fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Aktuálne: Vláda schválila zrušenie diaľničných známok, 13. dôchodok aj dvojnásobné prídavky na deti

Vláda schválila zrušenie diaľničných známok, 13. dôchodok a dvojnásobné prídavky na deti len necelé tri týždne pred voľbami.  

Máte tip? napíšte nám mailom

Vláda Slovenskej republiky dnes schválila zrušenie zákona o diaľničnej známke. Návrh predložil na rokovaní predseda vlády Peter Pellegrini, ktorý je zároveň členom strany Smer – SD. Parlamentná schôdza na pripomienkovanie zákona je naplánovaná už na budúci týždeň.

Zmeny musí schváliť prezidentka Zuzana Čaputová, ktorá môže vrátiť parlamentu zákon s pripomienkami do 15 dní od doručenia schváleného zákona. Čiže ak poslanci zrušenie diaľničných známok a opatrenia budúci týždeň schvália, prezidentka o ich prípadnom vetovaní môže rozhodnúť až po termíne volieb, ktoré sa budú konať 29. februára.

https://www.instagram.com/p/B8TKmYSHFVE/

Vláda schválila necelé tri týždne pred voľbami aj ďalšie opatrenie, ktoré zaťažia verejný rozpočet. Konkrétne ide o zvýšenie prídavku na dieťa a zavedenie 13. dôchodku. Celkovo by mali tieto dve opatrenia stáť 650 miliónov eur.

Zrušenie diaľničných známok

„Navrhuje sa zrušiť povinnosť úhrady diaľničnej známky za užívanie vymedzených úsekov ciest z dôvodu nedostavanej diaľničnej siete a zvýšenie disponibilného príjmu obyvateľstva,” konštatuje sa v dôvodovej správe. Účinnosť sa navrhuje od 1. januára 2021.

Zrušenie diaľničných známok najskôr inicioval predseda Národnej rady Andrej Danko (SNS).  Minister financií Ladislav Kamenický (Smer-SD) vyčíslil, že toto opatrenie by malo stáť približne 70 miliónov eur.

„Sám som chodil päť hodín z Revúcej do Bratislavy a späť niekoľko rokov. Nechcem sa hanbiť pred ľuďmi, že štát od nich berie poplatky za diaľničné známky,” vyhlásil v utorok Andrej Danko.

Zrušené diaľničné známky by sa podľa jeho slov mali dotknúť aj právnických osôb a živnostníkov s vozidlami do 3,5 tony.

Prečítajte si tiež:
Choroby, ktoré si vaše deti môžu odniesť z pieskoviska. Čo im reálne hrozí?

https://www.instagram.com/p/B7Q8zDPHwIY/

Naháňajú voličov?

Oficiálne stanovisko už dokonca podala aj Národná diaľničná spoločnosť (NDS). Počíta s príjmami z diaľničných známok vo svojich plánoch a bez nich nie je schopná zabezpečiť prevádzku a údržbu diaľnic, investície do diaľnic v prevádzke a splácanie existujúcich investičných úverov. V prípade výpadku týchto príjmov musia byť nahradené inými zdrojmi – prevádzkovými dotáciami zo štátneho rozpočtu.

V opačnom prípade nebude možné zabezpečiť prevádzkovú schopnosť diaľnic a ich bezpečnosť, bude ohrozená platobná schopnosť NDS a hrozí cross default od bánk. Príjem z úhrady elektronických diaľničných známok predstavoval vlani 79 374 263 eur bez DPH a medziročne narastá (oproti roku 2018 išlo o 4 % nárast).

Je toto len ďalšia snaha ako si získať posledných voličov? Názor si urobte sami.

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií