fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Rozhovor s raperom Marksom! V čom bude Kontrast jedinečný a aké sú jeho ciele?

Máte tip? napíšte nám mailom

“Hudba má veľkú silu a dokáže veľa ľuďom pomôcť alebo ich zmeniť k lepšiemu…”

Mladý talentovaný raper Marks len nedávno vydal silný singel Púpava, ktorým ohlásil svoj pripravovaný album Kontrast. Včera mu vyšiel singel Papierový svet, ktorý je zároveň prvým z tohto albumu. Tento zaujímavý hudobný projekt bude vyskladaný zo 16 singlov, ktoré sa budú jeden po druhom zverejňovať každý tretí pondelok. Chcete vedieť, o čom bude album Kontrast a čo nám o ňom povedal samotný raper? Nech sa páči, Klocher.sk vám prináša rozhovor s raperom Marksom!

Dnes ti vyšiel singel s klipom Papierový svet. Mohol by si povedať niečo o tomto singli a to, kde sa natáčal klip?

Samozrejme. Ide o začiatok celého celku , ktorý by mal človeku naznačiť o čom celý tento (video) album bude. Samotný song by mal vyjadrovať to, že človek prichádza na tento svet s čistým štítom, s nepopísanou stranou, teda bez viny. Časom však začne okolie ovplyvňovať jeho život, rovnako ako aj jeho charakter a osobnosť. Natáčať sme začali u nás vo Zvolene a potom sme pokračovali v lese nachádzajúcom sa neďaleko Očovej. Konkrétne miesta prezrádzať nebudem 🙂

Prezradíš nám, prečo si sa počas natáčania klipu cítil ako Leo DiCaprio?

Hah. Pretože som sa dobrovoľne nechal obstreľovať paintbalovou pištoľou bez akejkoľvek výstroje. Frajerka mi neverila, že tie červeno-modro-zeleno-žlto-kadejaké srandy sú naozaj modriny a nie cucfleky. Ten pád dole kopcom sa tiež nenatočil na prvý krát. Ale už som si zvykol. Pri Púpave som sa oblieval studenou vodou v krátkom tričku keď bolo -3°C. No pain, no gain hah. Ak to má stáť za to, musím niečo predsa obetovať.

Nedávno si sa vyjadril, že album Kontrast bude jedinečný a v niektorých veciach jediný svojho druhu. V čom sa bude Kontrast líšiť od tvojho prvého albumu Ponsé?

Vo veľmi veľa veciach. Ten kto pozná moju tvorbu vie, že neprezliekam kabát, neprotirečím si a robím to stále rovnako, ako v deň keď som s tým začal, iba že kvalitnejšie. Po technickej, hudobnej a lyrickej stránke to bude určite o niekoľko levelov vyššie. Dosť mi pomáha aj spolupráca s Nirom, u ktorého už nahrávam v podstate všetko (CZ, TNT) a tak isto sa stará aj o finálny zvuk. Na tomto albume pracujem už vyše roka a rok ešte určite budem. Prvotná myšlienka ma napadla ešte pred vydaním prvého sóla. Za ten čas som ju stále zdokonaľoval a teraz si dovolím povedať, že to rozhodne bude jedinečné, aj keď pár interpretov ma s niektorými vecami predbehlo, poprípade sa nechali „inšpirovať“. Ale to je myslím bežné.

V čom bude jedinečný?

Hneď v niekoľkých bodoch. Ide o 16 piesní, ktoré na seba zaradom nadväzujú a vytvárajú tak jeden celok so začiatkom, zápletkou, koncom a hlavnou myšlienkou s výpovednou hodnotou. Ku každej jednej veci bude spravený videoklip. Tieto videoklipy na seba budú tak isto zaradom nadväzovať a tak z toho vznikne celkom zaujímavý projekt, ktorý je samozrejme založený hlavne na udalostiach z môjho osobného života. Žiadne fikcie, výmysly a ťahanie za nos ! Myšlienka spraviť ku celému albumu klipy pochádza ešte z roku 2014. S bývalým kolegom Makom nás napadla táto sranda a oslovili sme Aroganta nech nám to natočí, no nakoniec sme sa ako skupina rozpadli a celý projekt padol. Hneď na to s tým prišiel Podzemgang a preto som musel začať vymýšľať niečo iné, nech sa len neopakujem. Pár mesiacov na to som už mal jasno. Arogant si už ale začal točiť svoj vlastný „príbeh“, tak som sa spojil s Robom Bošelom, ktorý má na svedomí napríklad „NA VINE SÚ HVIEZDY“ alebo „OD SRDCA“. Skladby na seba nadväzujú však ešte vo veľa veciach. Intro je atmosferické a jeho pod-téma je SLOBODA, ďalej budeme pokračovať negatívnymi pod-témami znázorňujúcimi pokrivený hodnoty tejto doby,pri čom po hudobnej stránke to bude viac newschoolovejšie. Potom však príde zápletka a karta sa obráti. Skrz atmosferické, hlbšie veci prejdeme ku pozitívnym a samotný album zavŕši energická pozitívna vec s rovnakým názvom KONTRAST. Toto je asi 20% z toho čo by som rád spomenul, ale lepšie bude, keď to budete sami vidieť. Možno keď si všetko pustíte za sebou trebárs aj 10-ty krát, všimnete si niečo, čo vás tam prekvapí. Mám to naozaj premyslené.

Prečítajte si tiež:
Ukitas – nevšedné duo, ktoré si vás podmaní hrou na ukulele

Prezradíš nám, akí hostia spolupracovali na albume Kontrast?

Čo sa týka hostí, mám tam iba štyri speváčky. Dve z Česka a dve zo Slovenska. Raperov som tam nechcel žiadnych, pretože som si povedal, že sem sa to absolútne nehodí. Druhá vec je , že nechcem šplhať po niekoho chrbte ale vyšliapať si to viac menej sám. O hudobné podklady sa postaralo niekoľko producentov, poväčšine z Česka. Nahrávanie a zvuk má na starosti Niro (TNT) tak isto z Česka a videoklipy zas Robo Bošela (Môlča Records). Zaujímavosťou je, že priemerný vek je dokopy okolo 20 rokov. Snažil som sa spolupracovať hlavne s mladými, perspektívnymi a šikovnými ľuďmi. Na mená si ešte chvíľku budete musieť počkať.

Púpava bola singel, ktorým si tento album avizoval. Zároveň to bola vec, ktorá pre teba znamenala veľmi veľa. Nezvádzal si so sebou taký vnútorný boj či tento singel zverejníš? Predsa, je to veľmi osobná vec, o ktorej by sa mnoho ľudí neodvážilo hovoriť…

Samozrejme, že áno. Na druhej strane mi to však prišlo vhodné. Pre pochopenie albumu KONTRAST a pre odôvodnenie prečo o takýchto témach rozprávam, mi to prišlo ako nutnosť. Tí čo ma naozaj poznajú vedia, ale tí čo nevadia, si môžu vytvárať názor len z toho, čo vidia a počujú. Preto som chcel v skratke spomenúť aspoň pár udalostí, vďaka ktorým som taký človek , aký som a robím to, čo robím … tak, ako to robím. Nespravil som to pre to, aby ma niekto ľutoval. V podstate nie je ani čo ľutovať. Chcel som len vysvetliť, že nie som ten typ chalana, ktorý má bohatého ocka, prežité bezstarostné detstvo a z nudy začni hrať formy , len pre to aby nejako zaujal. Viem, že veľa ľudí ma tak videlo a preto som sa im rozhodol zložiť ružové okuliare a uviesť veci na správnu mieru.

Kontrast

Tvoj rap je od iných raperov, tých ktorí sú na scéne o niečo dlhšie, odlišný tým, že v ňom každé piate slovo nie je nadávka. Myslíš, že táto forma “inteligentného” rapu postupne nahradí dnešné vulgárne tracky?

Prečítajte si tiež:
Známy hit od skupiny Desmod sa dočkal emotívneho klipu. Už ste ho videli?

Nad tým som takto popravde nikdy neuvažoval. Je pravda, že som zrejme od ostatných tak trochu odlišný, za čo som v podstate veľmi rád. Zvolil som si vlastnú cestu, mám svoj vlastný postoj a veci na ktorých si jednoducho od začiatku zakladám a snažím sa toho držať. Dokonca po tom, ako som sa s týmto jednému človeku zdôveril, začal si „zakladať“ na tom istom, lenže trojnásobne silene. A popravde…chce sa mi z toho zvracať. Je rozdiel, keď to človek robí s čistým zámerom , ako keď si na tom len niekto chce založiť kariéru a pohladkať svoje zranené ego. Ja som vyrovnaný človek a tie nadávky mi tam nejak si proste nesedia. Nepotrebujem ich tam dávať len preto, aby som sa cítil „silnejší“ alebo čo. Keď budem cítiť , že tam niečo také patrí, dám to tam. A čo sa týka toho pojmu „inteligentný rap“ … neviem no, len vravím to, čo chcem a myslím si, že má zmysel to povedať aj ostatným. Keď vidím ako to ľuďom pomáha (rovnako ako aj mne, keď som bol mladý) , tak ma to len viac a viac nakopáva. Hudba má veľkú silu a dokáže veľa ľuďom pomôcť, otvoriť oči, zdvihnúť z ťažkých chvíľ alebo ich dokonca aj zmeniť k lepšiemu. Toto sú moje ciele. Keď môžem priložiť ruku k tomu, aby bol svet aspoň trochu lepším miestom, prečo nie ?

Si pomerne mladý ale hudba, ktorú robíš nie je plytká – má myšlienku a dáva význam. Premietaš do hudby len svoj život alebo ťa ovplyvňujú pri tvorení aj osudy iných?

Samozrejme. Ovplyvňuje ma všetko čo vidím a dokážem vnímať. Zo všetkého okolo nás sa dá čerpať inšpirácia, len to treba vedieť vyjadriť. Vďaka Bohu, že ja som tento dar zrejme dostal. Ale myslím, že je jasné, že najviac človeka ovplyvní to, čo aj sám zažije.

Na to, že si študent, maturant, je obdivuhodné, že si sa pustil do projektu, akým je Kontrast. Nebolo náročné zorganizovať čas tak, aby si stíhal aj školu aj hudbu? Dalo sa to stíhať?

Myslím, že nemusím hovoriť, ako veľmi je zložité zhotoviť niečo takýchto rozmerov v mojom veku (18) a v mojej finančnej situácii (študent). Práve som v maturitnom ročníku a musím priznať, že čo sa času týka, je to dosť zložité. Často krát spávam len 4-5 hodín denne, len pre to aby som všetko stíhal. Väčší problém už mám iba s financiami. Podarilo sa mi síce nájsť vecných sponzorov (wayfarer.sk , airforce.sk), čo mi dosť pomohlo, ale s financiami je to už ťažšie. Koncerty, videospoty, predaj oblečenia a albumov mi v niečom pomôže, no aj tak je to viac menej vo fáze „požičať – vrátiť“. Ale tak no, ako sa vraví – „keď sa chce , tak sa dá“. Snažím sa a verím, že to raz prinesie svoje ovocie.

Marks, ďakujem za rozhovor a prajem veľa úspechov do budúcna 🙂

Ďakujem veľmi pekne. Tak isto aj za priestor a čas.

marks1

Zdroj: Marks, facebook.com/marksofficialfanpage , facebook.com/kontrastpage

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií