fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Aktuálne: Vláda schválila zrušenie diaľničných známok, 13. dôchodok aj dvojnásobné prídavky na deti

Vláda schválila zrušenie diaľničných známok, 13. dôchodok a dvojnásobné prídavky na deti len necelé tri týždne pred voľbami.  

Máte tip? napíšte nám mailom

Vláda Slovenskej republiky dnes schválila zrušenie zákona o diaľničnej známke. Návrh predložil na rokovaní predseda vlády Peter Pellegrini, ktorý je zároveň členom strany Smer – SD. Parlamentná schôdza na pripomienkovanie zákona je naplánovaná už na budúci týždeň.

Zmeny musí schváliť prezidentka Zuzana Čaputová, ktorá môže vrátiť parlamentu zákon s pripomienkami do 15 dní od doručenia schváleného zákona. Čiže ak poslanci zrušenie diaľničných známok a opatrenia budúci týždeň schvália, prezidentka o ich prípadnom vetovaní môže rozhodnúť až po termíne volieb, ktoré sa budú konať 29. februára.

View this post on Instagram

PROSPERUJÚCE FABRIKY V REGIÓNOCH Železiarne Podbrezová sú v regióne strategickým podnikom a na Horehroní jedným z najväčších zamestnávateľov. Fabrika si pripomína 180 rokov svojej existencie, prežila rôzne obdobia a som rád, že podbrezovské železiarne stále fungujú. Oceňujem úroveň investícií do moderných technológií a technológií, ktoré čo najmenej zaťažujú životné prostredie. Podnik má podiel desať percent celoeurópskej potreby rúr a na trhu má nesmierne veľké postavenie. To je niečo, s čím sa nie každá fabrika na Slovensku, vlastnená slovenskými majiteľmi, môže pochváliť. 👍🏻 Rád som na exkurzii aj fyzicky vzhliadol, ako sa z oceľového odliatku na konci linky dostaneme k vyrobenej rúre, ktorá potom smeruje k zákazníkom nielen do Európy, ale do celého sveta. 👏🏻 #peterpellegrini #predsedavlady #premiernacestach #zeleziarnepodbrezova

A post shared by Peter Pellegrini (@peter_pellegrini) on

Vláda schválila necelé tri týždne pred voľbami aj ďalšie opatrenie, ktoré zaťažia verejný rozpočet. Konkrétne ide o zvýšenie prídavku na dieťa a zavedenie 13. dôchodku. Celkovo by mali tieto dve opatrenia stáť 650 miliónov eur.

Zrušenie diaľničných známok

„Navrhuje sa zrušiť povinnosť úhrady diaľničnej známky za užívanie vymedzených úsekov ciest z dôvodu nedostavanej diaľničnej siete a zvýšenie disponibilného príjmu obyvateľstva,” konštatuje sa v dôvodovej správe. Účinnosť sa navrhuje od 1. januára 2021.

Zrušenie diaľničných známok najskôr inicioval predseda Národnej rady Andrej Danko (SNS).  Minister financií Ladislav Kamenický (Smer-SD) vyčíslil, že toto opatrenie by malo stáť približne 70 miliónov eur.

„Sám som chodil päť hodín z Revúcej do Bratislavy a späť niekoľko rokov. Nechcem sa hanbiť pred ľuďmi, že štát od nich berie poplatky za diaľničné známky,” vyhlásil v utorok Andrej Danko.

Zrušené diaľničné známky by sa podľa jeho slov mali dotknúť aj právnických osôb a živnostníkov s vozidlami do 3,5 tony.

View this post on Instagram

📢🔴POKIAĽ NEBUDÚ PORIADNE CESTY, TAK BY SME NEMALI PLATIŤ ZA NE TAKÉ VYSOKÉ POPLATKY❌💶 Faktom je, že na Slovensku nemajú občania dostavané diaľnice a cesty alebo stoja v zápchach. Podľa mňa by práve preto nemali ľudia platiť také vysoké ceny za diaľničné známky a takú vysokú daň za motorové vozidlo. Žiaľ zatiaľ platí, že najdrahšia diaľnica je nedostavaná diaľnica. Keď nám ľudia dajú mandát, tak urobíme poriadok na ministerstve dopravy, a budeme sa snažiť o to, aby sme naspäť kúpili energetické strategické podniky. #relacia #radio #tema #aktualne #sns #slovensko #2020 #predsedasns #volby2020 #dialnice #cesty #myto #poplatok #dan PRÁVE PRETO, ✔️VOĽTE ČÍSLO 9️⃣ 😍 SO❤️ ZA RODINU, ZA NÁROD ✅Podporte nás, dokážeme pre vás viac✅ Pozrite sa, čo všetko sme pre vás spravili. 📲 www.sns2020.sk _________________________________________________ Objednávateľ: Slovenská národná strana, Šafárikovo nám. 3, 814 99 BRATISLAVA, IČO: 00677639. Dodávateľ: Facebook Ireland Limited, 4 Grand Canal Square Dublin 2, Írsko, IČO: 462932

A post shared by Andrej Danko (@andrej_danko_official) on

Naháňajú voličov?

Oficiálne stanovisko už dokonca podala aj Národná diaľničná spoločnosť (NDS). Počíta s príjmami z diaľničných známok vo svojich plánoch a bez nich nie je schopná zabezpečiť prevádzku a údržbu diaľnic, investície do diaľnic v prevádzke a splácanie existujúcich investičných úverov. V prípade výpadku týchto príjmov musia byť nahradené inými zdrojmi – prevádzkovými dotáciami zo štátneho rozpočtu.

V opačnom prípade nebude možné zabezpečiť prevádzkovú schopnosť diaľnic a ich bezpečnosť, bude ohrozená platobná schopnosť NDS a hrozí cross default od bánk. Príjem z úhrady elektronických diaľničných známok predstavoval vlani 79 374 263 eur bez DPH a medziročne narastá (oproti roku 2018 išlo o 4 % nárast).

Je toto len ďalšia snaha ako si získať posledných voličov? Názor si urobte sami.

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií