fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Budú môcť transsexuáli v budúcnosti rodiť deti?

Máte tip? napíšte nám mailom

Moderná medicína dokáže skutočné zázraky. Dôkazom je táto cisgender žena, ktorá po transplantácii maternice porodila minulý rok v novembri dieťa. Niečo takéto bolo dlho iba vecou sci-fi a fantasy literatúry. Dnes je tomu inak. Jennifer Gobrechtová sa narodila bez maternice, vďaka maternici od transgender ženy porodila zdravého chlapčeka. Budúcnosť je pre podobné transplantácie otvorená.

V indickej poviedke z roku 2017 s názvom „No Comment“ od Ayse Devrimovej je opísaná priam nadpozemská vec. Transgender žena menom Maryam otehotnie po transplantácii maternice, ktorú jej daruje cisgender žena. Pre ujasnenie, transgender je označenie pre ľudí, ktorí sa nestotožňujú so svojím pohlavím, napríklad muž sa cíti ako žena. Na druhej strane, cisgender je osoba, ktorá sa plne stotožňuje s pohlavím, s ktorým sa narodila.

Žiadne sci-fi

Napriek tomu, že Devrimovej príbeh je zaradený do žánru sci-fi, nemusí tomu tak byť dlho. Vedci z Philadelphie oznámili, že cisgender žena, Jennifer Gobrechtová, ktorej bola transplantovaná maternica po zosnulej darkyni, transgender žene, porodila zdravé dieťa. „Nebolo to jednoduché, ale keď sa pozriem na synčeka, viem, že to stálo za to,“ prezradila Gobrechtová. Ide tak o druhé dieťa, ktoré sa v Spojených štátoch narodila týmto spôsobom.

Prečítajte si tiež:
Len 13-ročné dieťa popíjalo na ulici alkohol! Takto na jeho pitie reagovali Česi

Transgender transplantácie sú hudbou budúcnosti

33-ročná Jennifer Gobrechtová sa narodila s vaječníkmi, no bez maternice. Otázka teda znie, dokážu doktori transplantovať transgender žene nielen maternicu, ale aj vaječníky, aby mohla otehotnieť? Mnohé trans-ženy zúfalo túžia po pôrode, svedčia o tom lekárske záznamy. Napríklad, štúdia z roku 1886 hovoria o pacientovi, ktorý sa cíti „ako žena v mužskom tele“. Vždy po sexe s manželkou mal muž pocit, že sa v jeho neexistujúcej maternici hýbe dieťa.

Medicína v 21. storočí dokáže hotové zázraky. Mnohých preto zaujíma, či by boli lekári schopní transplantovať orgány cis-gender žien do trans-gender žien. Možnosť však zákonite neznamená prístupnosť. Zil Golsteinová, zástupkyňa riaditeľa medicíny v komunitnom zdravotnom stredisku Callen-Lorde v New Yorku, prezradila, že podobné transplantácie by mohli byť k dispozícii už čoskoro.

zdroj: iStock

Peniaze, peniaze, peniaze

Ak však transsexuáli v Amerike, ktorí často žijú v chudobe oproti ostatnej populácii krajiny, nemajú dostatok finančných prostriedkov, s transplantáciou sa môžu rozlúčiť. „V budúcnosti bude existovať veľa možností trans-zdravotnej starostlivosti,“ uviedla Goldsteinová. „Otázka, ktorú si musíme položiť, sa netýka technológie a či bude existovať, ale či bude prístupná pre bežných ľudí,“ dodala Goldsteinová.

Prečítajte si tiež:
Čo znamenajú kódy na nálepkách, ktoré možno nájsť na ovocí či zelenine? Toto ste (možno) doteraz nevedeli
Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií