fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Máte domáceho miláčika? Toto sú veci, ktoré by ste mali podľa veterinárov vedieť

Máte tip? napíšte nám mailom

Tak ako my, ľudia, tak i zvieratá potrebujú občas lekárske vyšetrenie a starostlivosť. Práve preto existujú veterinári, ktorí sa o ne dokážu postarať a neraz i zachrániť život. Nie je to však vôbec jednoduchá práca a ukrýva sa za ňou podstatne veľa.

O veterinároch aj zvieratách, ktoré liečia, by sme mali vedieť niekoľko zaujímavých faktov, ktoré v konečnom dôsledku môžu pomôcť i vašemu domácemu miláčikovi.

1. Zvieratá nevedia hovoriť, preto je veľmi dôležité, aby ich majiteľ jasne a detailne opísal, čo sa deje

Je jasné, že pes, mačka alebo iné zvieratko, ktoré máte doma, nedokáže hovoriť a teda ani veterinárovi opísať, čo ich trápi. Všetky prejavy musí opísať majiteľ a čím konkrétnejší bude, tým lepšie pre veterinára a najmä pre zviera. Preto treba na otázky zverolekára odpovedať úprimne a jasne. Treba priznať i to, či ste svojmu miláčikovi dali užiť nejaké lieky alebo nie. Netreba sa báť, že vás veterinár skritizuje a okričí, majte na pamäti, že zamlčané informácie môžu ublížiť nevinnému stvoreniu a to určite nechcete.

2. Veterinári neriešia správanie vášho zvieraťa

Pokiaľ váš pes neprestajne šteká či mačka príliš škrabe vás i vaše okolie, s týmto problémom vám zvyčajne pomôcť nedokáže. Výnimkou sú prípady, ak sa táto zmena správania objaví náhle a pridá sa k nej napríklad odmietanie potravy. V takom prípade môže ísť o prejavy ochorenia a preto je návšteva zverolekára dobrým nápadom. Ak je ale váš  miláčik agresívny a neviete si s jeho správaním rady, treba navštíviť kynológa alebo zvieracieho psychológa. Jednoducho na odborníka, ktorý sa zaoberá takýmto správaním zvierat.

Prečítajte si tiež:
Toto je 10 najdrahších materiálov na svete. Na kúpu niektorých by ste šetrili roky

3. Pokiaľ má váš domáci miláčik vyváženú stravu, nemusíte utrácať za vitamíny

Väčšina prémiových potravín pre zvieratá, ktoré sú na trhu, zvyčajne obsahuje všetky potrebné minerály a vitamíny, ktoré váš domáci miláčik potrebuje. Preto nie je potrebné, aby ste mu podávali ďalšie. Ak ale vaše zviera kŕmite „domácou” stravou, na vitamíny určite zabúdať netreba. Treba sa však poradiť s veterinárom a on vám poradí tie najvhodnejšie pre vaše zvieratko.

4. Pri kŕmení surovým mäsom treba byť opatrní

Pokiaľ človek nie je odborník, môže sa mýliť a spraviť chybu. Najčastejšou chybou, ktorej sa chovatelia psov alebo mačiek dopúšťajú, je, že svojim miláčikom dajú surové mäso. To totiž zvieraťu nedokáže dať všetky potrebné živiny, ktoré potrebuje. Navyše môže vyvolať hnačku alebo iné ochorenie.

5. Lieky určené ľuďom nie sú vhodné pre zvieratá a treba zabrániť ich kontaktu

Zrejme len málokto by bol natoľko nezodpovedný, aby vedome podal svojmu miláčikovi lieky určené ľuďom. Netreba však zabúdať, že zvieratká sú často príliš zvedavé a preto treba všetky liečivá odkladať z ich dohľadu a prístupu. Niektoré ľudské lieky sú totiž pre zvieratá veľmi toxické a nebezpečné. Rovnako tak i vitamíny A, D a E. Pravdou ale je, že niektoré druhy medicínskych produktov im ublížiť nemôžu, práve naopak, no nikdy im ich nepodávajte na základe vlastného uváženia, pretože im môžete veľmi ublížiť. Majte teda na pamäti, že lieky by mal naordinovať odborník.

Zdroj: pixabay.com

6. Zaťahovacie vôdzky sú nebezpečné

Vôdzky, ktorých dĺžku možno meniť sú veľmi populárne, pretože umožňujú psíkom si aspoň troška pobehať. Pes však môže vyčuchať rôzne pachy a rovnako sa stretnúť s inými psami. Ak však uvážime, že chceme svojho psíka pritiahnuť bližšie, môže nastať problém. Veterinári upozorňujú, že tieto zaťahovacie vôdzky môžu zvieratá raniť. Najčastejšie sú spôsobené poranenia chrbtice. Pokiaľ je ale váš pes pokojný, vychovaný alebo starý, tieto vôdzky by nemali byť problémom, neodporúčajú sa však používať, pokiaľ je váš psík hyperaktívny alebo je ešte šteniatkom.

Prečítajte si tiež:
Masového vraha stvárnil hollywoodsky fešák Zac Efron! Do kín čoskoro príde Ted Bundy: Diabol s ľudskou tvárou

7. Ak sa s vašim zvieraťom niečo deje, treba vyhľadať pomoc včas

Žijeme v dobe, kedy na sebe človek pozoruje nejaké zmeny a necíti sa najzdravšie, sadne za počítač alebo vezme do rúk svoj smartfón a začne googliť, čo sa s ním deje. Inak to nie je ani v prípade, ak spozoruje zmeny na svojom domácom miláčikovi. Treba si však pamätať, že v niektorých prípadoch je čas naozaj vzácny a netreba ho strácať. Pomoc zverolekára treba vyhľadať čo najskôr, existuje totiž mnoho prípadov, kedy veterinár už svojmu pacientovi nedokáže pomôcť, pretože s ním majiteľ prišiel jednoducho neskoro.

8. Eutanázia zvierat je síce nesmierne ťažké rozhodnutie, no v niektorých prípadoch je tým najlepším

Téma eutanázie, či už v prípade ľudí alebo zvierat, je stále kontroverzná a vyvoláva najrôznejšie ohlasy a názory. Skutočnosť je taká, že uchýliť sa k tomuto kroku nie je vôbec jednoduché, práve naopak , ide o bolestivé rozhodnutie majiteľa i veterinára. Pokiaľ ale vaše zvieratko trpí nevyliečiteľnou chorobou a zdravotne je na tom len veľmi biedne, je preňho lepšie, ak jeho trápenie a život nebudete naťahovať.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií