Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Včelár Števko: Včely si zachovali frekvenciu Zeme, tá naša sa už dávno zmenila. Preto nás nabíjajú energiou (ROZHOVOR)

Počuli ste už o inseminácii včelích matiek, o šľachtených umiernených včelách či o možnosti pospať si vo včelíne za bzukotu ich krídel, vďaka čomu vás naladia na tú správnu frekvenciu? Nech sa páči, víta vás Medovo.

Marek Števko je zakladateľom projektu Medovo.sk. Je to spojenie jeho včelej farmy v Pliešovciach a farmy Zaježovský med.

V článku sa dozviete aj:

  • ako prebieha umelé oplodnenie včiel,
  • prečo je zdravé zdržiavať sa v blízkosti tohto hmyzu,
  • ako človeku pomôže pobyt vo včelíne,
  • aký je rozdiel medzi európskym a americkým včelárstvom.
marek števko medovo
Marek Števko vo svojej včelnici v Pliešovciach. Zdroj: Eva Jonisová

3 hodiny so včelami a žiadne žihadlo

S pánom Števkom sme navštívili jeho včelnicu medovo. Napriek tomu, že sme v nej strávili približne tri hodiny, bilancia je 0 žihadiel bez ochranného klobúka – a to sme boli od hmyzu vzdialení asi meter. Ako je to možné?

Poštípať síce môžu, ale naozaj len minimálne. Výber sa robí tak, že sa vyberie otcovstvo (trúdie), ktoré má čo najmiernejšie vlastnosti, a potom sa zainseminuje, čiže spári s matkou, ktorá má tiež tie najlepšie vlastnosti,” hovorí včelár Števko. Na otázku, ako týchto miernych trúdov nachádza, odpovedá jednoducho: pozorovaním.

Števko pri svojich vyšľachtených miernych včelách nemusí používať ani len ochranný klobúk. Zdroj: Eva Jonisová

V areáli medovo, v ktorom sme strávili väčšinu času, sa nachádza 65 včelstiev. „Tento areál je určený na odchov matiek a testovanie úžitkových vlastností včelstiev,” približuje. Zároveň dodáva, že má poverenie z ministerstva hospodárstva ako schválenú testačnú stanicu na tieto účely. Je jedným zo štyroch poverených na Slovensku.

Ako prebieha odchov matiek?

Vec, ktorá je pre nás mnohých (amatérov) jedna veľká neznáma. Celý proces nám včelár z Pliešoviec vysvetlil polopatisticky: „Odchov matiek prebieha prelarvovaním. Na voľné párenie používam plemenáče (plemenáč je maličký úľ, v ktorom sa odchováva nová včelia rodina – pozn. red.), sekcie na dva rámiky pôvodnej miery. Rámikovú mieru, ktorá sa používa v produkčných rodinách, využívam teda aj do plemenáčov na odchov matiek.

Keď sa spári, matka začne klásť vajíčka, včely uzavrú plod, následne ide matka na predaj a dosadí sa nová materská bunka, z ktorej sa vyliahne nová matka. Tento proces sa opakuje asi 4x za sezónu. V jednom plemenáči sa dajú odchovať 4 matky, teda za sezónu vyprodukujeme približne 500 matiek.” 

Včelia kráľovná sa značí farebným krúžkom a číslom (nájdete ju uprostred). Zdroj: Eva Jonisová

Ako vieme, z ktorého vajíčka vyrastie matka? Trvá asi 3,5 dňa, kým vajíčko pukne a vyliahne sa larvička. Vtedy ešte nie je jasné, či to bude matka, robotnica alebo trúd (ten sa vyliahne z neoplodneného vajíčka). Rozhodne o tom zloženie kŕmnej kašičky: matke dávajú včely kašičku vždy bohatšiu na živiny, čiže hneď sa začne ako matka vyvíjať. 

No a umelé bunky, do ktorých sa prenáša larvička, sa vložia do „osiroteného spoločenstva” bez matky. Zaujímavé však je, že keď sa takýmto spôsobom pridáva do úľa nová matka s cudzím feromónom, spoločenstvo ju nemusí prijať a včely ju môžu aj zabiť.

[envira-gallery id=“89313″]

Za 25 eur aj s „rodným listom”

Včelári však musia myslieť na to, že sa k takejto matke nedostanú úplne jednoducho. Musia si ju objednať aj rok dopredu, posielajú sa totiž na základe poradovníka. Cena včelej matky je 25 eur. Takúto umiernenú včeliu kráľovnú si zvyknú zaobstarávať včelári, ktorí majú agresívne včelstvo – tým, že sa zmení matka v úli, zmení vlastnosti aj celé spoločenstvo.

Včelári si matky aj farebne vyznačujú, pre tento rok platí zelená farba, budúci rok bude modrá. Je to medzinárodné značenie, platí na celom svete. Matka sa dožíva 5 rokov, preto sa používa 5 farieb. Dokonca má každá matka i svoje číslo, ako aj svoj evidenčný lístok; niečo ako rodný list.

marek števko medovo
Každá včelia matka má aj svoj evidenčný lístok, niečo ako rodný list. Zdroj: Eva Jonisová

Zatiaľ čo pán Števko šľachtí umiernené včely, ozrejmuje, že sa dajú šľachtiť na rôzne účely – napríklad úžitkové vlastnosti, medný výnos, minimálne rojenie, hygienické správanie či odolnosť voči chorobám. Tieto vlastnosti vie poctivý včelár odpozorovať pravidelným sledovaním a pravidelným zapisovaním.

V Amerike ide iba o biznis

Keď sme sa rozprávali o tom, že najdôležitejšie je mať ku včelám vzťah a pristupovať k nim citlivo, pán Števko trefne poukázal na rozdiel medzi nami a Amerikou. Tam totiž včelári s celými včelstvami migrujú na istú smrť…

Včely hynú, ale to nevadí. Hlavne nech je biznis – „honeymoney“…

„Naložia ich na kamión, cestujú stovky až tisícky kilometrov, a keď dorazia k monokultúram (mandľovníky,  slnečnice a podobne), vypustia ich tam a postreky, ktoré robia pestovatelia, sa aplikujú za plnej letovej aktivity. Následne včely hynú, ale to „nevadí“, hlavne nech je biznis – „honeymoney“ . Za každé včelstvo dostane včelár cca 150 eur,“ približuje situáciu.

Bavili sme sa aj o škodlivých pesticídoch. Európska únia síce niektoré druhy zakázala, no nezakázala morenie. A keď je namorené semiačko, tak či tak vyrastie rastlina už nasýtená pesticídom. „Nie je to domyslené,” hovorí Števko, „ten zákaz je len naoko. Stále sa urobí ústupok finančným žralokom… No kým nezačne každý jedinec normálne uvažovať a spoliehať sa na niekoho ,,hore“, nič sa nezmení. Treba začať od seba.”

Pobyt vo včelíne medovo:

Medovo.sk okrem toho, že predáva včely, úle (ktoré sami vyrábajú) či rôzne iné včelie produkty (ako napríklad med, peľ, propolis a sviečky z včelieho vosku), ponúka aj pobyt vo včelíne.

Včelí domček v Zaježovej. Zdroj: Eva Jonisová

Včelí domček sa nachádza na farme v Zaježovej. V ponuke je hodinový pobyt alebo celá noc pre dve osoby. Počas pobytu priaznivo pôsobí apiterapia na človeka v týchto oblastiach:

  1. srdcovo-cievne problémy,
  2. dýchacie problémy,
  3. tráviace problémy,
  4. rozmnožovacie problémy,
  5. psychické problémy a stres.

Okrem toho Števko dodáva: Včely vyžarujú pôvodnú frekvenciu Zeme (Schaumannova rezonancia), čo je približne 7,83 Hz. Preto keď sa nachádzate v blízkosti do jedného metra od silnej včelej rodiny, akoby vás nabíjala energiou.”

Poznamenal, že keď je medzi včelami celý deň, po príchode domov sa vôbec necíti unavený, ako je to v prípade väčšiny pracujúcich ľudí. Práve naopak; je plný energie – ako po Redbulle, dodal so smiechom. Včely sú podľa neho zázrak. Sú superorganizmom, nehľadia na seba, ale robia všetko pre spoločenstvo; nie ako my ľudia, individualisti. 

No čo, neláka vás vyskúšať si spanie na úľoch? Zdroj: Eva Jonisová

Tento hmyz však lieči aj inak ako len svojou frekvenciou. I lekári hovoria o priaznivých účinkoch včelieho jedu. Včelár Marek Števko to vyskúšal na vlastnej koži: „Keď som mal zápal lakťového nervu, chodil som k ortopédovi asi rok. Nič nepomáhalo. Napokon poznamenal, že sa hovorí, veď včely liečia pohybový aparát. Začal som si na lakeť prikladať včely: najskôr jednu, potom dve, tri… až do sedem. Po dvoch mesiacoch bol zápal vyliečený.”

Apituristika – plány do budúcna

Marek Števko plánuje od budúceho roka rozbehnúť na svojej farme medovo aj apituristiku. Aktuálne prerábajú starší dom, ktorý bude slúžiť na ubytovanie. Následne záujemcom predstaví svoju včelnicu, prebehne školenie o včelárení, navštívia spolu aj ďalších včelárov v okolí (organizácia má cca 52 členov), aby videli, kto ako včelári. Pretože každý má iný spôsob, iný štýl.

Takisto tu plánujú postaviť ďalší apidomček, ktorý bude grátis k pobytu.

Na farme v Zaježovej majú takéto pekné pokreslené úle kvôli tomu, že tu väčšinou prebiehajú školenia aj pre deti. Zdroj: Eva Jonisová

Už teraz však realizujú rôzne školenia pre deti aj dospelých. Spolupracujú pritom so Vzdelávacím centrom Zaježová, ktoré je od ich včelieho domčeka vzdialené asi 300 metrov.

Ak máte záujem o med, včely, úle, včeliu vodu, pobyt vo včelíne, školenie pre začínajúcich včelárov či napríklad sa chcete len informovať alebo poradiť ohľadom včelárstva, neváhajte pána Mareka Števka kontaktovať. Takisto môžete sledovať jeho Instagram @medovo.sk.

Pozrite si celú fotogalériu.

[envira-gallery id=“89332″]

Prečítajte si aj 30 zaujímavostí o včelách, o ktorých ste možno netušili.

Spoluautor: Romana Haluščíková

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií