fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Mamička požiadala syna po hraní vonku, aby odtlačil ruku do Petriho misky. Výsledok stojí za to!

Máte tip? napíšte nám mailom

Keď je veda zábavou!

Tasha Sturm je mikrobiologická laboratórna technička v Cabrillo College v Kalifornii a zároveň matkou 8-ročného chlapca. Keď jej syn prišiel domov po tom, čo strávil celý deň hraním vonku, požiadala ho, aby odtlačil ruku do Petriho misky naplnenej tryptickým sójovým agarom, ktorý vytvorí želé ideálne na pestovanie mikrobiálnych kultúr. O niekoľko dní sa v miske začali tvoriť rôzne druhy baktérii, kvasiniek a plesní a vytvorili tak zaujímavý obraz detskej ruky. Fotografia sa objavila na internete a baktérie, ktoré boli zachytené na chlapcovej ruke, vyvolali medzi ľuďmi dohady, že bol určite chorý a treba s ním ísť k lekárke, no jeho matka poznamenala, že hoci na pohľad môže záber pôsobiť nebezpečne, baktérie na koži a rukách sú normálnym javom.

ruka

Niet divu – denne nimi prejde toľko vecí, a pri deťoch to platí hneď niekoľkonásobne, pretože tie objavujú svet najmä rukami a všetko musia chytať. Baktérie, pokiaľ sú v bezpečnom množstve, pomáhajú udržiavať správnu funkciu imunitného systému a tráviaceho traktu. Ľudské telo poskytuje “domov” biliónom mikroorganizmom. Je ich tak veľa, že v skutočnosti prevyšujú naše bunky v pomere 10: 1.

Prečítajte si tiež:
Radi snívate? Prinášame vám 16 faktov o snoch, o ktorých ste určite nevedeli!

A takto vyzerá baktéria napravo dole v zväčšení:

bac

Zdroj: businessinsider.com

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií