fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Tomáš, náš učiteľ, Petra, mama či kolegyňa. Na koho myslíš, keď si pripínaš narcis?

Máte tip? napíšte nám mailom

11. apríla ulice zaplavia žlté narcisy. Každý, kto si ho pripne na svoj odev, týmto gestom vyjadrí podporu tým, ktorí bojujú s rakovinou. Verejnú zbierku každoročne organizuje Liga proti rakovine, teraz sa koná už po 23. raz.

Počas Dňa narcisov 2018 prekročil výnos zbierky miliónovú hranicu, píše Liga na svojom webe

Pomáhajú počas celého roka

Liga proti rakovine počas celého roka pripravuje projekty a programy, ktorými pomáha pacientom v ich konkrétnych problémoch súvisiacich s ochorením už 29 rokov. Okrem toho sa stará o prevenciu a informovanosť celej verejnosti, podporuje zdravotnícke zariadenia, nemocnice, iné občianske združenia i výskum v oblasti liečby onkologických ochorení.

Úmrtnosť na rakovinu je na Slovensku druhá najvyššia v Európe, horšie je na tom už len Maďarsko. Druhé miesto nám patrí aj celosvetovo: Slovensko je totiž krajina, ktorá má druhý najvyšší výskyt rakoviny hrubého čreva na celom svete

Na koho myslíš ty?

Tento rok podporila Liga proti rakovine kampaň ku Dňu narcisov videom a sloganom „Na koho myslíš, keď si pripínaš narcis?” Mnohým toto ochorenie zobralo rodičov, starých rodičov, priateľov. Zapájajú sa aj známe osobnosti, medzi ktorými nechýbajú napríklad moderátori Diana Hágerová, Patrik Herman či Marcel Forgáč a Milan Zimnýkoval. Spisovateľka Tamara Šimončíková Heribanová myslí na Petru, Boris Pršo na starú mamu, Zuzana Vačková na mamu.

Prečítajte si tiež:
Existencia piva je dôkazom toho, že Boh miluje ľudí a chce nás vidieť šťastných, povedal B. Franklin. Stotožňuje sa s tým takmer 90 % Slovákov
Diana Hágerová, Boris Pršo, Zuzana Vačková a Patrik Herman. Zdroj: Instagram

Kozy aj Fusakle

S Ligou spolupracujú aj mnohé značky, onkologickým pacientom môžeme pomôcť teda aj kúpu rôznych produktov. Medzi inými sú to napríklad štýlové brošňe KOZY, ktoré symbolizujú vzájomnú solidaritu žien s rakovinou prsníka a ich túžbu zvyšovať povedomie o tejto chorobe. Deň narcisov podporujú aj Fusakle, ktoré pri tejto príležitosti vyrobili narcisové ponožky.

Deň narcisov 2019 podporuje aj Lindex – keď do predajne prídete s pripnutým narcisom, dostanete poukážku na 20 %-nú zľavu na nákup.

https://www.instagram.com/p/BwARCrkAmuO/

Kam konkrétne idú vyzbierané peniaze?

  • Psychosociálna pomoc. Liga proti rakovine realizuje projekty, ktorých cieľom je zlepšiť náročnú životnú situáciu onkologických pacientov: sieť psychológov, rodinná týždňovka či relaxačné pobyty, finančná podpora v hmotnej núdzi. Takisto pod ich taktovkou funguje napríklad kampaň „Vystrihaj sa Slovensko”, ktorá poskytuje parochne pre pacientky.
  • Prevencia, vzdelávanie, výchova. V priebehu roka organizujú prednášky, diskusie, workshopy pre študentov, vydávajú letáky, brožúrky pre verejnosť atď.
  • Zabezpečenie potrieb pacientov v regiónoch. Finančne a organizačne podporujú pacientov združených v pobočkách Ligy proti rakovine v regiónoch. Dostávajú sa do miest a obcí, kde je potreba podpory a psychosociálnej starostlivosti pre onkologických pacientov najnaliehavejšia.
  • Podpora výskumu, nemocničných a zdravotníckych zariadení
  • Príprava Dňa narcisov.
Prečítajte si tiež:
Štvrtý ročník projektu Žihadielko bol rekordný. Vyzbieralo sa až 4 500 000 hlasov!

https://www.instagram.com/p/BwGvlXHA5pC/

Prispieť môžeme viacerými spôsobmi, bližšie si o tom môžete prečítať na stránke Ligy proti rakovine.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií