fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Aj na Slovensku sú pamiatky, ktoré treba obnoviť: Tieto poklady prosia o pomoc

Máte tip? napíšte nám mailom

Notre-Dame obnovíme do piatich rokov a bude ešte krajšia, vyhlásil Macron. Aj na Slovensku sú však pamiatky, ktoré potrebujú pomoc.

Požiar v Notre-Dame spôsobil obrovské škody (zničil strechu a štíhlu vežu nad krížením lodí, ktorá sa zrútila dovnútra) na jednej z najslávnejších pamiatok na svete. 850-ročný gotický chrám teraz čaká dlhodobá rekonštrukcia, no pomoc prisľúbili aj niektorí miliardári a firmy, na obnovu Notre-Dame chcú dať až 700 miliónov eur.

Krásna Hôrka v plameňoch

Určite si spomínate na rozsiahly požiar, ktorý zničil stredoveký hrad Krásna Hôrka v marci 2012. Príčinou bolo vypaľovanie trávy. Väčšinu zbierok sa našťastie podarilo zachrániť. Časť z nich bola uložená v depozitoch Múzea Betliar a časť v priestoroch Slovenského technického múzea v Košiciach.

K marcu 2016 bolo vynaložených na rekonštrukciu hradu Krásna Hôrka a reštaurovanie vybraných zničených zbierkových predmetov 4.550.139,77 eura z poistného plnenia a 16.704 eur z verejnej zbierky.

Poklady Slovenska 2019

Spomínaný hrad však nie je jedinou zničenou pamiatkou na Slovensku. Obnoviť či zachrániť treba aj dlhé roky chátrajúce či inak poškodené miesta, preto vznikol unikátny projekt pod názvom Poklady Slovenska. Zaregistrovaných bolo vyše 750, odborná komisia vybrala deväť finalistov. Najviac hlasov má zatiaľ Mauzóleum Andrášiovcov (1286 hlasov). Kto ich získa najviac, získa 50-tisíc eur.

Prečítajte si tiež:
Slovák Dominik Smrek z Woodsign.eu: Perami z mojej dielne píšu prezidenti, ministri aj Dalajláma

„Hlasujte za pamiatku, ktorú by ste radi videli obnovenú. Víťazná pamiatka získa od Nadácie VÚB finančné prostriedky na reštaurovanie.” vyzývajú na stránke.

Ako hlasovať

  • vyberte si 1 z 9 nominovaných pamiatok a dajte jej svoj hlas. Hlasovať môžete iba za jednu pamiatku,
  • zadajte svoje telefónne číslo, na ktoré vám obratom pošleme bezplatnú SMS s kódom pre dokončenie hlasovania,

Hlasovanie prebieha od 15. do 28. apríla 2019.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií