fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Pamätáte si na starší manželský pár, ktorý zomrel na Titanicu vo vrúcnom objatí? A vedeli ste, že ide o skutočnú udalosť?

Máte tip? napíšte nám mailom

Potopenie Titanicu patrí dodnes medzi najväčšie katastrofy v celej našej histórii. Na palube Titanicu v roku 1912 zomrelo vyše 1500 ľudí a jednými z tých boli aj manželia Ida a Isidor Straus. A vďaka Jamesovi Cameronovi sme ich videli umierať aj my.

Pamätáte si na pár postarších ľudí, tlačiacich sa k sebe na posteli vo vnútri svojej kajuty, ktorá sa začína plniť vodou? Napriek tomu, že im bol vo filme venovaný len krátky okamih, určite sa vryl do pamäti nejedného z nás. Vedeli ste však, že táto romantická scéna bola inšpirovaná skutočnou udalosťou?

Ida a Isidor sa brali v roku 1871 a mali spolu sedem detí. Na palube Titanicu nepatrili len tak k hocijakým pasažierom, práve naopak! Boli súčasťou smotánky a mali jednu z najlepších kajút, pretože Isidor bol spoluzakladateľom a vlastníkom obchodného domu Macy’s.

Keď došlo k osudnému nárazu, na lodi prepukla panika a všetci sa začali zhlukovať k záchranným člnom – vrátane manželov Strausových. Ako cestujúci prvej triedy mali prednostné právo na miesto v člnoch, ale Isidor odmietol s tým, aby posádka namiesto toho pomohla ženám a deťom. Dôstojník sa ho pokúšal presvedčiť, aby svoje rozhodnutie zvážil: „Pozrite pán Straus, viem, kto ste, k akej triede patríte. Máte miesto na záchrannom člne!“ 

Na to sa obrátila pani Strausová a povedala: „Žijeme spolu už 40 rokov a máme šesť krásnych detí. Ak ty nenastúpiš do člna, nepôjdem ani ja.“  Následne vstala a vystúpila zo záchranného člnu.

Prečítajte si tiež:
Hviezda 50 odtieňov, Dakota Johnson, vymenila Jamieho Dornana za ...

Riadila sa heslom “keď sme spolu žili, tak spolu aj zomrieme”. Svoje miesto postúpila svojej slúžke a dala jej aj svoj kožušinový kabát s tým, že ona už ho potrebovať nebude.

Svedectvo o ich dojemnom čine podal plukovník Archibald Gracie IV., ktorý tragédiu prežil a uviedol, že naposledy manželov Strausových videli stáť na palube ruka v ruke a že to bola tá najpozoruhodnejšia ukážka lásky a oddanosti. V tom však prišla prívalová vlna, ktorá narazila do jednej strany lode a manželov zmietlo do mora spolu s desiatkami ďalších ľudí. Predpokladajú, že ako mnohí vo vode zamrzli.

Rodina preto nechala nabrať vodu z vraku lode a uložila ju do urny.  Na ich pomníku je vytesaný text z Piesne piesní: “Ani mnohé vody nemôžu uhasiť lásku, a rieky jej nezatopia…” 

Samotný Cameron však o tejto skutočnosti nemal ani poňatia. Tragický osud staršieho páru zasadil do filmu len z dôvodu zosilneného emotívneho zážitku… Žijúcim potomkom tohto manželského páru však pri zhliadnutí tejto scény naskočila husia koža. A čo vy? Zasiahlo vás to?

Prečítajte si tiež:
Aktivistka Greta Thunberg bude mať svoj vlastný seriál!

 

Zdroj: https://fottik.blofi.sk/skutocny-pribeh-o-pare-ktory-spolocne-zomrel-na-titanicu-ako-to-bolo-v-skutocnosti/3/

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií