fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Odtrhol sa obrovský kus ľadovca, ktorý je väčší než rozloha Paríža. Grónsko sa začína topiť!

Od najväčšieho arktického ľadovca v oblasti Grónska s názvom Nioghalvfjerdsfjorden sa odtrhol obrovský fragment ľadovca a vplával do mora. Aj toto je jedným z neklamných znakov, že naša klíma sa nenávratne mení.

Máte tip? napíšte nám mailom

Vedci v pondelok uviedli, že z ľadovca Nioghalvfjerdsfjorden na severovýchode Grónska sa odtrhol obrovský kus ľadu. Ide o najväčší ľadovcový šelf v arktickej oblasti.

Odthnutý kus ľadovca má viac ako 113 kilometrov štvorcových – väčší než rozloha Paríža. Satelitné snímky ukazujú, ako sa časť ľadovca rozpadla na viaceré malé kúsky. Podľa odborníkov ide o ďalší znak zmeny podnebia.

„Atmosféra v regióne sa od roku 1980 oteplila asi o +3 °C. V roku 2019 aj v roku 2020 sme zaznamenali rekordné teploty,“ uviedla pre BBC Dr. Jenny Turtonová. Ľadovec tu popraskal ešte v roku 2019 a teraz sa zlomil a odtrhol.

Spoločnosť GEUS zverejnila aj satelitné snímky, ktoré ukazujú časti ľadovca, ktoré sa odlomili.

Grónsko pokrýva ľad na približne 79 % ostrova. Vedci predpokladajú, že keď sa ľadovce topia v blízkosti zemských pólov, mohla by hladina vody do konca storočia stúpnuť asi o meter a zaplaviť pláže a nižšie pobrežné oblasti.

Informácie o rozpade znepokojili predstavitelia organizácií pracujúcich na ochrane prírodného prostredia. „Toto je ďalší budíček ohľadom klimatickej krízy v rýchlo sa otepľujúcej Arktíde,“ uviedla vo vyhlásení zástupkyňa severskej pobočky Greenpeace Laura Meller.

Prečítajte si tiež:
Burger King si na základe hororovému trháku tohto roka "TO," rozhodol spraviť reklamu: Takto šokoval divákov v kine

„Keď sledujeme taký veľký odtrhnutý kus ľadovca, je to šokujúce, ale pri súčasnom vývoji v Arktíde musíme uznať, že sa to dalo čakať,“ pripustil Niels J. Korsgaard, výskumný pracovník Geologickej služby v Dánsku a Grónsku.

Viac správ o počasí nájdete na iMeteo.sk - Najnovšie informácie o počasí pre Slovensko a svet.
Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií