fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Hajao Mijazaki: režisér s najbujnejšou fantáziou. V čom spočíva jeho jedinečnosť?

Máte tip? napíšte nám mailom

Autor mnohých chválených diel nie len pre deti. Rozprávky bez klišé a všednosti. Toto je japonský Walt Disney.

Okrem animácií kreslených filmov sa tiež venuje aj scenáristike, réžii, tvorbe komixov a je aj producentom. Narodil sa 5. januára 1941 v Tokiu. Jeho otec bol riaditeľom firmy, ktorá vyrábala súčiastky pre stíhačky. Veľkým vzorom mu bola aj matka, ktorá niekoľko rokov trpela tuberkulózou. Všetky tieto skutočnosti Mijazakiho v jeho tvorbe ovplyvnili, čo je vidieť aj na jeho dielach.

Tie nepoznajú žiadne klišé alebo všednosť. Každá z jeho snímok ukazuje krásu, ktorá sa na svete nachádza. Sú povznášajúce, odhaľujú radosť, fantáziu a ukazujú, že kúzla sú úplne samozrejmá vec. Na rozdiel od iných autorov sa totiž líši aj tým, že pri akomkoľvek prejave nadprirodzena sa jeho postavy nezamyslia nad tým, že to, čo sa práve stalo, nie je reálne. Jednoducho to prijmú.

Hajao Mijazaki
Cesta do fantázie. Zdroj: youtube

Takýto postoj postáv ovplyvňuje aj samotného diváka. Ohromné dobrodružstvá, podivné tvory žijúce v lesoch a harmónia s prírodou. Ťažko povedať, či existuje autor s tak bujnou predstavivosťou, ako je práve Hajao Mijazaki. Animácii sa začal profesionálne venovať v roku 1963, kedy získal prácu ako animátor fáz pohybu v Tóei animéšon.

Jeho diela sú povznášajúce odhaľujú radosť, fantáziu a ukazujú, že kúzla sú úplne samozrejmá vec.

Neskôr počas práce na seriáli Ókami no šónen Ken (Vlčí chlapec Ken, 1963) sa zoznámil s režisérom Isaom Takahatom. Spolu v roku 1971 prešli k spoločnosti A Company, kde pracovali na animovanom seriáli Lupin III. Na niektorých častiach si prvýkrát vyskúšal aj prácu režiséra.

Prečítajte si tiež:
Oxford zverejnil otázky prijímacieho pohovoru. Čo myslíte, prešli by ste?
Hajao Mijazaki
Cesta do fantázie. Zdroj: youtube

Tu sa však práca Mijazajiho a Takahatu nekončí. Spolupracovali aj na legendárnom nemecko-japonskom seriáli Arupusu no šódžo Haidži (Heidi, dievčatko z Álp, 1974). Práve kvôli tomuto dielu Mijazaki navštívil Európu. Tá sa mu veľmi zapáčila.

Jeho kreativita oslovila mnohých ľudí.

V roku 1978 dokončil prvý autorský projekt, ktorým bol televízny seriál Mirai šónen Konan (Conan, chlapec z budoucnosti) a o rok neskôr sa na plátnach v kinách premietal jeho celovečerný debut Lupin III: Zámok Cagliostro. V nasledujúcich rokoch spracoval aj Sherlocka Holmesa (Meitantei Hómuzu, 1982).

Hajao Mijazaki
Môj sused Totoro. Zdroj: youtube

V roku 1984 vzniklo dielo Mirai šónen Conan: Tokubecu hen – Kjodaiki Gigant no fukkacu, ktoré Mijazakimu a jeho spolupracovníkom prinieslo taký finančný úspech, že si mohli dovoliť založiť vlastné štúdio s názvom Ghibli. Pod jeho strechou vytvoril Mijazaki deväť celovečerných filmov, z ktorých sa sedem stalo najnavštevovanejšími v roku ich premiéry a štyri z nich sú doteraz medzi prvými priečkami najviac zárobkových v Japonsku.

Ktoré diela vám odporúčame?

Naušika z Veterného údolia – hodnotenie na ČSFD 85 %, 1984, 116 min, animovaný, dobrodružný, fantasy, sci-fi

Prečítajte si tiež:
Chcete žiť dlhšie? Prečítajte si, ako na to

Môj sused Totoro – hodnotenie na ČSFD 85 %, 1988, 86 min, animovaný, dobrodružný, fantasy, rodinný

Princezná Mononoke – hodnotenie na ČSFD 87 %, 1997, 133 min, animovaný, dobrodružný, fantasy

Cesta do fantázie – hodnotenie na ČSFD 87 %, 2011, 124 min, animovaný, dobrodružný, fantasy, rodinný

Zámok v oblakoch – hodnotenie na ČSFD 85 %, 2004, 118 min, animovaný, dobrodružný, fantasy, romantický

Zdvíha sa vietor – hodnotenie na ČSFD 78 %, 2013, 126 min, animovaný, vojnový, romantický, dráma

Mijazaki nie je len obyčajný tvorca kreslených rozprávok

Jeho detailne vypracované animácie, kreatívne nápady a dej s myšlienkou z neho jednoznačne robia jedného z najuznávanejších anime tvorcov v histórii. Po snímku z roku 2013 s názvom Zdvíha sa vietor ohlásil svoj definitívny odchod do ústrania.

Aj napriek tomu v roku 2018 vyšiel krátkometrážny film o malej húseničke s názvom Boro the Caterpillar. Jeho vnímanie a zobrazovanie sveta v animácii dalo ľudstvu nesmierne veľa. Či už ide o celovečerný alebo krátkometrážny snímok, každý z nich je jedinečný.

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií