Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Dietologička radí: Tajomstvo úspešného chudnutia je jednoduché

Určite sa vám stalo, že ste túžili schudnúť, no nemali ste nijaký plán, ako to docieliť. Dietologička Mascha Davisová tvrdí, že jedným z najefektívnejších riešení, ako sa raz a navždy zbaviť prebytočných kíl, je zmeniť životný štýl. Podľa jej slov je spánok magickým kľúčom k úbytku kíl.

Chudnutie môže byť poriadne ošemetná a zdĺhavá záležitosť. Mnoho ľudí premýšľa, ako to docieliť čo najrýchlejšie a zároveň najefektívnejšie. Dietologička Mascha Davisová tvrdí, že tieto dve slová sa navzájom vylučujú. Ak si chcete dlhodobo udržať váhu, musíte zmeniť svoj životný štýl. Jedine tak zabránite tomu, aby ste sa dostali späť do starých zabehnutých koľají a ku svojim kilám.

Komplexná zmena

Na začiatok Davisová radí zhodnotiť tri oblasti životného štýlu, ktoré možno potrebujú zmenu. Prvou je strava, druhou pohyb a treťou spánok. „Tieto tri veci priamo ovplyvňujú telesnú hmotnosť,“ vysvetlila Davisová. Všeobecne ale platí, že stravou bohatou na vlákninu nič nepokazíte. Rovnako vám prospeje, ak namiesto výťahu začnete používať schody, obzvlášť, ak máte sedavé zamestnanie.

Pravidelné cvičenie pôsobí blahodarne na celé telo, ale nečakajte, že si po ňom budete môcť dopriať celú škatuľu šišiek na raňajky. Na to, aby ste zámerným cvičením spálili extrémne kalorické jedlo, by ste sa museli hýbať hodiny. To vysvetľuje, prečo sú pri chudnutí dôležitejšie stravovacie návyky, a nie cvičenie. Keď si nejakú maškrtu doprajete občas a s mierou, nič zlé sa, samozrejme, nedeje.

Úspech chudnutia spočíva v spánku

Pokiaľ spánku nevenujete príliš veľkú pozornosť, mali by ste to zmeniť. Ide totiž o kľúčový faktor ako v chudnutí, tak i v priberaní. „Spánok je pri chudnutí nevyhnutný. Mám niekoľko klientov, ktorí pravidelne cvičia a majú perfektné stravovacie návyky, ale neuvedomujú si, že práve nedostatok spánku im úplne podkopáva nohy,“ skonštatovala Davisová.

Ak pociťujete celodennú únavu a nepomáhajú vám ani hektolitre kávy, mali by ste prehodnotiť svoje spánkové návyky. „Väčšina dospelých potrebuje sedem až osem hodín spánku, ale niektorí potrebujú až deväť hodín,“ povedala dietologička. Dodala, že čím menej spánku svojmu telu doprajete, o to viac bude stúpať ručička na váhe.

Dietologička radí: Tajomstvo úspešného chudnutia je jednoduché
zdroj: zdroj: medicalnewstoday.com

Dietologička odporúča trpezlivosť

Zmena nepríde po týždni, musíte byť preto trpezliví. V prípade nejasností alebo otázok sa určite obráťte na kvalifikovaných výživových poradcov, ktorí vám poradia. Bez odbornej pomoci totiž hrozí, že vhupnete do extrému, ktorý váš organizmus položí na kolená. „Vylúčenie sacharidov môže byť nebezpečné, obzvlášť, ak máte cukrovku,“ podotkla Davisová. Podobne sú na tom ľudia s chronickou poruchou obličiek, ktorí si musia dávať pozor na proteínové jedlá.

Dá sa to jednoducho a nenásilne

Na začiatok je najlepšie stanoviť si menší cieľ, o ktorom viete, že ho stopercentne dosiahnete. Môžete napríklad skúsiť plankovú alebo drepovú challenge. Obe fungujú na rovnakom princípe. V priebehu mesiaca urobíte napríklad deväťsto opakovaní, ktoré si rozdelíte do jednotlivých dní. To znamená, že v jeden deň urobíte daný cvik 30-krát.

Existuje aj iná varianta, keď začínate napríklad na 10 opakovaniach, nasledujúci deň skúsite 15 opakovaní a napokon 20. Cvik opakujete 20-krát tri dni, následne si číslo opäť navýšite napríklad na 30. Internet je plný inšpirujúcich nápadov, ako sa nakopnúť do cvičenia či lepších stravovacích návykov.

Zdroj CNN
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií