Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Ranné vtáčatá majú smolu! Odborník odporúča školu a prácu až okolo 10:00!

Civilizačná choroba 21.storočia? Nedostatok spánku!

Špecialista na spánok, doktor Paul  Kelley hovorí : „Nemôžeme zmeniť naše 24-hodinové rytmy. Nemôžete sa naučiť vstávať v určitú hodinu. Vaše telo sa bude ladiť so slnečným svetlom“

Ako je to so skorým vstávaním ?

„To platí  vo väčšine  väzníc a nemocníc. Oni prebúdzajú ľudí a dávajú  im jedlo, ktoré nechcú. Spánková deprivácia je mučenie.“  Dr.Kelley povedal, že pre spoločnosť by bolo potrebné zmeniť pracovné a školské hodiny tak, aby sa zmestili do prirodzeného rytmu človeka. Firmy, ktoré nútia zamestnancov chodiť do práce skoro, riskujú ich  pracovnú aktivitu, náladu či  zdravotné problémy.

„To je obrovský problém pre spoločnosť. Personál by mal začať o 10. hodine. Zamestnanci sú obvykle spánku zbavení. Máme spánku-zbavenú spoločnosť! Je to nesmierne škodlivé pre systém tela, pretože ten je ovplyvnený emocionálnou a fyzickou výkonnosťou. Jedná sa o medzinárodný problém. Všetci trpia a nemajú sa. “  Mladšie deti by mali vstávať prirodzene skôr, to znamená, že deti vo veku do desať  rokov by mali začať školu od 8.30 hod. Ale pre deti vo veku od 16  by škola mala začať až o 10:00, a od veku 18 rokov až o 11:00.

Spánok

Pri ľuďoch trpiacich nedostatkom spánku bolo zistené, že častejšie sa kvôli  krátkemu spánku „povzbudzujú “ drogami, cigaretami či alkoholom. To môže tiež vyvolať zlosť, úzkosť, frustráciu, impulzívne správanie, priberanie na váhe, vysoký krvný tlak, stres a psychické problémy.
„Mladí ľudia sú obzvlášť náchylní na nedostatok spánku a školský deň by mal mať striedavý štart, staršie deti by mali chodiť  do školy až medzi 10:00-11:00 , aby si mohli dlhšie pospať. Umožniť žiakom zostať v posteli dlhšie by posilnilo výsledky skúšok  približne o 10 percent,“ tvrdí lekár.

Tým, že tínedžeri budú mať viac spánku, sa budú môcť lepšie učiť, a výskumníci tvrdia, že  budú mať menej problémov so správaním, ktoré je v puberte nevyspytateľné.

Zdroj : dailymail.co.ukpixabay.com/sk

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií