Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Miesto, kde neexistuje čas? V TOMTO meste onedlho hodinky potrebovať nebudeme

Chcú tu vyhlásiť bezčasovú zónu

Nepriali ste si občas, aby tieto dlhé letné dni trvali večne? U nás lákavá predstava, v Nórsku každoročná realita. Na severnom ostrove robia jeho obyvatelia kampaň. Proti mechanickému času. 

Sommarøy„letný ostrov Nórska – chce vymeniť hodinky za kvetinové girlandy a vyhlásiť sa za prvú bezčasovú zónu na svete.

Na tomto ostrove v západnom Tromsø, severne od polárneho kruhu, je slnko neprestajne na oblohe dlhých 69 dní, od 18. mája až do 26. júla.

Uprostred noci deti hrajú futbal, ľudia si maľujú domy alebo kosia trávniky a mládež sa chodí kúpať.

Miestni obyvatelia, ktorí vydržali dlhú polárnu noc od novembra do januára, kedy slnko, naopak, vôbec nevychádza, využili tieto vzácne mesiace na spustenie kampane.

„Je tu stále denné svetlo a podľa toho aj žijeme,“ hovorí vo vyhlásení ostrovan Kjell Ove Hveding. „Uprostred noci deti hrajú futbal, ľudia si maľujú domy alebo kosia trávniky a mládež sa chodí kúpať. To všetko o druhej hodine po polnoci.“

zóna bez času
Ostrov Sommarøy. Zdroj: booking.com

Dvojmesačný deň

Ostrovania sa pred pár dňami zhromaždili, aby podpísali petíciu pre bezčasovú zónu. Následne ju vložili do rúk parlamentu a momentálne sa diskutuje o praktických a právnych výzvach iniciatívy.

„Pre mnohých z nás by to znamenalo len formalizáciu niečoho, čo sme praktizovali celé generácie,“ hovorí Hveding. Ostrovania dúfajú, že budú bez tradičných otváracích hodín a zavedú flexibilitu v škole aj v pracovnej dobe.

Na ostrove s viac ako 300 obyvateľmi sú hlavnými priemyselnými odvetviami rybolov a cestovný ruch.
Hveding hovorí, že miestni rybári a ich ženy často trávia celé dni na šírom oceáne, neberúc žiaden ohľad na čas.

čas
Most do sveta s neexistujúcim časom. Zdroj: scandinaviantraveler.com

Keď návštevníci prechádzajú cez most na ostrov z pevniny, nevítajú ich visiace zámky lásky, ako to býva zvykom na podobných mostoch na celom svete. Tento most pokrývajú hodiny, ktoré pre ľudí symbolizujú vstup do krajiny, v ktorej nejestvuje čas. 

Obyvatelia ostrova a nórska Rada pre cestovný ruch počítajú s návštevníkmi, ktorých pritiahne magickosť severského zázraku, ktorý prináša nekonečné leto. Je však stále otázne, či ostrovanom návrh prejde.

Medzitým si môžu užívať ešte päť týždňov nepretržitého denného svetla.

Zdroj: cnn.com

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií