Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Pri lyžovačke nezabúdajte na kvalitné okuliare. Tieto nosia aj známi športovci a herci

Snáď niet lepšej lyžovačky/snowboardovačky, ako takej, ktorú sprevádzajú príjemné slnečné lúče. Lanovkou sa vyvezieme na svah, v bufete si objednáme kávu, posadíme sa na terasu a tvár nastavíme k slnku. No treba dávať pozor, pretože toto vysokohorské pre naše oči nie je najlepšie.

Po víkende je ešte v prevádzke okolo 12 stredísk. Lyžuje sa už len vo vyšších polohách. Ak ešte máte chuť lyžovať, neváhajte!

Snežná slepota vôbec nie je príjemná

Najextrémnejším príkladom nedostatočnej ochrany zraku je práve snežná slepota – fotokeratitída. Ide o poškodenie očnej rohovky UV žiarením. Často vzniká práve vo vysokohorskom prostredí, a to z toho dôvodu, že UV žiarenie je znásobené odrazom od snehu.

Oči si treba chrániť aj v zime. Zdroj: healthline.com

Keď si oči postačujúco nechránime okuliarmi s UV filtrami, môže sa „slepota“ prejavovať pocitom cudzieho telesa v oku, prudkou bolesťou očí a neschopnosťou úplne ich otvoriť.

Tento stav môže pretrvávať aj niekoľko dní po tom, ako sa vrátime zo svahu.

Suchší a chladnejší vzduch vyvoláva aj slzenie, takže o dôvod viac, aby milovníci zimných športov investovali do tohto doplnku.

Okuliare by mali byť samozrejmosťou

Lyžiarske či snowboardové okuliare by preto mali byť nutnosťou. Odporúčame okuliare zo slovenského e-shopu www.cece.sk, ktorý funguje už piaty rok – vznikol na jar 2014. Sledovať ich môžete, samozrejme, aj na Facebooku a Instagrame.

https://www.instagram.com/p/BtRoFaQlPes/?utm_source=ig_web_button_share_sheet

Prečo?

  • Rám CECE okuliarov je vyrobený z termoplastického polyuretánu, ktorý je extrémne odolný voči vonkajším vplyvom, opotrebovaniu a nárazom.
  • Okuliare CECE obsahujú otvory na odvádzanie teplého vzduchu z tváre a umožňujú až 190° uhol videnia.
  • Pena po okrajoch okuliarov sa skladá až z dvoch vrstiev a je veľmi hustá.
  • Pri pohľade cez okuliare vnímate minimálne rám okuliarov, teda máte pocit, akoby ste ich ani nemali.
  • Sklá okuliarov CECE sa skladajú z dvoch polykarbonátových vrstiev, 100 % chránia pred UV žiarením, sú vyrobené s ochranou proti poškriabaniu a taktiež obsahujú ochrannú vrstvu proti roseniu skla.

Mimochodom, CECE okuliare nosia aj známi športovci, ako napríklad Rado Dubový, Zuzka Medlová alebo adrenalínový blázon Honza Kaňurek.

https://www.instagram.com/p/BEHPmxMntPe/?utm_source=ig_web_button_share_sheet

Sklá sú rôzne. Ako si vybrať?

Výber sfarbenia šošovky súvisí najmä s počasím a podmienkami, v ktorých budete športovať. Poznáme dva základné typy, a to:

  • okuliare s farebným, rozjasňujúcim sklom (žltá, oranžová alebo iná reflexná farba) – tieto okuliare sa používajú výhradne v nepriaznivom počasí, lyžiarovi zvýrazňujú terén; neodporúčajú sa v slnečnom počasí, pretože zostrujú svetlo,
  • okuliare s tmavším alebo zrkadlovým sklom – vonkajšia vrstva má tendenciu slnečné lúče tlmiť či už zrkadlovou fóliou, alebo tmavšou vonkajšou vrstvou.

U každého výrobcu sa sklá trochu líšia. CECE.sk má takúto špecifikáciu:

Zdroj: cece.sk

Super je, že si môžete kúpiť náhradné sklá a doma ich podľa potreby vymeniť.

Hlavne opatrne

Opäť pripomíname, že na lyžovačke treba dodržiavať tzv. Biely kódex. Je to súhrn základných pravidiel, súvisiacich s bezpečnosťou na svahu. Treba byť maximálne opatrný, ohľaduplný a zodpovedný – za zrážku vždy môže lyžiar idúci zhora. Aby ste lyžiarov pred sebou dobre videli, aby sa vám svetlo tak veľmi neodrážalo od snehu a aby vám neslzili oči, investujte do okuliarov.

Pripomíname aj veľké porovnanie skipasov, kde sa jednoduchým a rýchlym prelinkom dostanete na stránku lyžiarskych stredísk.

Užite si to!

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií