fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Pripravte sa na prvé mrazy! Hrozí hneď na viacerých miestach

Po vlne daždivého a chladného počasia sa črtá príjemná zmena, ktorá by mala v našej oblasti nastoliť priaznivé a stabilné počasie a to počas niekoľkých dní až týždňov. Prichádza babie leto.

Máte tip? napíšte nám mailom

Prvý deň meteorologickej jesene máme za sebou. 1. septembra tak oficiálne začala jeseň. I keď záver meteorologického leta bol jesenný, meteorologická jeseň začne letným počasím. Tešiť sa môžeme predovšetkým na budúci týždeň.

Prídu prvé mrazy

Nasledujúce tri dni bude na našom území panovať stabilné, prevažne jasné až polooblačné počasie s minimom zrážok. Môže za to výbežok vyššieho tlaku, ktorý k nám bude zasahovať od severozápadu.

Zároveň sa začne na našom území postupne otepľovať. Najteplejšie by malo byť v sobotu, kedy sa teploty postupne vyšplhajú na +22 až +27 °C, čo sú na súčasnú ročnú dobu veľmi príjemné a nadpriemerné teploty. Potom sa však ochladí.

Cez víkend bude cez naše územie postupovať studený front, za ktorým k nám od severu prenikne chladný vzduch. Od nedele nás čakajú teploty, ktoré sa vyšplhajú počas dňa len na +15 až +23 °C.

Nočné a ranné teploty však budú ešte nižšie. V studenom vzduchu sa totiž do našej oblasti začne od severozápadu rozširovať výbežok tlakovej výše, ktorá síce zabezpečí jasné počasie, no počas nočného vyjasňovania a utíšení vetra budú teploty v studenom vzduchu klesať poriadne nízko a to na celom území pod hranicu +10 °C.

Prečítajte si tiež:
AKTUÁLNE: Sneženie prinieslo okolo 5 cm. Sneh zasypal cesty

V dolinách a v kotlinách však bude ešte o čosi chladnejšie a teploty by mali klesať až k 0 °C, prípadne ojedinele aj na -1 °C. Mráz sa tak vyskytne ojedinele, no prízemný mráz hrozí hneď na viacerých miestach.

Babie leto príde o týždeň

V druhej polovici budúceho týždňa sa však začne postupne otepľovať. Tlaková výš sa začne presadzovať nad Európou a postupne bude mať dominantný vplyv na počasie v mnohých štátoch Európy.

Táto tlaková výš nastolí stabilný charakter počasia a súčasne sa zastaví príliv studeného vzduchu. Teploty tak začnú pomaly stúpať.

Aktuálne vyhliadky naznačujú, že stabilný charakter počasia nás čaká takmer celú prvú polovicu mesiaca september. Očakávajte preto jasné až polojasné počasie s teplotami, ktoré sa budú postupne šplhať až nad hranicu +25 °C.

Očakávaný vývoj teplôt
Očakávaný vývoj teplôt
Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií