fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Na Slovensko mieri sneženie. Dorazí už do pár hodín

Sneženie už zasypáva Chorvátsko, či Slovinsko. Výrazné zrážky mieria aj na naše územie. Na naše územie by mali zrážky doraziť v ranných hodinách a postupne počasie na Slovensku začne spôsobovať celkom výrazné problémy.

Máte tip? napíšte nám mailom

Európu čaká nepriaznivé zimné počasie, ktoré už v týchto chvíľach začína spôsobovať prvé problémy a to predovšetkým v oblasti Jadranu. Problémy neobídu ani naše územie a mali by začať v ranných hodinách.

Z Jadranu totiž postupuje do našej oblasti teplý front. Problémom je však to, že tento teplý front prichádza do chladného vzduchu, ktorý k nám uplynulé dni prúdil. Zrážky tak začínajú najskôr vypadávať vo forme snehu. Prvé problémy spôsobuje sneženie v Chorvátsku, kde je väčšina ciest na severe krajiny pod vrstvou čerstvého snehu.

V priebehu nadchádzajúcich hodín sa očakávajú problémy aj v ďalších európskych krajinách. Pred snežením, či mrznúcim dažďom platia varovania v Chorvátsku, v Slovinsku, v Rakúsku, v Maďarsku, či v susednej Českej republike.

Aktuálne predpovede numerických modelov počítajú s tým, že sneženie by sa malo vyskytovať predovšetkým západne od nás. Nad naše územie už totiž bude zatekať teplejší vzduch. Do zajtrajšieho večera môže v nižších polohách Rakúska, Slovinska, Česka, či Maďarska napadnúť od 5 až do 20 cm snehu.

Sneženie sa očakáva aj v takej Viedni, no problémy neobídu ani naše územie. Na Slovensku by malo začať snežiť v skorých ranných hodinách a sneženie sa začne rozširovať od juhozápadu.

Prečítajte si tiež:
V Tibete sa bolo silné zemetrasenie

Počítajte s tým, že ranné cesty v okolí Bratislavy, západného Slovenska, či v oblasti Záhoria budú šmykľavé a pod vrstvou čerstvého snehu. Čaká nás tak príchod prvej snehovej nádielky.

Tá však nebude mať dlhú trvácnosť. Pomerne rýchlo sa totiž nad naše územie začne dostávať vo výškach teplejší vzduch, v dôsledku čoho sa skupenstvo zrážok začne zo snehových meniť na kvapalné a to bude pomerne veľký problém.

V nižších vrstvách sa totiž stále bude nachádzať studený vzduch a teploty by sa mohli udržiavať aj pod bodom mrazu. Ako vidieť na animácii, kde modrá farba reprezentuje sneh, červená mrznúci dážď a zelená dážď, tak Slovensko čaká pomerne výrazný mrznúci dážď.

Ten by mal zasiahnuť predovšetkým východnú časť západného Slovenska a stredné Slovensko. Veľmi pomaly by mali zrážky prechádzať do kvapalného skupenstva.

Zajtra ráno tak očakávajte od západu príchod snehových zrážok, ktoré sa postupne v nižších polohách zmenia na mrznúci dážď, či dážď, pri ktorom sa bude vytvárať pomerne silná poľadovica. Na cestách si tak treba dávať veľký pozor. Detailnejšie informácie o situácii v jednotlivých okresoch Slovenska si pozrite TU.

Prečítajte si tiež:
Hladina Dunaja dosiahla vyše 7 metrov a naďalej stúpa
Viac správ o počasí nájdete na iMeteo.sk - Najnovšie informácie o počasí pre Slovensko a svet.
Máte tip? napíšte nám mailom
Zdroj imeteo

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií