fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Cez Vianoce nás čaká výrazné ochladenie. Bude snežiť?

Cez Vianoce nás čaká zaujímavé počasie. Zatiaľ čo Štedrý večer bude na blate, nasledujúce dni dorazí výrazné ochladenie. To prinesie aj výraznejšie sneženie, ktoré sa môže vyskytnúť aj v nízkych polohách.

Máte tip? napíšte nám mailom

Otázka vianočného počasia sa kladie čoraz častejšie. V týchto ťažkých časoch by nás sneženie naozaj potešilo, dočkáme sa ho tento rok?

Všetky predpovede momentálne nasvedčujú rovnakému scenáru. Tesne pred začiatkom Vianoc nás čaká prudké oteplenie, ktoré prinesie dážď, no aj teploty, ktoré môžu dosahovať aj cez +10 °C.

Na Štedrý večer výrazná zmena

V priebehu Štedrého dňa sa bude v brázde nízkeho tlaku vzduchu, spojenou s tlakovou nížou nad Baltským morom, presúvať cez strednú Európu studený front. V priebehu Štedrého dňa sa začne na našom území od severozápadu ochladzovať, pričom dorazia aj zrážky.

Spočiatku pôjde prevažne o dažďové zrážky, no postupne sa budú meniť na snehové. Na štedrý večer sa ale sneženie očakáva len vo vysokých polohách.

Ochladenie sa začne výrazne prejavovať počas 1. a 2. sviatku vianočného. Teplota vo výške 1500 metrov nad morom by mala len v priebehu dvoch dní klesnúť z +3 až +6 °C na -10 až -7 °C. Ochladenie tak bude naozaj výrazné.

Už v priebehu 1. sviatku vianočného očakávame na viacerých miestach sneženie, ktoré môže byť v severných okresoch aj výdatnejšie. Sneženie sa očakáva aj počas 2. sviatku vianočného a aj počas nasledujúcich dní.

Prečítajte si tiež:
Búrky nás zasiahnu už počas Veľkej noci. Tá bude veľmi teplá

Aj teploty vo výške 2 metrov nad zemou poklesnú. Zatiaľ čo na Štedrý deň budú pred frontom dosahovať +4 až +10 °C, na 1. sviatok vianočný to bude rozmedzie od -1 do +6 °C, na 2. sviatok vianočný od -3 do +2 °C.

Vianočné ochladenie by malo pretrvať približne do konca týždňa. V závere decembra by sa malo opäť mierne otepliť, teploty by ale nemali dosahovať výrazne nadpriemerné hodnoty. Treba ale takisto spomenúť, že ochladenie spôsobí, že teploty klesnú z výrazného nadpriemeru na dlhodobý priemer.

Máte tip? napíšte nám mailom
Zdroj imeteo

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií