fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Na Štrbskom plese je vzduch 29-krát čistejší ako v Bratislave

Na Chate pod Soliskom na Štrbskom plese nameralo občianske združenie CEPTA 29-krát čistejší vzduch ako v našom hlavnom meste.

Máte tip? napíšte nám mailom

Odborníci skúmali počet pevných nanočastíc v ovzduší na Štrbskom plese, v Bratislave, v Banskej Bystrici, v Banskej Štiavnici a v Prešove.

Výsledky ukázali že vzduch pri Chate pod Soliskom na Štrbskom plese je až 29-krát čistejší než v Bratislave a 12-krát čistejší ako v Prešove.

Meranie uskutočnilo Centrum pre trvaloudržateľné alternatívy (CEPTA) a o výsledkoch informoval koordinátor z Centra Daniel Lešinský. Odborníci z občianskeho združenia vykonávali výskum od 6. do 9. marca.

Najväčšie znečistenie namerali v Bratislave na križovatke Bajkalskej ulice s Trnavskou cestou. Na tomto mieste zaevidovali takmer 45-tisíc nanočastíc na centimeter kubický.

Na veľkej križovatke v Prešove to bolo 24-tisíc nanočastíc a v garážach pod nákupným centrom v Banskej Bystrici veľmi podobne, a to 23-tisíc nanočastíc.

Na Kalvárii v Banskej Štiavnici bola situácia podstatne lepšia, a to s výsledkom 1 400 nanočastíc na centimeter kubický. Najmenej, iba 550 nanočastíc, zaznamenali na Chate pod Soliskom.

Členom občianskeho združenia s výskumom pomáhal dánsky expert Kaare Press-Kristensen, ktorý vidí priestor pre zlepšenie najmä vo využívaní ekologickejších foriem tepelného hospodárstva, najmä vyradenie starých kotolov a pecí.

CEPTA je občianske združenie, ktorého cieľom je na Slovensku presadzovať trvalo udržateľné alternatívy v praxi.

Prečítajte si tiež:
Bezobalová kozmetika chráni planétu: Prečo je lepšia ako tá s obalom?
Máte tip? napíšte nám mailom
Zdroj imeteo.sk
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií