fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Kosť, Iron Man či Sheldon Cooper. Filmové postavy, ktorých predlohami boli skutoční ľudia

Máte tip? napíšte nám mailom

Niektoré obľúbené filmové postavy podľa skutočných ľudí, ktorí žili alebo stále žijú. Vedeli ste, že napríklad taká filmová forenzná antropologička Temperance Brennenová je knižná postava súdnej antropologičky Kathy Reichs. Podľa knižnej predlohy neskôr vznikol aj populárny seriál Kosti. 

Zatiaľ čo niektoré postavy vznikli vďaka predstavivosti a kreativite tvorcov, mnoho preslávených filmových postáv bolo inšpirovaných skutočnými ľuďmi a ani ste o tom (možno) nevedeli.

Videli ste film 50x a stále po prvý raz v hlavných úlohách s Drew Barrymore a Adamom Sandlerom? Aj táto snímka vznikla podľa skutočnej osoby. Filmová Lucy, trpí amnéziou presne ako Michelle Philpotová, ktorú postihol rovnaký osud a jej manžel jej každý deň pripomína, že je vydatá.

Stránka Bright Side zostavila zoznam filmových postáv, ktoré vznikli podľa predlohy skutočných ľudí.

James Bond

Zdroj: © Casino Royale / Sony Pictures Releasing © Yeo-Thomas / The National Archive

V snímke Srdečné pozdravy z Ruska (From Russia with love) je James Bond (Ian Fleming) uväznený vo vlaku spoločne s agentmi KGB a vrahom, ktorý prahne po jeho krvi. Snímka končí večerou Bonda s nepriateľom. Podobne ako Yeo-Thomas, ktorý bol tiež známy ako “Biely králik”, bol rovnako uväznený vo vlaku s jednotkami SS a dôstojníkom Gestapa Klausom Barbiem, ktorý zavraždil jedného z Thomasových kolegov. Aj on skončil na večere s nepriateľom Barbiem. Rovnako ako Bond, Yeo-Thomas bol tiež lámačom ženských sŕdc.

Srdečné pozdravy z Ruska sú druhým zo série britských filmov o tajnom agentovi Jamesovi Bondovi. Je natočený podľa rovnomerného románu Iana Flemigna z roku 1957.

Prečítajte si tiež:
Vedeli ste, že svet prišiel o tieto turistické pamiatky v priebehu 5 rokov?

Miss Piggy, The Muppet Show

Zdroj: © The Muppet Show / ITV © Is That All There Is? / Capitol Records

Tvorkyňa Miss Piggy Bonnie Erickson, priznala, že jej muppet Miss Piggy bol inšpirovaný nezávislou Peggy Lee, speváčkou na rozhlasovej stanici v Severnej Dakote.

Peggy Lee bola jazzovou speváčkou a rovnako ako muppet, ktorého pôvodne pomenovala ako slečna Piggy Lee, aj ona bola predurčená stať sa slávnou.

Jean Valjean z Les Misérables

Zdroj: © Les Misérables / Universal Pictures © Eugène François Vidocq / Wikimedia Commons

Jean Valjean sa vo filme Bedári dopustil trestného činu krádeže, keď ukradol chlieb pre svoju rodinu a následne ho uväznili.
Jean Valjean sa dopustil trestného činu pre iných, keď ukradol chlieb pre svoju rodinu a bol za to uväznený. Podobne ako Valjean, aj Eugène François Vidocq uskutočnil veľa úspešných útekov z väzenia, keď sa prezliekol za námorníka či dokonca za mníšku.

Lucious Lyon, Empire

Zdroj: © Empire / Walt Disney Television © Vol. 2… Hard Knock Life / Def Jam Recordings

Spolutvorca Empire bol fascinovaný životom Jay-Z, jeho kriminálnou minulosťou a taktiež aj tým, ako sa vypracoval na úspešného rapera 21. storočia. Danny Strong vystaval hlavnú úlohu tak, aby sa čo najviac podobala na manžela Beyoncé.

Tony Stark, Iron man

Zdroj: © Iron Man / Marvel © Howard Hughes / EASTNEWS

Stan Lee vytvoril postavu Tonyho Starka na základe Howarda Hughesa, ktorý bol americkým obchodným magnátom, investorom, pilotom a obľúbencom žien.

Hannibal Lecter, The Silence of the Lambs

Zdroj: © The Silence of The Lambs / Orion Pictures © Alfredo Balli Trevino / Wikimedia Commons

Spisovateľ Thomas Harris, ktorý sa preslávil najmä vďaka postave Hannibala Lectera. Hannibal vznikol kvôli Afredovi Balli Trevinovi, vraždiacemu chirurgovi.

Keď sa autor Harris prvýkrát stretol s Trevinom, myslel si, že vedie rozhovor lekárom. Až neskôr sa ukázalo, že Trevino bol chirurg odsúdený za vraždu svojho milenca. Jeho tajomná osobnosť počas rozhovoru je vyobrazená v neslávnom rozhovore medzi Hannibalom a agentom FBI.

Prečítajte si tiež:
Milovníci kníh, spozornite: V súťaži Knižná Odysea môžete od Martinusu vyhrať až 186 kníh!

Ebenezer Scrooge, A Christmas Carol

Zdroj: © A Christmas Carol / Walt Disney Pictures © John Elwes / Wikimedia Commons

Slávny Ebenezer Scrooge vznikol rukou Charlesa Dickensa. Toho inšpiroval príbeh politika z 18. storočia, Johna Elwesa. Napriek tomu, že sa narodil bohatým, všetci ho poznali ako skúpeho muža. Namiesto toho, aby žil v príjemných podmienkach a vychutnával si život, radšej žil v dome, ktorý bol na pokraji zrútenia len preto, aby nemusel investovať do opráv. Taktiež nosil roztrhané šaty a jedol zhnité jedlo.

Princess Aurora, Sleeping Beauty (Šípková Ruženka)

Zdroj: © Sleeping Beauty / Walt Disney Productions © Sabrina / Paramount Pictures

Dokonalá postava Šípkovej Ruženky nebola inšpirovaná nikým iným ako Audrey Hepburn, Hollywoodskou herečkou, ktorá žala slávu počas Zlatej éry v Hollywoode. Audrey bola preslávená ako módna ikona.

Temperance “Kosť” Brennan, Kosti

Zdroj: © Bones / Fox © Kathy Reichs / Wikimedia Commons

Kathy Reichs napísala knižnú sériu založenú na sebe. Hlavná postava Kosť je rovnako ako ona forenzná antropologička, ktorá tiež píše mysteriózne novely. Podľa knižnej predlohy bol nakrútený aj populárny seriál Kosti.

Sheldon Cooper, Teória veľkého tresku

Zdroj: © The Big Bang Theory / CBS © Another Thin Man / Metro-Goldwyn-Mayer © Leon Cooper / Wikimedia Commons
Hoci postava Sheldona Coopera bola inšpirovaná počítačovým programátorom, ktorého tvorca seriálu osobne poznal, jeho meno bolo zložené z dvoch rôznych ľudí. Sheldon pochádza od Sheldona Leonarda, herca a producenta, ktorého diela tvorca obdivoval. Cooper pochádza od Leona Coopera, fyzika a laureáta Nobelovej ceny.
 
Zdroj: brightside.me
Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií