fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

VIDEO: Zvláštny svetelný úkaz na oblohe

Mnohých Američanov vydesil zvláštny úkaz na oblohe, ktorý pripomínal meteorický roj. V skutočnosti nešlo o žiadny vesmírny jav.

Máte tip? napíšte nám mailom

Ľudia naprieč severozápadným Pacifikom spozorovali na oblohe množstvo svetelných objektov, ktoré pripomínali scénu ako zo sci-fi filmu. Tento jav si obyvatelia nevedeli vysvetliť.

Vo štvrtok 25. marca okolo 21.00 hod. osvetlené objekty vystrašili nejedného Američana, a to najmä ľudí v Oregone, Washingtone a na juhu Britskej Kolumbie, odkiaľ boli objekty najlepšie pozorované.

Objavilo sa množstvo domnienok

Okamžite sa začali šíriť domnienky, o čo mohlo ísť. Objavili sa názory, že ide o meteorický roj, bolid, rozpad asteroidu alebo napríklad aj zásah mimozemskej civilizácie a pod.

V skutočnosti nešlo o žiadne vesmírne javy, ale o horiace vesmírne zvyšky, ktoré preleteli našou atmosférou.

Odpoveď je v celku jednoduchá

Astronóm Jonathan McDowel uviedol, že išlo o zvyšky rakety Falcon 9, ktorá vynášala várky satelitov Starlink na obežnú dráhu okolo Zeme ešte 4. marca 2021.

Tieto zvyšky rakety sa pri prelete našou atmosférou rozpadli a zhoreli, čo zo Zeme vyzeralo ako zvláštny meteorický roj.

Trosky podľa astronóma McDowella vážili asi 1 tonu a horeli približne 65 km na zemským povrchom, vysoko nad výškou, v ktorej lietajú lietadlá.

Prečítajte si tiež:
Máte domáceho miláčika? Toto sú veci, ktoré by ste mali podľa veterinárov vedieť
Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií