fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Vedci objavili niečo neskutočné. DNA žraloka by dokázala vyliečiť rakovinu

Máte tip? napíšte nám mailom

Vedci objavili v tele žraloka bieleho mutácie, ktoré dokážu chrániť zviera pred rakovinou. 

Niekedy sa v tých najnepravdepodobnejších prípadoch ukrývajú odpovede na záchranu ľudstva. Vedci objavili niečo, čo prekvapilo asi aj ich.

DNA žralokov odhalila mutácie, ktoré chránia zviera pred rakovinou. Vedci dúfajú, že ďalší výskum by mohol pomôcť uplatniť nálezy pri liečbe ochorení súvisiacich s ľuďmi. Žralok biely má schopnosť opraviť svoju vlastnú DNA, táto “superschopnosť” sa vyvinula spôsobom, ktorý doposiaľ nie je známy a ľudia ňou nedisponujú.

Výskum bol realizovaný tímom vedcov vo Výskumnom centre pre záchranu žralokov na Nova Southeastern University, ktorá sídli na Floride. 

DNA žralokov odhalila mutácie, ktoré chránia zviera pred rakovinou. Zdroj: profimedia.sk

Žralok ako skrinka plná tajomstiev

Ľudia majú nestabilné gény, ktoré nás činia zraniteľnými voči chorobám súvisiacim s vekom, ako je aj napríklad rakovina. Na druhej strane žraloky boli tak dlho na vrchole medzi predátormi, až sa vyvinuli tak, aby sa ich DNA dokázala opraviť a bola odolná voči vonkajším nepriaznivým účinkom.

„Nestabilita genómu je veľmi dôležitou otázkou pri mnohých vážnych ľudských ochoreniach,” tvrdí vedúci štúdie Dr. Mahmood Shivji.

Veľký žralok biely je “pánom” morí už minimálne 16 miliónov rokov a môže vážiť až tri tony. „Momentálne zisťujeme, že príroda si vytvorila šikovné stratégie na udržanie stability genómov u týchto žralokov, vďaka čomu disponujú aj dlhou životnosťou,” prezradil Shivji.

Prečítajte si tiež:
Ani groš si si na darčeky neodložil? Ej, ty! Tu máš tipy na lacné darčeky

DNA žralokov je jeden a pol násobne väčšia ako ľudská. Taktiež veria, že skúmaním žralokov by mohli vyriešiť aj otázky typu zrážania krvi či hojenia rán, pretože žraloky majú schopnosť sa rýchlo zotaviť z vážnych zranení.

 

Zdroj: bbc.com

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií