fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Jedinečný koncert legendárneho Rodrigueza sa uskutoční 30. septembra v bratislavskej Starej tržnici

Máte tip? napíšte nám mailom

Príbeh Sixta Rodrigueza možno pokojne označiť za jeden z najsilnejších v dejinách hudby.

Kým jeho piesne sa kopírovali v miliónoch, inšpirovali bojovníkov proti apartheidu (rasistická politika tzv. oddeleného spolužitia obyvateľov rôznych rás – pozn. red.) a šírili sa o ňom legendy, on doma pracoval na stavbách. Jeden z najlepších pesničkárov z konca éry hippies sa napokon dočkal zaslúženého uznania vďaka oscarovému dokumentu Searching for Sugar Man.

Rodriguez na Pohode

Silný bol aj jeho príbeh s Pohodou. Trvalo šesť rokov, kým sa ho podarilo dostať na trenčiansky festival (foto TU, TU a TU), a keď už raz prišiel, nechcel odísť. Napokon sa stal posledným zahraničným účinkujúcim, ktorý opustil areál. Medzi rečou spomenul dve takmer vypredané šou v Royal Albert Hall a že by sa rád vrátil na Slovensko čo najskôr. Mnoho umelcov vraví, že sa radi vrátia, v tomto prípade na tom ale jeho tím pracoval s tímom Pohody od prvých dní po festivale. Ku koncertu v jednej z najprestížnejších sál na svete tak pridá len jeden koncert – 30. septembra vystúpi tento pesničkár s neuveriteľným hudobným a životným príbehom v bratislavskej Starej tržnici.

Prečítajte si tiež:
Vegáni na hrad! Červený Kameň bude hostiť obľúbené celodenné podujatie, ktoré by ste si nemali nechať ujsť

Príbeh Rodriguezovej hudobnej kariéry

Debutový album Sixta Rodrigueza Cold Fact koprodukoval Dennis Coffey, ktorý pracoval s takými interpretmi ako Marvin Gaye, Stevie Wonder, The Temptations. Druhý Comingfrom Reality produkoval Steve Rowland, známy zo spolupráce s The Cure či Boney M. Bývalý šéf Motown o ňom hovoril dokonca ako o jednom z piatich umelcov, ktorí sa ho najviac emocionálne dotkli. Rodriguezov pesničkársky talent prirovnávali k Bobovi Dylanovi. Prvý album sa však neujal a druhý bol taký prepadák, že vydavateľstvo s ním rozviazalo zmluvu dva týždne pred Vianocami. V roku 1976 si kúpil v Detroite opustený dom za 50 dolárov, v ktorom žije dodnes. S hudbou postupne nadobro skončil a napriek tomu, že na univerzite vyštudoval filozofiu, živil sa prevažne ako nádenník na stavbách.

POKRAČOVANIE NA DRUHEJ STRANE →

Osobnosť hudobníka a legenda o jeho samovražde

Viac ako 13.000 kilometrov od jeho domova, v Juhoafrickej republike, sa medzičasom stal kultom a jeho piesne inšpiráciou bojovníkov proti apartheidu. Jeho albumy niekoľkonásobne prekonali v predajnosti nahrávky Elvisa Presleyho, pričom väčšina sa šírila nelegálne. Piesne ako Establishment Blues i Sugar Man boli tŕňom v oku cenzorov, ktorí ich zakazovali a systematicky likvidovali nosiče, na ktorých sa nachádzali. Medzi fanúšikmi sa postupne šírili legendy o jeho živote a smrti, kariéru i život vraj ukončil samovraždou priamo na pódiu. Všetko sa zmenilo, keď v roku 1997 objavila Rodriguezova dcéra stránku, ktorá pátrala po jej otcovi. Kontaktovala autorov webu, tí dohodli koncerty, pričom po príchode do JAR Rodriguez každý jeden vypredal a do krajiny sa následne niekoľkokrát vrátil. Napriek obrovskému úspechu v Južnej Afrike sa vrátil domov a pokračoval v dovtedajšom živote v ústraní.

Prečítajte si tiež:
FENOMÉN ČERNOBYĽ: pozrite si unikátne reálne zábery v porovnaní so seriálovým spracovaním

Uznanie nielen doma mu priniesol dokumentárny film švédskeho režiséra Malika Bendjelloula Searching for Sugar Man, ktorý získal Oscara i cenu BAFTA. Následne vystúpil v najznámejších amerických i britských talkshow. Predstavil sa na festivaloch ako Glastonbury, Sasquatch či Montreux Jazz. Jeho piesne prerábajú najslávnejšie kapely, objavujú sa vo filmoch a počúva ich už generácia jeho vnúčat. Sixto Rodriguez, hrdina jedného z najneuveriteľnejších hudobných príbehov v dejinách, zahral svoje nádherné piesne aj na tohtoročnej Pohode a opäť zaznejú v Starej tržnici.

Informoval o tom PR manažér agentúry Pohoda Anton Repka.

Zdroj: http://www.teraz.sk/kultura/hudba-legendarny-sixto-rodriguez-vystupi/343209-clanok.html

Foto: Eva Jonisová

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií