fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Radi si doprajete pohár vínka? Dobre robíte! Neuveríte, aké zázraky s vami spraví

Máte tip? napíšte nám mailom

Víno obľubuje mnoho ľudí – a mimoriadne populárne je aj na Slovensku. V obľúbenosti síce trochu zaostáva za pivom, no mali by sme vedieť, že aj víno ponúka rôzne benefity. Aké priaznivé účinky má pre zdravie?

Pri pití vína (ako aj hocijakého iného alkoholu) je nutné odhadnúť správne množstvo. Hoci by sme si radi dopriali veľké poháre (obrovské ako čaše zo stredovekého obdobia), experti na zdravie tvrdia niečo iné. Pre ženy sa odporúča vypiť jeden až dva poháre denne, informuje Wideopeneats.com. Jeho pozitívne stránky však nemožno vôbec podceniť. Víno obsahuje potrebné antioxidanty, ktoré pomáhajú napríklad v boji proti rakovine.

Víno dokonca buduje lepší imunitný systém. Ak máte problém s rednutím kostí, namiesto pitia mlieka si denne doprajte trochu vína. Aj na riešenie tohto problému je ako stvorené, keďže červené víno obsahuje vysokú hladinu kremíka. Účinným pomocníkom je tak aj v boji proti osteoporóze.

Víno priaznivo prispieva k zdraviu. Zdroj: pexels.com
Víno má na zdravie priaznivé účinky. Zdroj: pexels.com

Vínom k zdraviu?

Všetci, ktorí si mysleli, že k dlhovekosti prispeje len zdravá strava, sa skutočne mýlili. Víno dokáže riediť krv, takže je silným pomocníkom proti mŕtvici. Avšak aj tu platí pravidlo všetko s mierou, aby to nemalo skôr nežiaduci efekt. Výskumníci z Izraelského technologického inštitútu zisťovali, ako je to s konzumovaním vína naozaj. Ich cieľom bolo zistiť, aké účinky má víno na naše cievy. Prišli k záveru, že keď človek pije víno 21 dní po sebe, jeho prietok krvi v cievach sa výrazne zlepší. Denná liečba jedným pohárom vína tak môže byť naozaj priaznivá. Navyše pomáha prevencii voči kardiovaskulárnym ochoreniam a znižuje cholesterol.

Prečítajte si tiež:
Viete, prečo majú chirurgovia na operačných sálach zelené alebo modré plášte? Dôvod vám môže zachrániť život
Zdroj: pexels.com
Zdroj: pexels.com

Vedci z Harvard Medical School prišli na zaujímavé zistenia. „Muži, ktorí konzumujú priemerne štyri až sedem pohárov červeného vína za týždeň, majú údajne len 52 %-nú pravdepodobnosť, že im zistia rakovinu prostaty, na rozdiel od tých, ktorí červené víno vôbec nepijú.”  Víno je prospešné aj z hľadiska funkcie mozgu. Ukázalo sa, že keď človek pije víno, pomáha mu tento nápoj k tomu, aby mu neuróny v mozgu pomalšie odumierali. Takže je efektívnym prostriedkom k správnej činnosti mozgu. Je možné, že by sme v budúcnosti vďaka nemu aj zmúdreli?

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií