vietor.

Výskyt týchto búrok sa očakáva najmä dopoludnia a počas skorého popoludnia.

Búrky sa pretransformujú v búrkové komplexy

Supercelárne búrky sa neskôr popoludní budú pri postupe na severovýchod transformovať do väčších zhlukov a následne do búrkových komplexov.

Prečítajte si tiež:
Nad Stredomorím vzniká obdoba hurikánu. Medikán môže spustošiť Grécko

Vzhľadom na očakávanú suchú vrstvu vzduchu v stredných hladinách troposféry sa bude pri nich vyskytovať aj nebezpečný nárazový vietor.

Tieto búrky môžu vo večerných hodinách zasiahnuť Moravu, ale takisto aj západ Slovenska. Silný nárazový vietor môže byť aj extrémny a najmä v strednej Českej republike a na Morave môže spôsobiť rozsiahle škody.

Búrky budeme sledovať naživo a budeme o nich včasne informovať. Viac o búrkach na území Slovenska si môžete prečítať TU.

Máte tip? napíšte nám mailom
Zdroj imeteo
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií