Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Jedzte menej mäsa: vegánska strava je najlepším spôsobom, ako bojovať proti zmene klímy, hovorí najnovšia štúdia

Oxfordská univerzita zistila, že vegánska strava je pre našu planétu oveľa výhodnejšia ako minimalizovanie letov alebo kúpa ekologického auta.

O klimatických zmenách sme písali už viackrát. Určite si pamätáte na 16-ročnú Gretu Thunberg, ktorá sa proti klimatickým zmenám rozhodla bojovať po svojom. Nielenže každý piatok chodí poza školu a štrajkuje priamo pred budovou švédskeho parlamentu, ale spustila i ďalšie štrajky po celom svete. Výnimkou nebolo ani Slovensko. Práve vďaka tejto iniciatíve je jednou z 301 ľudí nominovaných na tohtoročnú Nobelovu cenu za mier.

Vegánska strava je pravdepodobne najjednoduchší spôsob, ako znížiť škodlivé vplyvy na planétu Zem.

Globálne otepľovanie je problémom všetkých. Všetci žijeme na rovnakej planéte, a keď nebude možné žiť na tomto mieste, dotkne sa to všetkých, nielen „niekoho”. Každý z nás by sa mal snažiť znížiť svoju uhlíkovú stopu. Tú definuje ekologika.sk ako podmnožinu ekologickej stopy, teda je to súčasť vyjadrenia celkového dopadu ľudských aktivít na životné prostredie. Vo všeobecnosti sa pod uhlíkovou stopou rozumie objem emisií takých plynov, ktoré majú dopad na podnebie Zeme, pričom tieto emisie sú spôsobené človekom”.

https://www.instagram.com/p/BxRa3dHlpPn/

Priemyselné odvetvia primárne zamerané na mäso a mliečne výrobky sú podľa upsocl.com zodpovedné za 60 % skleníkových plynov. „Vegánska strava je pravdepodobne najjednoduchší spôsob, ako znížiť škodlivé vplyvy na planétu Zem. Konkrétne skleníkové plyny, globálne okysľovanie, eutrofizácia (keď je voda obohatená o minerály a živiny, čo vyvoláva rast nadmerného množstvo rias). Je to oveľa výhodnejšie ako minimalizovanie letov alebo kúpa ekologického auta,” tvrdí Joseph Poore, vedúci tohto výskumu.

Štúdia danú problematiku skúmala viac ako päť rokov, pričom brala do úvahy údaje zo 40 000 fariem v 119 krajinách. Publikovali ju v časopise Science.

V súčasnej dobe poľnohospodárstvo, obzvlášť mäso a mliečne výrobky, zodpovedá za 70 % svetovej spotreby pitnej vody. Rovnako zodpovedá za 39 % z celkového využitia pôdy po celom svete a 19 % emisií skleníkových plynov, píše veganstvo.sk

https://www.instagram.com/p/ByUYHbjhkAP/

Môže vegánska strava zachrániť svet?

Podľa najnovšej správy OSN určite áno. Guardian píše, že „globálny posun smerom k vegánskej strave je veľmi dôležitý, aby sme zachránili svet pred hladom, nedostatkom paliva a pred najhoršími dopadmi na zmeny klímy.”  V správe sa uvádza, že západné preferencie mäsa a mliečnych výrobkov sú neudržateľné, najmä keď sa očakáva, že počet obyvateľov v roku 2050 vzrastie na 9,1 miliardy. Len pre upozornenie, v tomto roku vedci predpokladajú, že v moriach bude viac plastov ako rýb.

Poor vidí riešenie v konzumácii vegánskej stravy pravidelne alebo aspoň obmedziť príjem výrobkov živočíšneho pôvodu. Hoci sa na základe štúdie dospelo k záveru, že vegánska strava má tendenciu zastaviť zmenu klímy, Poor tvrdí, že nejde o jednoduchý proces: „Myšlienka, aby sa ľudia stali vegánmi, sa nedá v celej spoločnosti presadiť len tak, z jedného dňa na druhý.”

https://www.instagram.com/p/Bgi7L_KB_cI/

Aj keď je to ťažké a mäso máte radi natoľko, že by ste sa ho nevzdali za nič na svete, skúste ho obmedziť. Rovnako ako aj množstvo iných výrobkov živočíšneho pôvodu, ktoré sú bežne zahrnuté do vášho jedálnička. Inšpirovať sa môžete párom z Veľkej Británie, ktorý sa snaží, aby sa vegánstvo stalo globálnym hnutím. Pár vyzýva ľudí, aby jedli menej živočíšnych produktov tým, že sa stanú vegánmi za jeden mesiac – január. Celú akciu nazvali Veganuary. Prihlásení sa zaviazali k tomu, že zo svojho denného jedálnička vyradia mäso, ryby a iné živočíšne výrobky. 

Výsledky tejto kampane sú ohromujúce. Podľa tlačovej správy 50 % účastníkov zostalo vegánmi natrvalo. Kampaň zároveň konštatuje, že sa nesnaží ľudí zlákať na vegánstvo, aby pomohli ukončiť kruté zaobchádzanie so zvieratami. Naopak, namiesto toho tvorcovia dúfajú, že sa im podarí zdôrazniť rôzne dôvody, pre ktoré by sa ľudia mali stať vegánmi. Tými najdôležitejšími sú: láska k zvieratám, otázky životného prostredia a otázky zdravia.

Zdroj: eater.com, theguardian.com, veganstvo.sk, upsocl.com, ekologika.sk, instagram.com/meat, instagram.com/Dva zelenáči, instagram.com/Vegan Food Living

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií