fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Africké krajiny bojujú s globálnym otepľovaním. Naprieč kontinentom sa tiahne Veľký zelený múr

Máte tip? napíšte nám mailom

Africké krajiny sa spojili, aby vysadili Veľký zelený múr. Ten sa tiahne naprieč Afrikou v oblasti južnej časti Sahary.

Klimatické zmeny a globálne otepľovanie sú problémom, ktorý si uvedomuje takmer celý svet. Ľudia sa všemožne snažia pomôcť planéte, či už vysádzaním nových stromov, separovaním alebo projektmi, v ktorých sa zužitkuje plastový odpad.

Alarmujúcu situáciu si uvedomujú i africké krajiny, ktoré sa rozhodli spojiť sily a vyprahnutý kontinent chcú postupne premeniť na zeleň. Dvadsať štátov preto vysádza takzvaný Veľký zelený múr, ktorý sa tiahne naprieč Afrikou v oblasti južnej časti Sahary, ktorá sa nazýva Sahel. Pás zelene sa tiahne v dĺžke viac než 7-tisíc kilometrov. Miesta, v ktorých sa nachádza, boli kedysi plné zelene, no neustále obhospodarovanie pôdy spolu s klimatickými zmenami si vypýtali svoju daň a premenili toto pásmo na suché a neplodné.

Prečítajte si tiež:
Fitness instagramové profily, ktoré ťa skutočne nakopnú do života
Zdroj: Instagram/egyecoland

Vo finálnom štádiu bude Veľký zelený múr svetovým unikátom

Veľký zelený múr Afriky začal písať svoj príbeh ešte v roku 2007, kedy sa spojilo 11 afrických krajín a navrhli projekt. Od toho času sa k nim pridalo ďalších deväť štátov a spoločne doteraz splnili približne 15 percent z toho, čo plánovali. Zmeny sú však na kontinente badateľné už teraz. V oblastiach, kde sa unikátny nápad realizuje, sa však nevysádzajú len nové stromy a zeleň, ale i budujú studne a nové dediny, ktoré ponúkajú nové pracovné príležitosti. Realizáciou projektu sa tak nepomôže len samotnej matke Zemi a atmosfére, ale i samotným africkým krajinám a ľuďom.

Výsadbu tohto jedinečného múru podporujú i rôzne svetové krajiny a ochranárske združenia a skupiny. Keď bude projekt dokončený, pôjde o najväčšiu živú štruktúru na Zemi.

Zdroj: goodnewsnetwork.com, greatgreenwall.org

Zdroj titulnej foto: twitter.com/NOOR for FAO, Benedicte Kurzen, unccd.int

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií