fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Prekonal sám seba: nepálsky šerpa zdolal Mount Everest po 23. raz, postaral sa o nový svetový rekord

Máte tip? napíšte nám mailom

49-ročný šerpa v stredu ráno zdolal najvyššiu horu sveta, na vrchole Mount Everestu stál už 23.-krát. Vytvoril tak nový svetový rekord v počte výstupov na túto horu; prekonal seba samého.

Kami Rita je šerpa pochádzajúci z dedinky Thame, ležiacej v tieni Everestu. V utorok v noci začal výstup z tzv. „Campu IV” a vrchol dosiahol spolu s ďalšími horolezcami v stredu ráno okolo 7:50 hod. miestneho času. Všetci členovia expedície sú v poriadku.

Šerpovia sú známi svojou vytrvalosťou a skúsenosťami vo vysokých nadmorských výškach, slúžia ako sprievodcovia pre mnohých zahraničných horolezcov, ktorí sa snažia vyliezť na najvyššie himalájske vrcholy.

Chce to potiahnuť na 25

Prvýkrát Rita na horu Čumulangma, ako je Everest známy v Číne, vyšiel vo veku 24 rokov, píše teraz.sk. Odvtedy, teda od roku 1994, výstup opakoval takmer každý rok. V prehľadnej tabuľke si jeho expedície môžete pozrieť po kliknutí na tento odkaz.

Prečítajte si tiež:
Tieto znamenia zverokruhu majú najväčší počet miliardárov - a najmenší

A zrejme bude tento najnovší pokus naďalej prekonávať – teda minimálne dvakrát. Pre agentúru Reuters povedal: „Stále som silný a na Sagarmáthá (Mount Everest po nepálsky – pozn. red.) chcem vyjsť 25-krát.”

https://www.instagram.com/p/BxerCb8CYJd/

Prvý zdokumentovaný výstup na túto horu bol v roku 1953. 29. mája ho zdolali novozélandský horolezec Sir Edmund Hillary so šerpom Tenzingom Norgayom.

Nie je to lacný špás: povolenie stojí takmer 10-tisíc eur

Odvtedy sa takýmto počinom môže popýšiť asi 5000 ľudí, niektorí aj viackrát. Horolezecká sezóna sa začína v marci a končí v máji a v súčasnosti sú ešte stovky horolezcov na Evereste, snažiac sa dosiahnuť vrchol aj z nepálskej, aj z tibetskej strany.

Nepál vydal na tohtoročnú jarnú sezónu rekordných 378 povolení, ktoré na jedného stoja 11 000 dolárov (cca 9800 eur), čo vyvoláva obavy z preplnenosti.

Minulý rok sa na vrchol Mount Everestu dostalo rekordných 807 lezcov, pričom 563 ľudí vyšplhalo z juhu, teda z nepálskej strany, a 244 zo severnej strany v Tibete. Hora si tiež vyžiadala životy piatich lezcov vrátane skúseného šerpu, píše sa na ndtv.com. Od roku 1922, kedy boli zaznamenané prvé úmrtia, na Evereste zomrelo viac ako 200 ľudí.

Prečítajte si tiež:
Že študovať sa dá len do 30-tky? Omyl! Najstarší študent má u nás 77 rokov

Najvyššia skládka sveta

Nezanedbateľným faktom je aj to, že po lezcoch v horách zostáva neskutočný neporiadok. V apríli upratovací tím zniesol dole až tri tony odpadu, ktorý po sebe zanechali ľudia – od prázdnych konzerv cez prázdne kyslíkové fľaše až po horolezecký výstroj.

O tom, ako sa Nepál a Tibet snažia riešiť obrovské množstvo odpadu, sme písali v decembri. Horolezci musia napríklad zaplatiť kauciu vo výške takmer 4000 eur a pokiaľ z vrchu späť dole donesú minimálne 8 kilogramov odpadu, kauciu im nepálske úrady vrátia.

 

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií