fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Vysoké Tatry sú najvýznamnejšou letnou európskou destináciou! Ocenili výstup na Gerlachovský štít, člnkovanie na čírej hladine Štrbského Plesa a pohostinnosť

Na Vysokých Tatrách je niečo mýtické

Vysoké Tatry 21. mája (TASR) – Cestovateľský sprievodca Lonely Planet vyhlásil Vysoké Tatry za najvýznamnejšiu letnú európsku destináciu. V rebríčku miest Tatry predbehli aj známe cestovateľské ciele.

Na Lomnickom štíte o tom v utorok na tlačovej konferencii informoval Joe Reville, generálny manažér Lonely Planet pre strednú Európu, ktorý zároveň zástupcom regiónu symbolicky odovzdal toto ocenenie.

Vysoké Tatry, najvyššie pohorie Karpatského oblúka, kraľujú v zozname desiatich najlákavejších európskych destinácií.Na Vysokých Tatrách je niečo mýtické. Návštevníci tohto regiónu budú očarení vznešenou ríšou krivolakých vrchov a majestátnych vodopádov, ako aj vynikajúcou šancou pozorovať medvede hnedé, ktoré už v mnohých častiach Európy vyhynuli,“ skonštatoval Reville.

View this post on Instagram

ɢᴇʀʟᴀᴄʜᴏᴠꜱᴋý šᴛíᴛ /2655 ᴍ/ ᴊᴇ ɴᴀᴊᴠyššíᴍ šᴛíᴛᴏᴍ ᴠyꜱᴏᴋýᴄʜ ᴛᴀᴛɪᴇʀ ɪ ᴄᴇʟᴇᴊ ꜱʟᴏᴠᴇɴꜱᴋᴇᴊ ʀᴇᴩᴜʙʟɪᴋy 🇸🇰. ʟᴇží ᴠ ᴊᴜʜᴏᴠýᴄʜᴏᴅɴᴇᴊ ʀáᴢꜱᴏᴄʜᴇ ᴢᴀᴅɴéʜᴏ ɢᴇʀʟᴀᴄʜᴏᴠꜱᴋéʜᴏ šᴛíᴛᴜ, ᴏᴅ ᴋᴛᴏʀéʜᴏ ʜᴏ ᴏᴅᴅᴇľᴜᴊᴇ ɢᴇʀʟᴀᴄʜᴏᴠꜱᴋé ꜱᴇᴅʟᴏ. ᴢ ᴠʀᴄʜᴏʟᴜ ᴩᴏᴋʀᴀčᴜᴊᴇ ʜʀᴇʙᴇň ɴᴀ ᴋᴏᴛʟᴏᴠý šᴛíᴛ, ᴋᴅᴇ ꜱᴀ ʀᴏᴢᴠᴇᴛᴠᴜᴊᴇ ᴀ ᴠyᴛᴠáʀᴀ ᴢɴáᴍy ɢᴇʀʟᴀᴄʜᴏᴠꜱᴋý ᴋᴏᴛᴏʟ 🏔. ᴊᴇʜᴏ ᴠýšᴋᴏᴠé ᴩʀᴠᴇɴꜱᴛᴠᴏ ᴅᴏᴋáᴢᴀʟɪ ʙᴀʀᴏᴍᴇᴛʀɪᴄᴋé ᴍᴇʀᴀɴɪᴀ ᴊᴇʟšᴀᴠꜱᴋéʜᴏ ʟᴇꜱɴíᴋᴀ Ľᴜᴅᴏᴠíᴛᴀ ɢʀᴇɪɴᴇʀᴀ (ʀ.1838, ᴅᴏ ᴛýᴄʜ čɪᴀꜱ ꜱᴀ ᴩᴏᴋʟᴀᴅᴀʟ ᴢᴀ ɴᴀᴊᴠyšší ᴠʀᴄʜ ᴋʀɪᴠáň, ʟᴏᴍɴɪᴄᴋý ᴀ Ľᴀᴅᴏᴠý šᴛíᴛ). ᴩʀᴠýᴍɪ ɴáᴠšᴛᴇᴠɴíᴋᴍɪ 👣 ʙᴏʟɪ ᴩᴏľᴏᴠɴíᴄɪ ᴀ ʙᴏᴛᴀɴɪᴄɪ. ᴍᴏžɴᴏ, žᴇ ɴɪᴇᴋᴛᴏʀí ᴢ ɴɪᴄʜ ᴅᴏꜱɪᴀʜʟɪ ᴀᴊ ᴠʀᴄʜᴏʟ. ᴜʀčɪᴛᴇ ɴᴀň ᴠyꜱᴛúᴩɪʟɪ ʀᴀᴋúꜱᴋɪ ᴅôꜱᴛᴏᴊɴíᴄɪ ʀ.1868 ᴩʀɪ ᴋᴀʀᴛᴏɢʀᴀꜰɪᴄᴋýᴄʜ ᴩʀáᴄᴀᴄʜ 🗻🌲❄ Autor 📷: @lubonr #gerlachovskystit #hike #daybyme #hiking #mountains #malafatra #adventures #tatry #hightatras #naturephotography #nature #naturelovers #turistikanaslovensku #turistika #tourist #photooftheday #love #nicepicture #slovakia #slovensko #dnescestujem #wonderful_places #tatras #hory #vysoketatry #tatryphoto #slovenskehory #tatrymountains #naturephotography #tatry360 #tatry_official

A post shared by TATRY | #tatry_official 🏔 (@tatry_official) on

Pozorovanie divokej zvery

Spolu s ďalšími skúsenými cestovateľmi z celého sveta ocenili na Vysokých Tatrách aj možnosť vystúpiť na Gerlachovský štít, pokojné člnkovanie na čírej hladine Štrbského Plesa a tradičnú pohostinnosť na vysokohorských chatách.

Vysoké Tatry sú rajom dobrodruhov, ponúkajú vodopády, vysokohorské lúky a viac ako 100 ultramarínových jazier. Pozorovanie divokej zvery, medveďov hnedých, rysa a kamzíka tatranského je vďaka rastúcemu počtu cestovných kancelárií, ktoré ponúkajú aj takéto zážitky, ľahšie ako kedykoľvek predtým,“ upozornil viceprezident pre zážitky Lonely Planet Tom Hall.

Z rúk Joea Revilla si ocenenie prevzal predseda predstavenstva Oblastnej organizácie cestovného ruchu (OOCR) Región Vysoké Tatry Michal Sýkora, spolu s prednostom Mestského úradu vo Vysokých Tatrách Eugenom Knotekom a Lukášom Brodanským zo spoločnosti Tatry Mountain Resorts. Vo Vysokých Tatrách je v súčasnosti veľký tlak na možnosť rozvoja, mnohí kritizujú, že často aj na úkor ochrany prírody. Samospráva vo Vysokých Tatrách zároveň dlhodobo upozorňuje, že medvede sú premnožené a žiada ich regulovaný odstrel či premiestnenie do iných častí krajiny.

Potvrdenie kvalitných služieb a atrakcií

„Musíme robiť viac ako doteraz, aby sme pobyt návštevníkom spríjemnili, je to pre nás zadosťučinenie, ale zároveň výzva. Verím, že na úradoch v Bratislave nám pomôžu, aby sme urýchlili rozvoj Vysokých Tatier, aby bola prijatá zonácia a zákon o ochrane prírody, ktorý nebude komplikovať rozvoj cestovného ruchu a život obyvateľom v tomto krásnom prostredí,“ zdôraznil Sýkora. Zároveň skonštatoval, že ochrana prírody je najdôležitejšia a v regióne si to uvedomujú.

Riaditeľka OOCR Veronika Littvová verí, že toto ocenenie pomôže do Tatier prilákať ešte viac ľudí zo zahraničia. „Je to potvrdenie kvalitných služieb a atrakcií, ktoré tu máme. Veríme však, že sa nám tú návštevnosť podarí nastaviť tak, aby aj príroda bola chránená, pretože si musíme uvedomiť, že sme v národnom parku a zvieratá tu boli ešte pred nami. Hranica musí byť jasne stanovená tak, aby to bolo prínosom pre ľudí a únosné pre prírodu,“ skonštatovala Littvová.

Reville dodal, že rebríček Best in Europe 2019 predstavuje európske destinácie, ktoré podľa neho stojí za to navštíviť a prináša tipy na výlety za gastronómiou či na miesta, ktoré návštevníci ocenia, keď potrebujú utiecť pred davmi. Za Vysokými Tatrami sa umiestnil napríklad Madrid, arktické pobrežie na Islande či Bari v Taliansku.

Mimochodom, toto sú najkrajšie instagramové účty, ktoré by mal sledovať každý milovník Slovenska.

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií